Duayen Sahaf Turgut Koraltan Vefat Etti - Son Dakika
Güncel

Duayen Sahaf Turgut Koraltan Vefat Etti

Duayen Sahaf Turgut Koraltan Vefat Etti

Ankara'da 70 yıldır sahaflık yapan 85 yaşındaki Turgut Koraltan, kalp yetmezliği nedeniyle 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.

18.04.2016 12:08  Güncelleme: 13:44

Türkiye'nin ve Ankara'nın duayen sahafı Turgut Koraltan, 85 yaşında vefat etti.

'KİTAPÇILAR SOKAĞI'NDA SON TÖREN

Ankara'da yaklaşık 70 yıldır sahaflık yapan ve kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede dün yaşamını yitiren Koraltan için, mesleğini icra ettiği "kitapçılar sokağı" olarak da bilinen Olgunlar Sokak'ta tören düzenlendi. Törende Koraltan'ın hayatından kesitler sunan arkadaş, dost ve yakınları, onun herkes tarafından sevilen biri olduğunu anlattı.

GENÇ: ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

Yakın dostu Kurtuluş Kayalı, Koraltan'ın çok bilgili olduğunu belirterek, "Türkçeyi çok güzel konuşurdu. Türkiye'nin kültürünü çok iyi yansıtan bir adamdı. Allah rahmet eylesin." dedi.

Yazar Nihat Genç ise Koraltan'ın, kendisi gibi birçok yazarın yetişmesinde büyük emeği olduğunu ve ondan çok şey öğrendiklerini dile getirerek "Böyle soylu bir insanın kitaplarını okumuş olmaktan, ondan 1-2 liraya kitaplar almış olmaktan onur duyuyorum. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum." diye konuştu.

Koraltan'ın sahibi olduğu Külüstür Kitabevini işleten Ünsal Sadak da Koraltan'ın Olgunlar esnafının sevdiği ve saydığı bir büyüğü olduğunu ifade etti.

TURGUT KORALTAN KİMDİR

Türkiye'nin en yaşlı sahafı Koraltan, 25 Şubat 1931'de doğdu. "Külüstür Turgut" lakabıyla anılan Koraltan, sahaflığa 1947'de başladı. Koraltan'ın kitap merakı "Çocuk Haftası" mecmuası ile oluştu.

Sınavla Çankaya Kitabevine girip sahaf çıraklığı yapmaya başlayan Koraltan, 1953'te askerliğinin ardından Ankara'da Hergele Meydanı'ndaki kitap dolaplarında yeniden mesleğini icra etti. Denizciler Caddesi'nden Kocabeyoğlu Pasajı'na kadar 27 dükkan açan Koraltan, eskiyle yeninin buluştuğu Olgunlar Sokak'taki "Külüstür Turgut" adlı 28. dükkanında mesleğini sürdürüyordu.

Koraltan'ın cenazesi, bugün öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığına defnedilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Duayen Sahaf Turgut Koraltan Vefat Etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement