Expo Türkiye Pavyonu Şangay'a Gidiyor - Son Dakika
Güncel

Expo Türkiye Pavyonu Şangay'a Gidiyor

Expo Türkiye Pavyonu Şangay\'a Gidiyor

.italya'nın Milano kentinde "Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji" temasıyla 1 Mayıs'da başlayan Milano EXPO 2015 kapsamında yeralan Türkiye pavyonunun maketi, 2016'da açılacak Şangay Dünya Expo Müzesi koleksiyonu için seçildi.

26.10.2015 15:27

.italya'nın Milano kentinde "Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji" temasıyla 1 Mayıs'da başlayan Milano EXPO 2015 kapsamında yeralan Türkiye pavyonunun maketi, 2016'da açılacak Şangay Dünya Expo Müzesi koleksiyonu için seçildi. Maketi Milano Expo'nun kapanışının yapılacağı 31 Ekim günü teslim alacak olan Şangay Dünya Expo Müzesi Pavyonu Direktörü Jiang Sha, Türkiye'nin Milano EXPO 2015 Yüksek Komiseri Tarık Sönmez'e teşekkür plaketi sunmayı ihmal etmedi.

Türkiye Pavyonu kapanış etkinlikleri sırasında gerçekleştirilen plaket töreninde durumun Türkiye pavyonunun başarısının bir yansıması olduğunu dile getiren Türkiye'nin Milano EXPO 2015 Yüksek Komiseri Tarık Sönmez, açık bir pavyon modeli hazırlandığı için kesin bir ziyaretçi sayısı belirlemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Sönmez, "20 milyonu bulan Expo ziyaretçisinin dörtte biri yani yaklaşık 5 milyon kişi tarafından ziyaret edildik" dedi.

"Geleceğin Gıdası İçin Tarihin İrdelenmesi" temasıyla Projesi DDF Grubu tarafından üstlenilen ve 4 bin 170 metrekarelik alanla dünya sergisinin en büyük beşinci pavyonu olan Türkiye pavyonunda kapanış etkinlikleri çerçevesinde cam sanatçısı Ömer Meral ve ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil el becerilerini sergiledi. Ayrıca Trabzon'dan gelen horon ekibinin dans gösterisinin yanısıra semazen gösterisi de yapıldı. Gün içerisinde ziyaretçilere portakal suyu, Türk kahvesi, nar suyu, baklava, gül suyu ikram edildi, çeşitli hediyeler dağıtıldı.

EXPONUN EN BÜYÜK 5. PAVYONU

Expo alanı 41'nci lot üzerinde 2 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 4 bin 170 metrekarelik bir alana kurulan Türkiye pavyonu, Expo'nun en büyük 5'nci pavyonu olma özelliğine sahip. Türkiye pavyonu, açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere 3 ana bölüm ve birbirinden farklı, 7 haznede sergileniyor. Haznelerin 5'i, tematik sergi ve etkinliklere ayrılırken, diğer iki haznede Türk restoranı, kütüphane ve hediyelik eşya bölümleri yer alıyor. Türk restoranında Türk ve Osmanlı mutfağından örnekler sunuluyor. Simgesi "nar" olan Türkiye pavyonunda yaklaşık 800 metrekare, 3 çınar ve 50 nar ağacı da kullanılarak yeşil alana ayrıldı. Pavyonun zemininde Türkiye'nin 8 yöresinden getirilen mermerler kullanılırken, Türk evinin duvarlarına, yeni logo üzerindeki desenlerin ahşap oymacılık örnekleri yerleştirildi. Bunun yanında açık ve yarıaçık haznelerde, Göbekli Tepe, Çeşm-i Bülbül, Hitit ve Kargamış tabletleri, doğanın Anadolu topraklarına bahşettiği zenginliğin tüm dünya ile paylaşıldığını temsil eden, "Tohum Taşıyan Eller" enstalasyon çalışmaları yer buldu.

İKRAMDA SINIR YOK

Dünya gösterimi sırasında Türkiye pavyonunda, 10 bin Türk bayrağı, 1 milyon nazar boncuğu, 500 litre gül suyu, 2 bin lavanta kesesi, 2 bin çiçek buketi, bin 500 paket kavrulmuş fındık, 10 bin paket kuru üzüm, 3 bin kayısı,10 bin bardak nar şerbeti, 1.5 milyon narlı Türk lokumu, 500 bin bardak Türk çayı, 4 bin bardak portakal suyu, 100 bin tekli lokum, 7 bin 500 baklava, 50 bin Türk kahvesi, bin şişe zeytinyağı, 100 bin Expo Türkiye anahtarlığı ve bin seramik nar hediye edildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Expo Türkiye Pavyonu Şangay'a Gidiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement