Hasan Ferit Gedik'in Ölümü Davası - Son Dakika
Güncel

Hasan Ferit Gedik'in Ölümü Davası

Hasan Ferit Gedik\'in Ölümü Davası

Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ile 3 kişinin yaralanmasına ilişkin 5'i tutuklu 35 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

01.03.2017 16:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ile 3 kişinin yaralanmasına ilişkin 5'i tutuklu 35 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 5 tutuklu ve 4 tutuksuz sanık ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray da hazır bulundu. Kamu güvenliği gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya, izleyiciler alınmadı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaası sorulan cumhuriyet savcısı Eyüp Kara, tahkikatın genişletilmesi yönündeki taleplerin bir kısmının yerine getirildiğini, yerine getirilmeyen taleplerin de ek iddianame düzenlenmesi, suç duyurusu ve davanın reddi gibi yöntemlerle giderileceği gerekçesiyle mütalaasını sunacağını belirtti.

Mütalaada, müşteki ifadeleri, dinleme kayıtları, tanık beyanları, sanık savunmaları ve dosya kapsamında yer alan deliller doğrultusunda, özellikle Maltepe ilçesinde faaliyet gösteren ve suç işlemek amacıyla bir araya gelen sanık Zafer Turhan yöneticiliğinde, 24 sanığın üye oldukları bir yapının oluştuğu aktarıldı.

"Suç işlemek amacıyla oluşturulmuş bir örgüt yapısı"

Bu yapının ağırlıklı olarak Gülsuyu Mahallesi'nde etkin olduğu kaydedilen mütalaada, yapının suç örgütü şeklinde faaliyet gösterdiği, yağma ve kasten yaralama suçları başta olmak üzere birçok suç işledikleri, karşıt görüşlü siyasiler olarak tabir ettikleri kişilerle aralarında husumetler oluştuğu, bu husumetler nedeniyle silahlı yaralama ve öldürme olaylarının yaşandığı, suç örgütünün mağdurlara yönelik baskı, yıldırma ve sindirme yöntemlerine başvurduğu kaydedildi.

Mütalaada, sanıklar arasında gevşek de olsa somut bir birleşme, organik ve hiyerarşik bir ilişkinin bulunduğu savunularak, örgüt yapısının devamlılığının olduğu, yapının üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaçlanan suçları işlemeye elverişli olduğu, işlenen suçların örgütün gücünden ve imkanlarından yararlanarak işlendiği, bu hususların birlikte değerlendirilmesinden de belirtilen sanıklar arasında suç işlemek amacıyla oluşturulmuş bir örgüt yapısının mevcut olduğu, bu örgütün eylemlerinde silah kullandığı ifade edildi.

Sanık Zafer Turhan'ın suç işlemek amacıyla kurulmuş silahlı örgüt yöneticiliği suçunu işlediği anlatılan mütalaada, bu sanığın "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan 2 yıl 6 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması, diğer 24 sanığın ise örgüt üyeliği suçundan 1 yıl üçer aydan 4 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaada, 10 sanığın ise örgüt üyeliği suçunu işlediklerine ilişkin kesin delil elde edilemediğinden beraatı talep edildi.

Hasan Ferit Gedik'in ölümü olayı

Mütalaada, olay tarihinde sanıklar Hakan Taşhan, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ümit Yeşilkaya, Ferhat Keleş, Mert Kazan, Adem Köşgen, Şahin Eren ve Ekrem İnalkaç'ın Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde protesto eylemi yapan 50-60 kişilik grubun üzerine silahla ateş ettikleri kaydedildi.

Bu ateş sonucu Hasan Ferit Gedik'in öldüğü, Gökhan Aktaş, Abdullah Kıyak ve Yalçın İleri'nin yaralandıkları belirtilen mütalaada, olayın oluşu, gruplar arasındaki husumet ve dosya kapsamına göre sanıkların öldürme kastıyla hareket ettikleri ileri sürüldü.

Mütalaada bu kapsamda, Zafer Turhan ile 9 sanığın Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi eylemine karıştıkları gerekçesiyle "kasten öldürme" suçundan müebbet, 3 kişinin yaralanması olayına ilişkin de "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan yirmi yedişer yıldan kırk beşer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Öte yandan, mütalaada 35 sanık hakkında davanın iddianamesinde anlatılan 30 ayrı eylem de yer aldı.

Sanıkların, çeşitli zamanlarda gerçekleşen eylemlerde "silahla yaralamaya teşebbüs", "yağmaya teşebbüs", "kasten yaralama", mala zarar verme", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" gibi suçları da işledikleri savunulan mütalaada, sanıkların bu suçlardan da çeşitli oranlarda hapisle cezalandırılmaları, iştirak ettikleri tespit edilemeyen suçlardan ise beraatları istendi.

Söz verilen taraf avukatları, mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi. Tüm taraflara mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre verilmesini kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu, Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 5'i tutuklu 35 şüphelinin 11 ila 269 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hasan Ferit Gedik'in Ölümü Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tüm ülkenin konuştuğu pozisyonun VAR kaydı açıklandı! İşte hakemlerin konuşmaları
  20:02 Tüm ülkenin konuştuğu pozisyonun VAR kaydı açıklandı! İşte hakemlerin konuşmaları

  TFF, Süper Lig'in 27. haftasındaki VAR kayıtlarını açıkladı. Kayıtlarda Fenerbahçe-Kasımpaşa maçının son dakikasında Fenerbahçe'ye verilen ve tartışmaları beraberinde getiren penaltı pozisyonuna da yer verildi. İşte VAR hakemi Erkan Engin ve orta hakem Cihan Aydın arasındaki diyaloglar...

 • Türk futbolunda neler oluyor? Aziz Yıldırım'dan Dursun Özbek'e zehir zemberek yanıt
  18:44 Türk futbolunda neler oluyor? Aziz Yıldırım'dan Dursun Özbek'e zehir zemberek yanıt

  Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in bugün yaptığı sert açıklamalara aynı sertlikte yanıt verdi. Yıldırım'ın açıklamalarında, "FETÖ'nün amacı büyük kitleleri karşı karşıya getirmek ve onları çatıştırmak, devletin bekasını ortadan kaldırmaktır. Dursun Özbek'in bilinçsizce yapmış olduğu hadsiz açıklamaları tamda bu amaca hizmet etmektedir. FETÖ seviciliği ile sportif rekabette avantaj elde etmek alçaklıktır, şerefsizliktir" ifadeleri yer aldı.

 • Kim Kardashian Lionel Messi'yi paylaşmaya doyamadı
  17:38 Kim Kardashian Lionel Messi'yi paylaşmaya doyamadı

  Dünyaca ünlü futbol yıldızı Lionel Messi'nin formasını giydiği Inter Miami, LA Galaxy takımına konuk oldu. Maçı tribünde izleyenler arasında Novak Djokovic, Candace Parker, Diana Taurasi gibi isimler de vardı. Kardashian'ın oğlu Saint, Arjantinli süperstar Messi ile el ele sahaya çıktı. Kardashian o anları paylaşmayı ihmal etmedi ve 'Saint bu gece La Galaxy - Inter Miami maçında Messi ile sahada yürüyor! O bir rüyayı yaşıyor!' notunu düştü.

 • Çanakkale'deki deprem anı kameralara yansıdı
  17:27 Çanakkale'deki deprem anı kameralara yansıdı

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki deprem, iş yerlerinin kamerasına yansıdı.

 • Türkiye'de 12 saat içinde 7 kadın öldürüldü
  17:12 Türkiye'de 12 saat içinde 7 kadın öldürüldü

  Türkiye'de son 24 saat içinde 7 kadın, birlikte oldukları ya da boşanma aşamasındaki erkekler tarafından öldürüldü. Bursa, Adıyaman, Erzurum, Sakarya, İstanbul, Denizli ve İzmir'de gerçekleşen cinayetlerde kadınlar tabancayla veya bıçakla saldırıya uğradı. Bazı saldırganlar intihar etti. Kadınların öldürülmeden önce şiddet gördükleri ve yardım taleplerinde bulundukları biliniyor.

 • Akşener'den vatandaşın Yavaş ve İmamoğlu sorusuna tepki
  17:06 Akşener'den vatandaşın Yavaş ve İmamoğlu sorusuna tepki

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da bir vatandaşla tartıştı. Vatandaşın ''Siz Mansur Yavaş'ı Ekrem İmamoğlu'nu neden desteklemiyorsunuz?'' sorusuna sinirlenen Akşener, ''DEM'e teşekkür ediyorsunuz, bize küfrediyorsunuz. Hadi be'' yanıtını verdi.

 • Beşiktaş-Galatasaray derbisinde Galatasaray taraftarları da stadyuma alınacak
  16:33 Beşiktaş-Galatasaray derbisinde Galatasaray taraftarları da stadyuma alınacak

  Pazar günü saat 19.00'da Beşiktaş Park Stadı'nda oynanacak olan Beşiktaş-Galatasaray derbisine 1914 deplasman takım seyircisinin de alınmasına karar verildi.

 • Arada uçurum var! Beşiktaş-Galatasaray derbisinin oranları belli oldu
  16:28 Arada uçurum var! Beşiktaş-Galatasaray derbisinin oranları belli oldu

  Süper Lig'de 3 Mart pazar günü saat 19:00'da oynanacak olan Beşiktaş-Galatasaray derbisinin oranları açıklandı. Beşiktaş'ın kazanma ihtimaline 3.39, Galatasaray'ın kazanma ihtimaline ise 1.64 oran verildi. Berabere bitme olasılığına ise 3.49'luk oran belirlendi.

 • Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevre illerde de hissedildi
  16:13 Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve çevre illerde de hissedildi

  Çanakkale'de 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Biga ilçesinin merkez üssü olduğu sarsıntı saat 16.09'da kaydedilirken İstanbul ve çevre illerden de hissedildi. AFAD, depremin 7 kilometre derinlikte ölçüldüğünü bildirdi.


Advertisement