Erzurum'da "Sarı Salkım Şiir Akşamları" Başladı - Son Dakika
Güncel

Erzurum'da "Sarı Salkım Şiir Akşamları" Başladı

Erzurum\'da "Sarı Salkım Şiir Akşamları" Başladı

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Erzurum şubesi ayda bir yapılacak “Sarı Salkım Şiir Akşamları” adında güzel bir etkinlik başlattı.

18.11.2018 09:51

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Erzurum şubesi ayda bir yapılacak "Sarı Salkım Şiir Akşamları" adında güzel bir etkinlik başlattı. Kış memleketi Erzurum'da "Şiir Gönlün Baharıdır" fikriyle başlayan etkinlik her ay şehirdeki farklı bir mekanda gerçekleştirilecek. İlki, Havuzbaşı Kent Meydanı'ndaki Türk otağında (kıl çadırda) gerçekleşen programa ilgi büyüktü.

Programın açılışında program hakkında kısa bilgi veren TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, amaçlarının medeniyetimizin en önemli taşıyıcılarından olan şiir ve edebiyatı, bu alanda şehrin heyecanını diri tutmak; şiire, edebiyata, fikir dünyasına yeni isimlerin kazandırılmasına vesile olmak ve en çok ihtiyacımız olan "bir araya gelme" kültürümüzü geliştirmek olduğunu ifade etti. Programın adının neden "Sarı Salkım" olduğuna dair gelen bir soru üzerine Ertaş, sarı salkım söğüdün Erzurum toprağına ve iklimine has olduğu bilgisi üzerine programa bu ismi verdiklerini söyledi.

Programın yöneticisi TDED Erzurum Yönetim Kurulu Üyesi Adalet Ömeroğlu ise programı kitap kahve, kıraathane ortamlarında yaparak şiiri muhabbet ehlinin tabiri caizse ayağına getirmek, masasına ikram etmek, içtiği çaya şiiri ortak etmelerini sağlamak amacıyla başlattıkları programda bir sloganlarının da "Sen de Şiirini Al Gel" olduğunu vurguladı. Muhabbet meclisinde, mekanda bulunan herkesin kendi şiirlerini yahut başkasına ait sevdikleri bir şiiri seslendirebileceklerini ifade etti ve şiir işçilerine şiir üzerine müzakere yapabilecekleri bir ortam hazırlamak ve bunu gelenekselleştirmek istediklerini belirtti. Adalet Ömeroğlu her programda bir usta şairi anacaklarını da söyledi ve ilk programın bir kısmında, yakın zaman önce kaybettiğimiz şiirimizin beyaz kartalı Bahaettin Karakoç'u anmayı hedeflediklerini ifade etti. Ömeroğlu şiir programında herhangi bir konu sınırlandırması olmadığının da altını çizerek bir sonraki programın nerede olacağını merak edenlerin derneğin sosyal medya hesabını takip etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Doğal bir oturma meclisinde gerçekleşen programda edebiyat eleştirmeni Şahin Torun okunan şiirler arasında, Bahaettin Karakoç'un şiiri hakkında mekanda bulunanlara kısa kısa bilgiler verdi. Programda lise öğrencisinden, üniversite öğrencisine, usta şairlerden, şiire gönül veren birçok kişiye her yaştan şiirsever gönlünce şiirler seslendirdi. Ayrıca mekanda bulunan gençler türküleriyle programa renk kattı.

Gelecek ay başka bir mekanda yapılacak "Sarı Salkım Şiir Akşamları"nın ilkine o an Havuzbaşı'ndaki Türk otağında bulunanların yanı sıra Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Hüseyin Yurttaş, emekli öğretim üyesi Ekrem Karadişoğulları, TYB Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Coşkun, Ali Köseoğlu, ŞEHİRDER Başkanı Vedat Eğilmez, TDED Erzurum üyeleri ve çok sayıda şiir işçisi ve gönüllüsü katıldı. Şiir ve muhabbetle geçen program yaklaşık iki saat sürdü. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Erzurum'da 'Sarı Salkım Şiir Akşamları' Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement