Ankara Saldırısında Polisler İçin Soruşturma İzni Çıkmadı - Son Dakika
Güncel

Ankara Saldırısında Polisler İçin Soruşturma İzni Çıkmadı

Ankara saldırısıyla ilgili, eski Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ve diğer emniyet görevlileri hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin evrak, Ankara Valiliğinin soruşturma izni vermemesi üzerine işlemden kaldırdı.

10.03.2016 17:37  Güncelleme: 19:48

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Ekim 2015'teki terör saldırısının hedefi olan mitinge ilişkin gerekli tedbiri almadıkları ve saldırıların hemen ardından, polisin, olay yerine attığı biber gazıyla yaralıların kötüleşmesine, hatta ölümüne neden oldukları iddiasıyla eski Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal ve diğer emniyet görevlileri hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin evrakı, Ankara Valiliğinin soruşturma izni vermemesi üzerine işlemden kaldırdı.

Başsavcılığın "işlemden kaldırma" kararında, şikayetçilerin avukatı Murat Yılmaz'ın, eski İl Emniyet Müdürü Kartal, Müdür Yardımcısı Cemal Dalkılıç, bazı şube müdürleri, büro amirleri, komiser yardımcıları ve polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi.

YARALILARA YARDIMIN ENGELLENDİĞİ İDDİASI

Suç duyurusunda, 10 Ekim 2015'teki toplantıya ilişkin, şüphelilerin yeterli emniyet tedbiri almadıkları, saldırıların ardından da polisin, yaralı ve ölülerin olduğu yere gaz bombası attığı, böylelikle yaralılara yardım edilmesini engellediği, gazın etkisiyle yaralıların daha da kötüleştiği, hatta ölümlerine sebebiyet verildiği iddialarında bulunulduğu aktarılan kararda, Ankara Valiliğinin, iddialara ilişkin soruşturma izni vermediği bildirildi.

"YETERLİ GÜVENLİK TEDBİRİ ALMADIKLARI KUSURU YÜKLENEMEZ"

Başsavcılık, Valiliğin kararında "her toplantı ve gösteri yürüyüşü için alınan emniyet tedbirlerinin bu toplantı için de alındığı, hatta görevlendirilen personel sayısının artırıldığı, tedbirlerde eksik olmadığı, istihbarat bilgilerinin genel nitelikte olduğu ve mitingle ilgili somut bilgi içermediği, her türlü önleme rağmen canlı bomba eylemlerinin engellenmesinin zor olduğu" dikkate alındığında, görevlilere "yeterli güvenlik tedbiri almadıkları" kusurunun yüklenemeyeceği kanaatine varıldığı belirtildi.

POLİS KANUNLARINCA VERİLMİŞ GÖREVLER

Valiliğin kararında, saldırı sonrasında, başka patlama ihtimallerine karşı çevrenin bir an önce boşaltılması, ambulansların sevkinin sağlanması ve olay yerinin kontrol altına alınması amacıyla gar önünde bulunan ve olay yerine intikal eden emniyet güçlerinin görev yapmasının bazı gruplarca engellendiğine yer verilerek, bunun üzerine polisin gaz kullanması, havaya ateş açması, su sıkması gibi zor kullanma yöntemiyle yaptığı müdahalenin polise kanunlarla verilmiş görevlerin gerçekleştirilmesine yönelik olduğunun belirtildiği aktarıldı.

EVRAKIN İŞLEMDEN KALDIRILMASI KARARLAŞTIRILDI

Kararda, Valiliğin soruşturma izni vermeyen kararı ve ekleri üzerine yapılan incelemede, usul ve yasaya aykırı duruma rastlanmadığından, başsavcılığın itiraz yoluna başvurmadığı bildirilerek, haklarında ön inceleme yapılan emniyet görevlileri hakkındaki evrakın işlemden kaldırılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Ankara Saldırısında Polisler İçin Soruşturma İzni Çıkmadı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ankara Saldırısında Polisler İçin Soruşturma İzni Çıkmadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • qwertttt: yeter artık polisimizdende askerimizdende uzak durun halk olarak sonuna kadar yanlarindayiz 26 21 Yanıtla
 • kurt: kendi halkini olduren iki barbar ulke .turkiye .suriye.yasasin CEHENNEM 17 24 Yanıtla
  Jön: Cehennemde senin gibi nankörlere de çok yer var.Kalmaz diye üzülme.Suriye de sizin gibi katiller masumları öldürmesin diye 3 milyon mülteciyi almış bir ülke Türkiye.Hâlâ ekmeğini yiyip suyunu içersiniz.Ama nankörlük etmeye geldimi, katil devlet demeyide cok iyi bilirsiniz.Allah yukarda.Kimin barbar olduğunu en iyi O bilir. 7 6
 • hazrolu murat: Normal zaten kimsede aksini bekleyemezdi turkiyede sinif ayrimi varve bu apacik ortada 14 8 Yanıtla
 • gerçekci: söz konusu kürtler oldu mu bu ülkede hiçbir hukuk ve adalet işlemedi ve bundan sonra da işlemeye de hiç niyeti yok, kanıksadık bunu artık. nasıl bir anlayış ki bu 100 den fazla insan katledildi, yüzlercesi yaralandı kolunu ve bacağını kaybetti ama kimse ye soruşturma açma ihtiyacı bile duyulmadı, bu halk bunu unutur mu sanıyorsunuz.. 2 3 Yanıtla
 • .....62: İzin Çıkmaz çünkü devlet kendisi yaptı. 2 1 Yanıtla
 • Adalet herkese eşit olmalı , Allah bizi eşit yarat: Bir arama düşünün, cepleri boşaltın deyince hayır deyip kaçandan şüphelenir misiniz şüphelenmez misiniz? Madem dürüstsün neden kaçıyorsun? Bence bu izin verilmeyerek şaibe bırakılmıştır. 0 1 Yanıtla
 • meto: Bu yalan haber soruşturmayı savcılık direk açıyor valilik izinine gerek yok o 10 yıl önce idi 0 0 Yanıtla

Advertisement