Dha İstanbul - Grup Yorum 30. Yılını Büyük Konser ile Kutladı - Son Dakika
Güncel

Dha İstanbul - Grup Yorum 30. Yılını Büyük Konser ile Kutladı

Dha İstanbul - Grup Yorum 30. Yılını Büyük Konser ile Kutladı

Haber Uzay KESMEN - Kamera Soner HASIRCIOĞLU İstanbu DHA Ünlü protest topluluk Grup Yorum, 30. yılını bu akşam Bakırköy Halk Pazarı'ndaki Büyük Konser ile kutladı.

29.06.2015 01:31

Haber Uzay KESMEN - Kamera Soner HASIRCIOĞLU İstanbu DHA

Ünlü protest topluluk Grup Yorum, 30. yılını bu akşam Bakırköy Halk Pazarı'ndaki Büyük Konser ile kutladı. Meydanı dolduran binlerce kişinin izlediği konsere, ABD'li ünlü folk sanatçısı Joan Baez de katılarak, konser yasaklarını protesto etti.

Konseri öncesinde binlerce kişi konser görevlilerince üst araması yapılarak alanda toplanmaya başladı. Alan içinde bulunan direklere ise kırmızı flamaların asıldığı görüldü. Konser saat 18.30 sıralarında Grup Yorum üyelerinin sahneye çıkarak kalabalığı selamlamasıyla başladı. Yaklaşık 150 kişilik sahne ekibiyle birlikte sevilen türkü ve şarkılarını söyleyen Grup Yorum üyelerine binlerce kişi eşlik etti.

Eski Grup Yorum üyelerinden Efkan Şeşen, Özcan Şenver, Serdar Güven, Özgür Tekin, Suat Kaya ve Fikriye Kılınç da parçalara eşlik ettiler.

Grup üyelerinin konuşmaları sırasında alanda toplanan kalabalık Faşizme karşı omuz omuza ve İsyan, devrim, özgürlük sloganları attı. Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden kişiler de isimleri okunarak anıldı.

JOAN BAEZ DA SAHNEDE...

Konser alanına gelen ABD'li ünlü folk sanatçısı Joan Baez de sahneye çıkıp kısa bir şarkı seslendirdi. Grup Yorum üyeleri, polis tarafından İdil Kültür Merkezi'ne yapılan baskında zarar gördüğünü belirttikleri bir gitarı Joan Baez'e hediye etti. Elindeki gitarla alanda toplanan kalabalığa seslenen Baez, 'İster Valilik, ister hükümet olsun, bu yasaklara karşı Grup Yorum'la dayanışmak için buradayım' dedi. Baez, daha sonra alandan ayrıldı.

KONSER YAKLAŞIK 3,5 SAAT SÜRDÜ

Yaklaşık 3,5 saat süren konser boyunca, Orkestra Şefi Orhan Şallıel yönetimindeki 45 kişilik senfoni orkestrası, Umudun Çocukları Orkestrası, Beşik Halk Oyunları Topluluğu ve İdil Halk Dansları topluluğu da sırayla sahneye çıkarak performans sergiledi. Perküsyon sanatçısı Barış Günay da orkestraya eşlik etti.

Konser, koro eşliğinde söylenen 'Çav Bella' şarkısıyla alkışlar eşliğinde sona erdi. Kalabalık, saat 22.00 sıralarında biten konserin ardından alanı olaysız şekilde terk etti.

'TÜRKÜLER SUSMAZ, HALAYLAR SÜRER

Grup Yorum üyelerinden Caner Bozkurt, 'Yaratılmaya çalışılan korku ortamı karşısında, biz türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz. Anadolu şehirlerinde de meydan konserleri yapmaya devam edeceğiz. 'Türküler susmaz, halaylar sürer' diyoruz. Bunun en güzel cevabını Grup Yorum dinleyicileri verdi bugün dedi.

Bir diğer Grup Yorum üyesi Dilan Balcı da, 'Bu konser aslında infial yaratacağı gerekçesiyle yasaklanmış bir konserdi. Ama bütün çabalarımız ve direnişimiz sonucunda bu alanı aldık. Bugün binlerce insan Bakırköy Meydanı'nda bir araya geldi. Aslında infial yaratılmayacağını, halkın büyük coşkusunu, halkın hak taleplerinin olduğunu gösterdik. Burada hep bir ağızdan özgürlük şarkılarını haykırdık. İdil Kültür Merkezi baskınında kırılan gitarımızdı. Ayrıca şu anda tutuklu bulunan Muharrem Cengiz'in gitarıydı. Bizim için değerli bir gitardı. Joan Baez de bizim için değerli olduğu için ona hediye ettik şeklinde konuştu.

İlhan Altın ise Grup Yorum konserleri için verilen yasak kararları ile ilgili olarak, 'Ankara da İstanbul gibi yasaklanan konserlerimizden bir diğeriydi. İstanbul'u son gün çözüp yasağını kaldırttık. Ankara ile ilgili yasak kararı henüz kaldırılmış değil. Ankara'yla ilgili de İdare Mahkemesi'ne davayı açmıştık zaten. Bu hafta sonuçlanacak. Ankara konseri yasağı da kalkacaktır ve önümüzdeki hafta Sıhhiye Meydanı'nda olacağımızdan eminiz dedi.

VALİLİK KONSERE İZİN VERMEMİŞTİ

İstanbul Valiliği, toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği gerekçesiyle Grup Yorum'un konserine izin vermemiş, İstanbul 4. İdare Mahkemesi ise topluluk avukatlarının başvurusu üzerine Valiliğin verdiği kararın yürütmesini durdurmuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul - Grup Yorum 30. Yılını Büyük Konser ile Kutladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement