Hrant'ın Arkadaşları Adliyeye Yürüdü Grup, Duruşma Bitimine Kadar 'adalet Nöbeti' Tutacak - Son Dakika
Güncel

Hrant'ın Arkadaşları Adliyeye Yürüdü Grup, Duruşma Bitimine Kadar 'adalet Nöbeti' Tutacak

Hrant\'ın Arkadaşları Adliyeye Yürüdü Grup, Duruşma Bitimine Kadar \'adalet Nöbeti\' Tutacak

Haber-kamera.Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 21.duruşması öncesi Dolmabahçe'de toplanan bir grup, adliyeye yürüdü.

14.11.2011 13:00

Haber-kamera: Ümit TÜRK İstanbul/ DHA

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 21. duruşması öncesi Dolmabahçe'de toplanan bir grup, adliyeye yürüdü.

Dolmabahçe'de bir araya gelen çok sayıda kişi, ellerinde "Unutmayacağız" yazılı pankartla Beşiktaş Meydanı'na yürüdü. Grubu burada aralarında BDP eski milletvekili Ufuk Uras, gazeteci Oral Çalışlar, Prof.Dr. Gencay Gürsoy'un da bulunduğu 150 kişilik bir grup karşıladı. Beşiktaş Meydanı'nda birleşen grup, "Hrant için, adalet için" yazılı pankart ve "Bu dava böyle bitmez" yazılı dövizlerle davanın görüldüğü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne yürüdü. " Cemil Çiçek, Muammer Güler, Celalettin Cerrah, öldür diyenler yargılansın", şeklinde slogan atan grup adına Hrant'ın arkadaşlarından Ümit Kıvanç hazırladıkları mütalaayı okudu.

Hrant'ın arkadaşlarının hazırladığı 11 maddelik mütalaanın bazıları şöyle;

1-Hrant'ın katilleri, suikastin çok öncesinden beri devletin kontrolü altındaki kişilerdir. Onları kullanan, yönlendiren devlet görevlilerinin cinayette katkısı, rolü vardır. Ancak araştırılmamıştır. Cinayetin nasıl işlendiğini ayrıntısıyla bilen Trabzon Emniyeti görevlileri ve amirleri bile doğru dürüst sorgulanmamıştır. Cinayet ihbarını örtbas eden Trabzon jandarması hakkında, bizzat jandarma görevlilerinin itiraflarına rağmen, gülünç bir görevi ihmal davasından öteye giden bir soruşturma yapılamamıştır.

2-Bütün bunların bir arada ve derinlemesine, ayrıntılı soruşturulması, bunun için özel bir savcı ekibinin görevlendirilmesi gerekirken buna gerek görülmemiştir.

3-Bölük pörçük ve üstünkörü yürütülen davalar birleştirilmediği gibi, yargıçlar ve savcılar, avukat taleplerini reddetme konusunda yarışa girmişlerdir. Böylece, resmi görevliler hakkında bütün soruşturma taleplerini reddeden yerel yöneticiler, savcılar ve yargıçlarla aynı safta yer almışlardır. Hepsinin birden adalete karşı çalışması hayatın doğal akışına uygun değildir, örgütsel irtibata işaret etmektedir.

4-Cinayet ertesindeki süreç, suça devlet görevlilerinin katılımını açıkça ortaya koymuştur. Katille birlikte kahramanlık pozları veren polis ve jandarmanın ceza görmeyişi, bu sürecin şüphe götürmez bir sembolüdür.

5- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, davanın başından beri, cinayetin aydınlatılmasından çok soruşturmanın bir noktada durması, daha derine gitmemesi için çalışmıştır. Kimse ondan hesap sormamıştır.

Grup açıklamanın ardından Rakel Dink'in de gelmesiyle duruşma bitimine kadar adalet nöbetine başladılar.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hrant'ın Arkadaşları Adliyeye Yürüdü Grup, Duruşma Bitimine Kadar 'adalet Nöbeti' Tutacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement