VIP Dinleme Operasyonunda 45 Kişi İçin Gözaltı Kararı - Son Dakika
Güncel

VIP Dinleme Operasyonunda 45 Kişi İçin Gözaltı Kararı

Birçok ünlü iş adamı ve gazeteciyi terör örgütleriyle ilişkilendirip baskı altına alabilmek amacıyla telefonlarını dinlediği iddia edilen 45 isim hakkında operasyon başlatıldı.

12.03.2016 12:58  Güncelleme: 14:36

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı iş adamları ve gazetecilerin dinlenilmesi ve takip edilmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) hakkında yürütülen "VIP dinleme" soruşturması kapsamında, 45 şüpheli hakkında işlem başlattı.

OPERASYON TALİMATI VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen FETÖ/PDY'nin 2007-2012 yılları arasında yaptıkları "yasa dışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında, emniyete operasyon talimatı verildi.

GÜLEN VE 44 İSTİHBARATÇI

"VIP dinleme" soruşturması kapsamında, Fetullah Gülen ile 44 istihbaratçı polis hakkında "silahlı örgüt kurmak ve üye olmak" ve "özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar" yönünden işlem yapıldığı belirtildi.

Savcılığın talimatı üzerine, İstanbul merkezli 15 ilde gözaltı kararı alınan 28 şüpheli polis hakkında operasyon gerçekleştiriliyor.

16 ŞÜPHELİ CEZAEVİNDE, 1 NUMARA GÜLEN

Soruşturma kapsamında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu 16 şüpheli polis hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik başka davalardan tutuklu oldukları için gözaltı kararı verilmediği ancak adliyeye getirilerek ifadelerinin alınacağı, söz konusu soruşturmanın 1 numaralı şüphelisinin ise Fetullah Gülen olduğu öğrenildi.

5 YIL BOYUNCA DİNLEMİŞLER

FETÖ/PDY şüphelilerinin, suç örgütü ile irtibatları olmayan iş adamı ve gazetecileri, "suç örgütleri" ile irtibatı varmış gibi 5 yıl boyunca izledikleri, telefon konuşmalarını sahte isimle karar almak suretiyle kayıt altına aldıkları ve bunu da mağdurları baskı ve etki altına almak amacıyla gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Savcılığın tespitine göre, şüpheli polislerin "VIP dinlemeleri", 2013 yılının sonunda planladıkları "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engelleme" planlarına hazırlık amacıyla yaptıkları öne sürüldü.

İŞTE DİNLENİLEN 59 KİŞİ

Şüphelilerin Ferit Şahenk, Yıldırım Ali Koç, Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, Fevzi Bülent Özaydınlı, Atalay Şahinoğlu, Erol Altaca, Mehmet Yörük, Melih Türker, Mehmet Topsoy, Ali İhsan Karacan, Yener Şenok, Süleyman Kocakaya, Dursun Ali Yılmaz, Memduh Karakullukçu, Sezai Çanakçı, İbrahim Çağlar, İbrahim Özay Şendir, Ömer Lütfi Karagöz, Cemal Tanıl Küçük, İ. Tufan Türenç, Mehmet Murat Yetkin, Zafer Mutlu, Sabri Yılmaz Özdil, Can Dündar, Aslı Aydıntaşbaş, Mehmet Faraç, İsmail Küçükkaya, Mirgün Sırrı Cabas, İsmail Uğur Dündar, İbrahim Yıldız, Amberin Zaman, Şirin Payzın Acet, Nihat Genç, Rasih Yılmaz, Selahattin Sadıkoğlu, Ergün Diler, Cengiz Semercioğlu, Halil Engin Ardıç, Bedri Baykam, İlhami Melih Meriç, Metin Yüksel, Saner Ayar, Recep Tepeli, Nesibe Ruhat Mengi, Bülent Çöltekin, Rıdvan Bıyık, Mustafa Şekeroğlu, Gülden Aydın, Mehmet Nuri Çolakoğlu, Faruk Bildirici, Şükran Suna Vidinli, Arslan Bulut, Özdemir İnce, Mehmet Emin Darendeliler, Ahmet Altınel, Hüseyin Özalp ve Metin Yavuz Yalçın'ı dinlediği ve izlediği öğrenildi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kamuoyunda 'VIP dinleme' olarak adlandırılan soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın; 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme', 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'haberleşmenin gizliliğini ihlal iddiasıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 24 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmanın başlatıldığını belirten İstanbul emniyeti, dinleme iddialarının 2007, 2008 ve 2009 yıllarını kapsadığını dile getirdi. Emniyet, İstanbul merkezli operasyonun 15 ilde eş zamanlı başlatıldığını duyurdu.

VIP Dinleme Operasyonunda 45 Kişi İçin Gözaltı Kararı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel VIP Dinleme Operasyonunda 45 Kişi İçin Gözaltı Kararı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • BATUHAN: Buradaki :D fistanlı klavyeliler dikkatli olun :D 0 5 Yanıtla
  • bizde garibanık: ebrahimi melik gökçek de dinlemişler..demekki ebrahimin suçu büyük ki parsel parsel satmış engereyi.. 0 1 Yanıtla
  • bizde garibanık: beni niye dinlememişler..bol bol erotizm konuşurdum 0 1 Yanıtla

Advertisement