Apo 10 Saat Mahkumlarla Olacak - Son Dakika
Güncel

Apo 10 Saat Mahkumlarla Olacak

Apo 10 Saat Mahkumlarla Olacak

Öcalan'ın Odasına Başka Mahkum Konulmayacak.

22.11.2008 15:45

Öcalan'ın odasına başka mahkum konulmayacak. Günün belli saatlerinde haftada 10 saati geçmeyecek şekilde en fazla 9 mahkumla bir arada olabilecek. Bu kapsamda, Apo'ya haftada bir saat da voleybol oynama izni verilecek.

PKK'nın başı Abdullah Öcalan, "yalnızlığının giderilmesi ve psikolojik sıkıntılardan kurtulması" için İmralı Adası'na gönderilecek mahkumlarla haftada 10 saat birlikte olacak, Bunun bir saatini voleybol oynayarak da geçirebilecek. İmralı Adası'na gönderilecek mahkumların, Öcalan'ın can güvenliğini tehlikeye sokacak kişilerden olmamasına özen gösterilecek. Öcalan'a belli bir aşamadan sonra belirlenecek kanalların izlenebileceği televizyon da verilecek.

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi, Ceza ve Tevkifevleri eski Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, "İmralı'ya başka mahkumların da gönderilmesini belli saatlerde Öcalan'ın bu mahkumlarla bir araya gelmesini düşünmüştük. Bunun uygulamaya konulmasında hiç bir sakınca yok. Terörü uygulayanların bundan vazgeçmeye başlamaları halinde Öcalan'ın F tipi cezaevine nakli de söz konusu olabilir" dedi.

 

Saygı Öztürk YAZIYOR10 saat beraber olacak

 

İmralı'da Abdullah Öcalan'ın bulunduğu bölüme yeni mahkumların konulmasının fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle mümkün olmadığını belirten yetkililer, bunun için yeni bir cezaevi yapılması ya da mevcut binalardan birisinin cezaevine dönüştürülmesi gerektiğini kaydettiler.

 

İmralı Adası'na mahkumlar gönderilmesi halinde Abdullah Öcalan "sosyalleşme programı" çerçevesinde haftada 10 saati geçmemek üzere en fazla 9 kişiyle bir araya gelebilecek. Voleybol oynayabilecek olan mahkumlar el işleri yapabilecek.

 

İmralı'ya gönderilecek kişilerin seçiminde, gönderilecek kişinin "tanınan, bilinen mahkum olması" koşulunun aranmayacağını kaydeden yetkililer, "Aksi halde o kişiler önemli gibi gösterilir. Gönderilecek mahkumun mutlaka terör örgütü mensubu olma zorunluluğu olmayacak. Öcalan'ın can güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek olması, sosyalleşme amacına hizmet edecek kişiler olması ön planda olacak" dediler.

 

İdarenin kontrolü altında

 

Öcalan'ın belli saatlerde bir araya geleceği mahkumların istediğini yapamayacağını belirten yetkililer, yapılacak her faaliyetin, konuşmanın da idarenin denetimi ve gözetiminde olacağını kaydettiler.

 

Abdullah Öcalan'ın odasında FM bandı olan radyo bulunuyor. F tipi cezaevinde olanlara televizyon verildiğini belirten Ceza ve Tevkifevleri eski Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, "Belli kanalların izlenebildiği televizyon verilmesinde hiç bir sakınca yok. Apo'ya orada PKK yandaşı televizyon izletecek değiller. Bu tip adımlar atılmasından sonra belli aşamadan sonra MHP'nin de önerdiği gibi Öcalan F tipi cezaevine de alınabilir" dedi. 

 

 

 

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Apo 10 Saat Mahkumlarla Olacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement