İşte Rahmi Koç'un Son Aşkı - Son Dakika

İşte Rahmi Koç'un Son Aşkı

01.02.2011 09:49

1
Yacht dergisi, Rahmi Koç'un alüminyumdan inşa edilen 52 metre boyundaki son teknesi Nazenin V'i şubat sayısında sayfalarına taşıdı.
2
İnşası, Tuzla'daki RMK Tersanesi'nde büyük bir gizlilik içinde yürütülen ve 2.5 yılda tamamlanan Nazenin V, geçtiğimiz yıl yine gizlice suya indirilmişti. Yacht dergisinin sayfalarına taşıdığı Nazenin V'i, iç tasarımını gerçekleştiren Redman Whiteley Dixon (RWD) firmasının ortaklarından Tony Dixon anlattı. Dixon, tekne için “Şirketimiz bünyesinde tasarımcı olarak birçok projede görev aldım.
3
Nazenin V sayesinde ilk kez bir Türk firması olan RMK ile çalışma fırsatı buldum. Türk yat ekibiyle çalışmak beni tahmin edemeyeceğiniz kadar çok heyecanlandırdı. Nazenin bizce çok özel bir yat, bu yatta imzamın olması bana gurur veriyor. Nazenin V gibi dünya standartlarının ve kalitesinin üstünde mükemmel bir yata imza attığımız için gururluyuz” dedi.
4
Nazenin V'i nadide bir esere dönüştüren, ahşap ağırlıklı dekorasyon, İstanbul'dan satın alınan kanepe ve koltuklar, Rahmi Koç'un özel koleksiyonundan tablolar ve Londra'da çeşitli mağazalardan özenle seçilmiş parçalar. 52 metre uzunluğunda, 10.62 metre genişliğindeki Nazenin V'in dış tasarımı ve gemi mühendisliği de bir başka ünlü İngiliz firmaya; Sparkman & Stephens'a ait.
5
Hem gövdesi hem de üst binası alüminyumdan imal edilen teknenin inşası, Koç Holding'e bağlı RMK Marine tarafından 2.5 yılda tamamlandı. Nazenin V, 2010 yılında Dünya Süperyat Ödülleri'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Yelkenlinin 47 bin 650 litre yakıt, 14 bin 400 litre temiz su kapasitesi ve günde 15 bin litre temiz su yapabilen arıtıcısı bulunuyor.
6
7
8

Son Dakika İşte Rahmi Koç'un Son Aşkı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı