Türk öğrencilere, Çin'de nükleer enerji alanında yüksek lisans eğitimi verilecek - Son Dakika

Türk öğrencilere, Çin'de nükleer enerji alanında yüksek lisans eğitimi verilecek

24.01.2023 10:53
Türk öğrencilere, Çin'de nükleer enerji alanında yüksek lisans eğitimi verilecek

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin nükleer enerji alanında insan kaynağını geliştirmeye yönelik Çin'in Tsinghua Üniversitesi'nde 10 Türk öğrencinin 'Uluslararası Nükleer Enerji Mühendisliği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı'na (TUNEM) dahil edileceğini duyurdu.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin nükleer enerji alanında insan kaynağını geliştirmeye yönelik Çin'in Tsinghua Üniversitesi'nde 10 Türk öğrencinin 'Uluslararası Nükleer Enerji Mühendisliği ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı'na (TUNEM) dahil edileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ve Çin arasında 2012 yılında imzalanan 'Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına Dair İşbirliği Anlaşması' çerçevesinde, Türkiye'de nükleer enerji alanında yetişmiş insan kaynağını geliştirmek amacıyla Çin'e öğrenci gönderimi programlarının devam ettiği belirtildi. Tsinghua Üniversitesi'nde 6 yıldır süren TUNEM'e 2023-2024 öğretim yılı için dahil olacak 10 öğrenci seçileceği belirtilerek, "Program, gelecekte Türkiye'nin nükleer enerji alanında söz sahibi olacak isimlerini yetiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye Nükleer Enerji A.Ş. (TÜNAŞ) koordinatörlüğünde yürütülen program tamamen İngilizce yürütülecek olup ders, staj ve tez süreçleri dahil olmak üzere 2 yıl sürecek. Programa üniversitelerin mühendislik, fizik veya kimya bölümlerinden mezun olmuş kişiler veya Temmuz 2023'e kadar mezun olacak öğrenciler başvurabilecek. Başvuranların ileri düzeyde İngilizce bilmesi ve lisans genel not ortalamasının en az 2,5 olması gerekiyor" denildi. Programa katılmaya hak kazanan öğrencilerin masraflarının Türkiye ve Çin tarafından karşılanacağına dikkat çekilerek, "Program çerçevesinde 2 yıl okul ücretinden muaf olacak adaylardan programa başvuru ücreti de alınmayacak. Konaklama imkanı ve sağlık sigortası hakkı bulunacak öğrencilere aylık 4 bin 500 yuan (yaklaşık 12 bin TL) burs, gidiş dönüş uçak bileti ve Çince dil kursu imkanı da sağlanacak. Programa başvurmak isteyen adayların tamamı İngilizce ve PDF formatında olacak öz geçmişini, onaylı lisans not dökümünü, İngilizce bilgisini gösteren uluslararası denkliğe sahip belgelerini ve niyet mektubunu, 31 Ocak 2023 tarihine kadar tunas.hr@enerji.gov.tr elektronik posta adresine eksiksiz bir şekilde iletmesi gerekiyor. Yapılacak değerlendirmenin ardından sonuçlar, yine elektronik posta yoluyla adaylara duyurulacak" açıklaması yapıldı.


Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Saudi Aramco, Çin'de rafineri ve petrokimya tesisi inşa edeceğini açıkladı Saudi Aramco, Çin'de rafineri ve petrokimya tesisi inşa edeceğini açıkladı Hong Kong'da 2020'den bu yana ilk protesto Hong Kong'da 2020'den bu yana ilk protesto Çin Cumhurbaşkanı Xi'den Brezilyalı Mevkidaşına Geçmiş Olsun Mesajı Çin Cumhurbaşkanı Xi'den Brezilyalı Mevkidaşına Geçmiş Olsun Mesajı

Son Dakika Ekonomi Türk öğrencilere, Çin'de nükleer enerji alanında yüksek lisans eğitimi verilecek - Son Dakika


Advertisement