Yorgancılar hazır dikim makine yorganlarına direniyor - Son Dakika
Ekonomi

Yorgancılar hazır dikim makine yorganlarına direniyor

- Yorgancılar, hazır dikim makine yorganlarına direniyor El yapımı yorgana göre fiyatı yarı yarıya daha ucuz olan hazır dikim makine yorganları, yorgancılık mesleğine tehlike oluşturuyor.

08.04.2023 10:01  Güncelleme: 10:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Yorgancılar, hazır dikim makine yorganlarına direniyor

SAMSUN - El yapımı yorgana göre fiyatı yarı yarıya daha ucuz olan hazır dikim makine yorganları, yorgancılık mesleğine tehlike oluşturuyor. Mesleğin son temsilcisi yorgancılar ise azalan işlerine rağmen mesleklerini devam ettirmeye çalışıyor.

Çift kişilik bir yün yorgan bin TL'ye, pamuk yorgan ise 750 TL'ye dikiliyor. Hazır dikim makine yorganları ise 600 TL'den satışa sunuluyor. Hazır dikim ucuz yorganların piyasada yaygınlaşması ile yorgan diktirenlerin sayısının azaldığını ifade eden yorgancılar, tek tük de olsa yün ve pamuk yorganın kıymetini bilen bazı vatandaşların hala yorgan diktirdiğini belirttiler.

"Çift kişilik yün yorgan bin TL, hazır dikim ise 400 TL"

Hazır yorganların fiyatının el yapımı yorganlara oranlara oldukça ucuz ama sağlıksız olduğunu ifade eden 40 yıllık yorgan ustası Mehmet Selçuk, "Bu mesleği 40 yıldır yapıyorum. Bazı zorluklarımız var. Müşteri yün getiriyor ama bazıları toz çıkıyor ve her şey bizden olmak zorunda oluyor. Müşteri getirdiği zaman, her şey müşteriden olursa yorganı 250 TL'ye dikiyoruz. Malzeme bizden olursa koyun yünü çift kişilik yorganı bin TL'den, pamuk isterlerse 750 TL'den yapıyoruz. Çift kişilik yorganın boyu 2.20'ye 2.25 oluyor. Sera dediğimiz çeyizlik yorganlar ise 1200 ile 1500 TL arasında değişiyor. Eskiden bizlere çok yorgan geliyordu. Şimdi yorgan gelmemesinin sebebi makine ile hazır yorganların kullanımın artması. Tuhafiyede, marketlerde dahi yorgan satılıyor artık ve bu bizi etkiliyor. Hazır yorganlar çıktığından beri işler biraz durgun ilerliyor. Makine yorganlarının tanesi ortalama teklisi 300, çift kişiliği de 400 liradan satılıyor" dedi.

"El yapımı yorganın 30 yıl ömrü var"

Endüstriyel yorganların ömrünün el yapımı yorganlara göre oldukça az olduğuna dikkat çeken Mehmet Selçuk, "El yapımı ile makine yorganlarının farkı ilk olarak iplerinden başlıyor. Makine yorganlarının ipleri el yapımına göre daha çürük oluyor. El dikimi yorganlarda ipler ise daha sağlam oluyor. Makine yorganını 10 sene kullanırsan el yapımı yorganı 30 sene kullanırsın. Eski zamanlarda bir gelin geldiği zaman 2-3 tane yorgan alıyordu. Şu anda ise insanlar puf yorgan diye makine dikimi olan yorganları alıyorlar. El dikimi yorganlara fazla ağırlık vermiyorlar. Yün yorgan, doğal olduğundan daha kullanışlıdır. Eski inşalarımız bunu bildiğinden almaktan vazgeçmiyor. 25 senelik yorganını kullanıyor, malzemesinin yüzünü alıp bize veriyor ve tekrar dikiyoruz. En iyi yorgan da koyun yününden olur. Vatandaş bütçesine göre alışveriş yapıyor. Yün yorgan alanda oluyor elyaf yorgan alanda. Müşteri, elyaf yorganı kabarık diye alıyor. Ben olsam elyaf yorgan almam. Çünkü plastikten üretiliyor. Müşteri bunu pek bilmiyor. Sıcak tutma bakımından pamuk ve yün diğer yorganlara göre daha iyidir" diye konuştu.

"100 yorgancıdan 10 yorgancı kaldı"

Samsun'da eskiden 100'ye yakın yorgancı olduğunu ancak şu anda iki elin parmakları kadar yorgancının mesleği idame ettirdiğini vurgulayan Selçuk, şunları söyledi:

"Samsun'da eskiden 100 tane yorgancı vardı ama şu anda 10 tane bile yoktur. Yorgancılığa devam edenlerin çoğu da emekli olmuştur, evini falan almıştır vakit geçsin diye yorgan dikiyordur. Bu meslekte benden başka kalfa da yok. Şimdiki gençler meslek öğrenmektense paraya bakıyor. Şu an kalfa yetişmiyor. Böyle giderse makine yorganı devam eder ancak el dikimi yorgancılık mesleğinin devam etmesi biraz zor gibi görünüyor.

Yorgancılar hazır dikim makine yorganlarına direniyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Yorgancılar hazır dikim makine yorganlarına direniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı
  19:24 Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı

  Gercüş Ovası'nda fıstık yetiştiricileri, bahçelerini yeşeren yabani otlardan temizleyerek fıstık ağaçlarının bakımını yapıyor. Traktörlerle tarlayı süren yetiştiriciler, ağaç diplerini de kazma ile çapalıyor. Fıstık üreticisi Hüseyin Yılmaz, baharın gelmesiyle birlikte çapa ve bakım çalışmalarının başladığını belirterek, emek sarf etmenin insanı mutlu ettiğini ifade etti.

 • Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu
  18:37 Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu

  Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Ramazan Bayramı'nın hemen ardından sahaya inerek esnaf ve vatandaşın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafını da ziyaret eden Başkan Mutlu, Konak'ı el birliği ile kalkındırmak için çalışacaklarını belirtti.

 • İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi
  18:19 İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi

  İzmir Konak Meydanı'nda İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları ile Türkiye'nin İsrail'le ticareti tamamen durdurmaması protesto edildi. Açıklamada, “İsrail'le ticaretin kısıtlanması açıklamasının bir ateşkes süreci hedefi ile hareket etmesi anlamsızdır ve gerçeklikten uzaktır. Bizler direnen şerefli ve izzetli Filistin halkının dostları olarak kısıtlama değil tam bir boykot ve yaptırım talep ediyoruz” denildi.

 • Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  17:28 Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Kütahya'nın ünlü çini ve porselenlerinin satışa sunulduğu Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çarşı yönetimi, çarşının görünürlüğünün artması ve lokantanın kaldırılmasıyla ziyaretçilerin rahatça park edebildiğini ve alışveriş hareketliliğinin yaşandığını belirtti. Çarşı esnafları da yoğunluktan memnun olduklarını ifade etti.

 • Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor
  17:09 Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor

  2020 yılında, Avrupa'nın yeni emisyon düzenlemelerinin ilk yılında Volkswagen, Jaguar Land Rover gibi büyük otomobil üreticileri başta olmak üzere, sektörün devleri karbondioksit emisyon hedeflerini kaçırmanın finansal sonuçlarıyla yüzleşti. Karbondioksit emisyon hedeflerini kaçıran şirketler, toplamda 552 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Bu cezalar, emisyon hedeflerini tutturamayan otomobil üreticilerine karşı uygulanan sıkı politikaların bir sonucu olarak görülüyor. Volkswagen, 2020 yılı hedeflerini 0.75 gram/km sapma ile kaçırarak, 106 milyon dolarlık bir ceza ödediğini açıkladı. Benzer şekilde, Jaguar Land Rover da kendi hedeflerini 3 gram/km sapma ile kaçırdı ve 43.5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Otomobil üreticileri yeni stratejiler geliştirerek cezaları minimize etmeye çalışıyor. Örneğin, Jaguar Land Rover ve Honda, emisyon oranları düşük olan Tesla ile bir havuz oluşturarak cezalarını azaltmayı başardı. Bu gelişmeler, otomobil sektörünün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirdikleri inovatif çözümleri gözler önüne seriyor.

 • Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin genişleme projesi faaliyete geçti
  15:17 Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin genişleme projesi faaliyete geçti

  Uçak üreticisi Boeing'in Çin'deki ilk ortak girişimi olan Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin 3. Aşama genişleme projesi resmen faaliyete geçti. Proje, Tianjin'deki fabrikanın üretim kapasitesini iki katına çıkaracak ve daha üst düzey ve kompleks parçaların kullanıldığı montaj çalışmaları için daha fazla yer sağlayacak. Boeing, Çin'deki ortaklığını sürdürmeye ve kompozit imalatı, araştırma, eğitim, bitirme ve teslimat merkezi gibi alanlarda işbirliğini devam ettirmeye kararlı olduğunu belirtti.

 • Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti
  15:09 Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti

  Kripto para dünyasında çalkantı yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin, sadece birkaç saat içerisinde yüzde 10'a yakın değer kaybetti ve fiyatı 62 bin dolara kadar düştü. Analiz firmaları artan volatiliteye ve aşağı yönlü riske işaret ediyor. Diğer popüler kripto paralar da değer kaybetti.

 • Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor
  14:58 Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor

  Beyşehir Gölü'nde 15 Mart'ta başlayan balık av yasağı, 9 günlük bayram tatili süresince de denetlenmeye devam ediyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri, göl çevresinde 24 saat boyunca denetimlerini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Yapılan denetimlerde av yasağına aykırı av malzemeleri ele geçirildi ve kaçak avlanmaya geçit verilmediği vurgulandı.

 • SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek ödemesi
  14:33 SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek ödemesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek verileceğini duyurdu. Işıkhan, "İş Pozitif kadın istihdam programımız başta olmak üzere kadınların istihdamına yönelik çalışmalarımız devam edecektir." ifadelerini kullandı.


Advertisement