Arman Ratip Londra'da Konser Verdi - Son Dakika
Güncel

Arman Ratip Londra'da Konser Verdi

Arman Ratip Londra\'da Konser Verdi

Londra'da faaliyet gösteren İngiltere'de Kıbrıslı Türk Hekimler Birliği'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Oya Tuncalı himayesinde düzenlediği konser etkinliğinde, Kıbrıslı Türk piyanist ve besteci Arman Ratip unutulmayacak bir resital verdi.

07.02.2014 14:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Londra'da faaliyet gösteren İngiltere'de Kıbrıslı Türk Hekimler Birliği'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Oya Tuncalı himayesinde düzenlediği konser etkinliğinde, Kıbrıslı Türk piyanist ve besteci Arman Ratip unutulmayacak bir resital verdi.

Londra merkezinde, Piccadilly'deki St. James's Church'de dün gece gerçekleşen konsere, metro grevine rağmen ilgi yoğun oldu.

KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı'nın eşi İhsan Tuncalı'nın yanısıra, konser programına, Türkiye'nin Londra Ekonomi Başmüşaviri Coşkun Cangöz, İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği Başkanı Dr. Ali Demirbağ, İngiltere Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, işadamları ve müzikseverlerden oluşan seçkin bir kitle katıldı.

KONSER SONU AYAKTA ALKIŞLANDI

Konser öncesi konuklara hitabeden İngiltere Kıbrıslı Türk Hekimler Birliği Başkanı Dr. Tahsin Bilginer, "Derneğin ilk etkinliği olan etkinliğe Kıbrıs'ın yetiştirdiği değerli bir müzisyeni konuk ediyoruz. Arman Ratip Kıbrıs Türk toplumunun yetiştirdiği değerli bir bestecimiz ve müzisyenimiz. Kendisini Londra'da ağırlamaktan çok mutluyuz" diye konuştu.

Ünlü müzisyen Arman Ratip iki bölümden oluşan piyano resitalinin ilk bölümünde, 'Alpha Centauri', 'Vefa', 'Seven Stars', 'Star Peopli' ve '14 Hercules' adını verdiği kendi eserlerini seslendirdi. Ratip konserinin ikinci bölümünde ise yine kendi besteleri olan, 'Andromeda', 'Deep Space', 'Barnard's Star ve 'Aldebaran'ı yorumladı. Konser sonunda ayakta alkışlanan Arman Ratip'e organizasyon adına Dr. Bilginer, Kıbrıs'tan gelen Londra'daki Türklerle buluştuğu ve müzik ziyafeti sunduğu için teşekkür etti. Arman Ratip yaptığı kısa değerlendirmede, hemşehrileriyle Londra'da müzikli bir etkinlikte bir araya gelmekten dolayı memnuniyetini dile getirdi .

ARMAN RATİP KİMDİR?

Müziğe 5 yaşında annesi Jale Derviş ile piyanoda başlayan Arman Ratip, 7 yaşında beste yapmaya başladı. 12 yıl süren eğitim döneminde üstün yeteneğiyle dikkat çeken Arman Ratip, müzik kariyerini Londra'da sürdürdü. Burada EMI plak şirketine yaptığı 2 albüm ve verdiği konserlerle üne kavuştu.

Özellikle Avant-Garde ve Doğaçlama Müziği türündeki eserleri ile son yıllarda Londra, Viyana, Salzburg, Bükreş, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, İstanbul, Marlborough International Music Festival (İngiltere), Bursa, Berlin, İslamabad ve Kuzey Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivallerinde verdiği konserlerden sonra bu tür müziğin öncüleri arasında gösterilen sanatçı virtüzör bir piyanist-besteci olarak tanınmaktadır.

Haber: LONDRA DHA

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Arman Ratip Londra'da Konser Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement