Hasta Çocuklar Kemik İliği Nakli ile Hayat Buluyor - Son Dakika
Güncel

Hasta Çocuklar Kemik İliği Nakli ile Hayat Buluyor

Hasta Çocuklar Kemik İliği Nakli ile Hayat Buluyor

ADANA'da Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin 6 kapıdan geçilerek girilebilen Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu bölgesinde bu alandaki tek sağlık merkezi olarak hizmet veriyor.

06.04.2017 11:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ADANA'da Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nin 6 kapıdan geçilerek girilebilen Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu bölgesinde bu alandaki tek sağlık merkezi olarak hizmet veriyor. Bölümde bugüne kadar 179 çocuğa ilik nakli gerçekleştirildi.

Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bayram yönetimindeki ünitede, tedavi, nakil ve nakil sonrası takipler ücretsiz olarak yapılıyor. Ünitenin 2013'ten beri tam randımanlı olarak çalışmaya başladığını belirten Prof. Dr. İbrahim Bayram, "2016 yılında 38 başarılı nakil yapıldı. Bu nakillerin önemli bir kısmı kardeş ve akrabadan ve otolog (kendinden nakil) olarak gerçekleştirildi" dedi.

TEK ÇOCUK KİT ÜNİTESİ

Nakil için öncelikle kardeş seçilirken, 2016'da üç akraba dışı naklin merkezde başarılı olarak yapıldığına dikkati çeken, ilk kez yarı uyumlu olarak anne babadan da nakil yapıldığını belirten Prof.Dr. Bayram sözlerini şöyle sürdürdü:

"2013 yılında 4 yataklı yeni yerinde hizmet vermeye başlayan ünitemiz Güney Doğu ile Doğu Akdeniz Bölgesi'nin tek merkezi olarak hizmet veriyor. Balcalı Hastane Pediatrik Kemik İliği Merkezi ayrıca kamu ve özel sektörde hizmet veren sağlık kuruluşları arasında da Türkiye'nin sayılı kurumları arasında gösteriliyor. Merkezde yeşil kartlılar ve Suriyeli çocuk hastalar dahil olmak üzere tüm çocuk hastalara nakil ve nakil sonrası takipler tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Pediatrik Kemik İliği Ünitesi, son derece hijyenik koşullara sahip. 6 kapıdan geçilerek girilen tek kişilik özel odaların yanı sıra hepafiltreli hava arıtma sistemine sahip olan merkezin ulusal ve uluslararası kuruluşlarca akreditesi bulunuyor."

- Adana

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hasta Çocuklar Kemik İliği Nakli ile Hayat Buluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement