Ahmet Cemal Anısına "Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü" - Son Dakika
Güncel

Ahmet Cemal Anısına "Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü"

Ahmet Cemal Anısına "Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü"

Ahmet Cemal'in anısına, son bir yıl içinde ilk roman veya öykü çevirisini yayımlamış gelecek vaat eden bir çevirmene, bir defaya mahsus olmak üzere "Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü"nü takdim edecek.

01.08.2018 14:30  Güncelleme: 14:34

Ahmet Cemal, aynı zamanda, İKSV'nin 2015'ten bu yana her yıl çeviri edebiyatın nitelikli ürünlerini desteklemek amacıyla bir edebiyat çevirmenine sunduğu Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün seçici kurul üyeleri arasında yer alıyordu. Kendisini, ölümünün birinci yılında saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

"Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü" için başvurular, yayınevleri veya çevirmenler tarafından yapılabilecek. Roman ve öykü çevirileriyle sınırlandırılan ödül için başvuruda bulunulacak eserlerin, orijinal dilinden Türkçeye çevrilmiş ve 2017 Ağustos'undan sonra yayımlanmış olması şartları aranıyor. Ödül, başvurular arasından seçici kurul tarafından belirlenecek yapıtın çevirmenine, 10 bin TL tutarında maddi destek sağlıyor.

"Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü" için başvuru dosyalarının, 1 Ağustos Çarşamba'dan 15 Ağustos Çarşamba saat 17.00'ye kadar, eksiksiz şekilde İKSV'ye ulaştırılması (Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Cad. No: 5, 34433 Şişhane, Beyoğlu, İstanbul) gerekiyor. Başvuru koşullarına dair ayrıntılı bilgi içeren şartnameye iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Başkanlığını yazar Doğan Hızlan'ın yaptığı "Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü" Seçici Kurulu; yazar, çevirmen ve eleştirmen Sevin Okyay, yazar ve çevirmen Ayşe Sarısayın, yazar ve çevirmen Yiğit Bener ile yazar ve çevirmen Kaya Genç'ten oluşuyor. Ödülün sunulacağı çevirmen, Seçici Kurul'un değerlendirmesinin ardından Ekim ayında açıklanacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ahmet Cemal Anısına 'Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement