Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Chp'li Özkes: "Gerçekten Bu İşin Lamı Cimi Yoktur" - Son Dakika

Chp'li Özkes: "Gerçekten Bu İşin Lamı Cimi Yoktur"

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, tutuklu milletvekilleri ile ilgili sözlerini olumlu bularak, "Gerçekten bu işin lamı cimi yoktur CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, tutuklu milletvekilleri ile ilgili sözlerini olumlu bularak, "Gerçekten bu işin lamı cimi yoktur.

Chp\'li Özkes: "Gerçekten Bu İşin Lamı Cimi Yoktur"
12.01.2012 - 13:26,

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, tutuklu milletvekilleri ile ilgili sözlerini olumlu bularak, "Gerçekten bu işin lamı cimi yoktur CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, tutuklu milletvekilleri ile ilgili sözlerini olumlu bularak, "Gerçekten bu işin lamı cimi yoktur. Milletvekilleri Meclis'te olmalıdır. İslam'da "dokunulmazlık yoktur' diyoruz, ama yargılanma devam edebilir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Diyanet İşleri Başkanının, seyahat acentelerinin hac ve umre organizasyonunun tamamını yapıp, Diyanet'in de bu organizasyonlara din görevlisi vererek dini yönden denetleme yapması gerektiği yönündeki önerilerinden rahatsız olduğunu savunarak şunları söyledi:

"Para bu kadar mı tatlı Sayın Başkan? Seyahat işlerini seyahat acenteleri, din işlerini din görevlileri yapsın demek dini yönden suç mu? Sayın Başkan'a göre seyahat acenteleri ile hac ve umre yapanların ibadetleri geçerli değil mi? İnsanlar kundaktaki çocuğunu da umreye götürebilir. Kimse bir şey diyemez. Ancak diyanetin ömrü boyunca o mübarek yerleri görmek için yanıp tutuşan ve gitme imkanı olmayan nice yaşlıları götürmesi daha uygun olmaz mı demenin neresi yanlıştır? Doğruları eğri gibi gösterme gayreti kimseye yakışmaz ama Sayın Başkan'a hiç yakışmaz."

Rekabet Kurumu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ticari etiğe uymadığı, haksız rekabet yaptığı, kar amacı güden bir teşebbüs olduğu yönünde açıklaması olduğunu anlatan Özkes, Başkana bu konuda neden sessiz olduğunu sordu. Özkes, "Diyanet, din hizmeti vermelidir, dini ticarete dönüştürmemelidir. Hacıları ve umrecileri kazanç kapısı görmemelidir, demek Sayın Başkan'ın zoruna mı gidiyor? Diyanet İşleri Başkanı'nın Vatikanı örnek alması talihsizliktir. Dinlerarası diyalog çerçevesinde Vatikan'la Sayın Başkan zaten sarmaş dolaş, Sayın Başkan Vatikan'a çok iyi baksın ama Vatikanlaşmasın" dedi.

-İSLAM'DA DOKUNULMAZLIK YOKTUR-

Milletvekili dokunulmazlığı konusuna da değinen Özkes, İslam'da dokunulmazlık olmadığını belirterek şunları söyledi:

"İslam'da dokunulmaz olan sadece Allah'tır. Çünkü Allah yaptığından sorumlu değildir. İstisnasız her insan yaptığından sorumludur. "Başbakana dokunmak bana göre ibadettir" diyen AKP'liler gerçekten sevap işlemek istiyorlarsa "Sayın Başbakan'ın ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırsınlar."

Dokunulmazlığın yolsuzluk ve haksızlıkları üreten bir bataklık haline dönüştüğünü savunan Özkes, bunun eşitlik ilkesine aykırı, çağdaş uygarlığın önünde büyük bir engel olduğunu savunarak kaldırılması gerektiğini söyledi.

-LAMI CİMİ YOK-

Özkes'e Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, tutuklu milletvekilleri ile ilgili açıklaması soruldu. Arınç'ın sözlerinin CHP'nin savunduğu davanın doğruluğunu ortaya koyduğunu belirten Özkes, "Arınç'ın bu açıklaması umarım iyi polis-kötü polis oyunu değildir. Arınç bu açıklaması ile bir adım atmıştır. Gerçekten bu işin lamı cimi yoktur. Milletvekilleri Meclis'te olmalıdır. İslam'da dokunulmazlık yoktur diyoruz, ama yargılanmaları devam eder. Biz dokunulmazlıkların kalkması için dilekçeleri verdik. Kim hakkında ne iddia varsa alnımızın akıyla yargılanalım. Ama milletvekilinin tutuklanması olmaz. Meclis'te milletin seçtiği bu insanların görüşleri eksiktir. Bu milletin iradesinin eksikliğidir" dedi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Chp'li Özkes: 'Gerçekten Bu İşin Lamı Cimi Yoktur' - Son Dakika


Advertisement