Çanakkale Müzesi Gezici Tırı Kayseri'de - Son Dakika
Güncel

Çanakkale Müzesi Gezici Tırı Kayseri'de

Çanakkale'den Anadolu'ya Projesi kapsamında oluşturulan Mobil Çanakkale Müzesi Tırı Kayseri'ye geldi.

03.03.2014 18:27  Güncelleme: 18:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce başlatılan 'Çanakkale'den Anadolu'ya' projesi kapsamında oluşturulan Mobil Çanakkale Müzesi TIR'ı Kayseri'ye geldi.

Bir TIR üzerinde Çanakkale Savaşı'ndan kalma harp malzemeleri ile kişisel ve askeri objelerin sergilendiği Mobil Çanakkale Müzesi, Kayseri'de Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Müzesinin ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törene Vali Orhan Düzgün, Vali Yardımcıları Erdoğan Aygenç ve Yasemin Özata Çetinkaya, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İ Jandarma Komutanı Albay Halil Uysal, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, vatandaşlar ve öğrenciler ile etkinliği düzenleyen Basın Yayın Enformasyon Kayseri Müdürü Mehmet Uğurlu katıldı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı da Çanakkale'ye özgü eserler seslendirdiği törende Vali Düzgün, Çanakkale'yi görme olanağı olmayanlara yönelik Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce başlatılan 'Çanakkale'den Anadolu'ya' projesi kapsamında Kayseri'ye gelen Mobil Çanakkale Müzesi'nin açılışında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda yüzbinlerce şehit verdiğini söyledi. Vali Düzgün, "Türkiye o yıllarda yüz binlerce gencini kaybetmiş, bütün okumuş, donanımlı gençlerini bu savaşlarda şehit vermişti. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz de Çanakkale Savaşları sırasında çekilen sıkıntıları, Çanakkale'ye gidemeyenler için, tanınması için, bütün gençlerimizin görebilmesi için Çanakkale Müzesi TIR'ını da bütün Anadolu kentlerine gönderiyor ve bugünden itibarense 1 hafta süreyle Kayseri ilimizde gezilebilecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Düzgün tarafından ziyarete açılan Mobil Çanakkale Müzesi'nde, harp malzemeleri ile kişisel savaş malzemeler ve misket bombaları, havada çarpışan mermiler, Çanakkale'nin zehirli yıldızı olarak tabir edilen topuk mayını gibi 1500 malzeme sergileniyor. Müzede ayrıca, Çanakkale'yi anlatan tablolar da bulunuyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çanakkale Müzesi Gezici Tırı Kayseri'de - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ümraniye'de pompalı tüfek ile havaya ateş açan şahıs yakalandı
  11:00 Ümraniye'de pompalı tüfek ile havaya ateş açan şahıs yakalandı

  Ümraniye'de sokak ortasında otomobilin arka koltuğundan aldığı pompalı tüfek ile havaya ateş açan şahıs polis tarafından yakalandı. Şahsın 4 suç kaydı olduğu tespit edildi.

 • Gemlik'te Yağmur Sonucu İstinat Duvarı Çöktü: 2 Yaralı, 2 Araç Hasar Gördü
  10:59 Gemlik'te Yağmur Sonucu İstinat Duvarı Çöktü: 2 Yaralı, 2 Araç Hasar Gördü

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde yoğun yağışın etkisiyle bir istinat duvarı çöktü. Olayda 2 apartman hasar gördü, 2 kişi yaralandı ve 2 araç duvarın altında kaldı. Dron görüntüleri olayın büyüklüğünü ortaya koydu. Yetkililer, inceleme yapmak ve zararı gidermek için çalışmalara başladı.

 • Malatya'da Turizm Haftası Etkinlikleri: Dünya Mutfakları Yemek Yarışması
  10:59 Malatya'da Turizm Haftası Etkinlikleri: Dünya Mutfakları Yemek Yarışması

  Malatya'da Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler arasında 'Dünya Mutfakları Yemek Yarışması' düzenlendi. Yarışmanın sonuçları açıklandı ve dereceye girenler ödüllendirildi.

 • Cemevlerinin aydınlatma giderleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak
  10:58 Cemevlerinin aydınlatma giderleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cemevlerinin aydınlatma giderlerini karşılamak için yeni bir yönetmelik yayımladı. Yönetmelikte, aydınlatma giderlerinin ödenmesi için ilgili cemevinin il kültür ve turizm müdürlüğüne yazılı talepte bulunması gerektiği belirtildi. Ayrıca, ticari amaçla kullanılan bölümlerin aydınlatma giderleri bakanlık tarafından ödenmeyecek ve ödenmesi gereken her türlü bedel abone tarafından ödenecek.

 • Kırklareli'nde Tarihi Binada Çıkan Yangına Ekiplerin Müdahalesi Sürüyor
  10:58 Kırklareli'nde Tarihi Binada Çıkan Yangına Ekiplerin Müdahalesi Sürüyor

  Kırklareli'nde Karakaş Mahallesi'nde bulunan 2 katlı tarihi binada çıkan yangına itfaiye, sağlık ve polis ekipleri müdahale ediyor. Yangın sırasında binanın yanındaki apartman tahliye edildi. Kırklareli Valisi, Belediye Başkanı ve İl Jandarma Komutanı da olay yerine gelerek ekiplerin çalışmalarını takip ediyor.

 • 2023-2024 Fehmi Kuş U13 Ligi Fikstürü Çekildi
  10:58 2023-2024 Fehmi Kuş U13 Ligi Fikstürü Çekildi

  2023-2024 futbol sezonu Fehmi Kuş U13 Ligi fikstürü çekildi. U13 Ligi 27-28 Nisan 2024 tarihinde başlayacak.

 • Pamukkale Üniversitesi Acıpayam MYO Personeli Hakan Dağ Olimpiyat Deneme Yarışmalarında Altın Madalya Kazandı
  10:56 Pamukkale Üniversitesi Acıpayam MYO Personeli Hakan Dağ Olimpiyat Deneme Yarışmalarında Altın Madalya Kazandı

  Pamukkale Üniversitesi Acıpayam MYO personeli Hakan Dağ, Antalya'da düzenlenen Olimpik Deneme Yarışmalarında büyük para atlet kategorisinde Gülle Atma branşında altın madalya kazandı. Hakan Dağ, daha önce de farklı şampiyonalarda farklı branşlarda madalyalar kazanmıştı ve sporla ilgilenmeye devam edeceğini belirtti.

 • Ümraniye'de Pompalı Tüfekle Havaya Ateş Açan Şahıs Yakalandı
  10:56 Ümraniye'de Pompalı Tüfekle Havaya Ateş Açan Şahıs Yakalandı

  Ümraniye'de sokak ortasında otomobilin arka koltuğundan aldığı pompalı tüfek ile havaya ateş açan şahıs polis tarafından yakalandı. Şahsın 4 suç kaydı olduğu tespit edildi. Olayın görüntüleri cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:56 CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  CHP'li belediye başkanları, il ve parti yöneticileri, Genel Başkan Özgür Özel'in başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Özel, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde, kurduğunuz ve bizlere emanet ettiğiniz partimizi, ilkelerinizden sapmadan, gösterdiğiniz rotadan milim şaşmadan birinci parti yaptık. Şimdi iki büyük eserinizden biri olan partimizi iktidar yapmak ve diğer büyük eseriniz Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesine ve hak ettiği yere çıkarmak için daha çok çalışacağız" diye yazdı.


Advertisement