İBB Meclisi Sarıyer ve Ataşehir'de kentsel dönüşüm kararını oy birliğiyle onayladı - Son Dakika
Güncel

İBB Meclisi Sarıyer ve Ataşehir'de kentsel dönüşüm kararını oy birliğiyle onayladı

İBB Meclisi Sarıyer ve Ataşehir\'de kentsel dönüşüm kararını oy birliğiyle onayladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Sarıyer ve Ataşehir'de kentsel dönüşüm kararını oy birliğiyle onayladı. Sarıyer'de 200 bin hak sahibini ilgilendiren kararla tapuların verilmesi ve deprem riskine karşı kentsel dönüşümün önü açıldı. Ataşehir'de ise 25 yıldır beklenen imar planları onaylandı ve deprem riski taşıyan evlerin kentsel dönüşümüne imkan sağlandı.

19.02.2024 19:00  Güncelleme: 19:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sarıyer ve Ataşehir'de yaklaşık 200 bin hak sahibini ilgilendiren karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden oy birliğiyle çıktı. İBB mülkiyetindeki taşınmazların sadece üzerinde binası olan hak sahiplerine satışına imkan tanındı. Rumelihisarı Mahallesi'nde güncelliğini yitiren 2003 planı da yenilenirken yurttaşlara, depreme karşı binalarını yenileyebilecekleri şekilde kat hakkı verildi. Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallerinin 25 yıldır bekleyen imar planları da onaylanarak bölgedeki evlerin kentsel yenilemeyle dönüşümünün önü açıldı. Gelişmeyi müjde olarak duyuran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İBB Meclisimizden oy birliğiyle geçen kararlar vatandaşlarımıza hayırlı olsun" açıklamasını yaptı.

İBB Meclisi, bugünkü oturumunda kritik kararlara imza attı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belirlediği olağanüstü gündem ile toplanan Meclis; Sarıyer'in Kocataş, Poligon, Çayırbaşı, Rumelihisarüstü, Sarıdağ (Merkez), Kazımkarabekirpaşa, Reşitpaşa, Cumhuriyet, Emirgan, Çamlıtepe (Derbent) mahallerindeki 50 yıllık mülkiyet sorununu çözdü. Karar oy birliğiyle alındı. Yaklaşık 200 bin hak sahibinin bulunduğu 5 milyon metrekarelik alanda yurttaşlara tapularının verilmesi onaylandı. 5 yıl satış yasağı getirilen tapularla deprem riskine karşı yerinde kentsel dönüşümün de önü açıldı.

5 AYRI MAHALLEDEKİ 91 PARSEL DE SAHİPLERİNE KAVUŞTU

Alınan bir başka kararla da Sarıyer'in Maden, Mirgün, İstinye, Tarabya ve Çayırbaşı mahallelerinde, İBB mülkiyetindeki 91 ayrı parselin, üzerinde binası olan veya yıkılan hak sahiplerine satışı da oy birliğiyle onaylandı. Bu satışlara da 5 yıl süreyle "Üçüncü kişilere satılamaz" şerhi konuldu. Bu yapılar için de yerinde dönüşüm imkanı sağlandı.

KAMULAŞTIRMA SINIRLARI YENİDEN DÜZENLENDİ

Sarıyer'e yönelik alınan üçüncü kararla "Geri görünüm ve Etkilenme Bölgesi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı 1/5000 Ölçekli Plan Tadilatı" oy birliğiyle onaylandı. Daha önce Karayolları kamulaştırma sınırları içinde kalan Rumelihisarı, Tarabya, Zekeriyaköy, Ferahevler ve İstinye mahallelerindeki parsellerin imar planları güncellendi. Yurttaşların imar hakları korundu ve bu alanlarda da yerinde dönüşümün önü açıldı.

ATAŞEHİR'DE DE 25 YILLIK PLAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İBB Meclisi'nin Ataşehir ilçesine yönelik aldığı kararla da Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerine ilişkin 1/5000 ölçekli revizyon imar planlarını oy birliğiyle onaylandı. Bölgede 25 yıldır beklenen imar planları, deprem riski taşıyan evlerin kentsel dönüşümüne imkan sağlayacak.

İMAMOĞLU: VATANDAŞLARIMIZA HAYIRLI OLSUN

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, alınan kararları sosyal medya hesabından "Sarıyer ve Ataşehir'e müjde" diyerek duyurdu. İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Sarıyer'de 200 bin kişiyi ilgilendiren 10 mahallede, hak sahiplerinin 50 yıllık mülkiyet sorununu çözdük. İBB mülkiyetindeki 5 milyon metrekarelik alanda binası olan hak sahipleri artık yapılarını resmen satın alıp yenileyebilecek. Rumelihisarı Mahallesi'nde de güncelliğini yitiren 2003 planı da yenilendi, vatandaşlara depreme karşı binalarını yenileyebilecekleri kat hakkı verildi. Ataşehir Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallerinin 25 yıldır bekleyen imar planları onaylandı. Deprem riski taşıyan bu bölgedeki evlerin kentsel yenilemeyle dönüşümün önü açılmış oldu. İBB Meclisimizden oy birliğiyle geçen kararlar vatandaşlarımıza hayırlı olsun."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel İBB Meclisi Sarıyer ve Ataşehir'de kentsel dönüşüm kararını oy birliğiyle onayladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dinar'da Okul Servis Araçları Denetlendi
  11:57 Dinar'da Okul Servis Araçları Denetlendi

  Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde, okulların açılmasıyla birlikte polis ekipleri tarafından öğrenci taşımacılığı yapan servis araçlarına yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde servis araçlarının belgeleri kontrol edilirken, öğrencilerin emniyet kemeri takıp takmadıkları da kontrol edildi. Kurallara uymayan sürücülere para cezası uygulandı.

 • Yerli ve Milli Parti Genel Başkanı: Bu oylar tek adam rejimine tepkidir
  11:56 Yerli ve Milli Parti Genel Başkanı: Bu oylar tek adam rejimine tepkidir

  Yerli ve Milli Parti Genel Başkanı Teoman Mutlu, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin 'CHP seçim kazandığını düşünmesin. Bu oylar tek adam rejimine tepkidir. AK Parti hala neye uğradığını anlamadı. Bu oylar bu milletin son ihtarıdır' dedi. Mutlu, genel seçimin 2026'da olacağı iddiasında bulunarak 'Sandığa gitmeyen 13 milyon oya talibiz' dedi.

 • Altay forması giyen Deniz Kadah, takımının en skorer oyuncusu oldu
  11:52 Altay forması giyen Deniz Kadah, takımının en skorer oyuncusu oldu

  Altay forması giyen 37 yaşındaki forvet oyuncusu Deniz Kadah, bu sezon 3 gol ve 2 asist yaparak takımının en fazla gole katkı veren oyuncusu oldu. Kadah, ailesinde yaşanan sağlık sorunları nedeniyle bir süre takımdan ayrı kalsa da dönüşünde gol ve asistlerine devam etti. Altay'ın bu sezon attığı 5 golün mimarı olan Kadah, takımda en fazla gole katkı veren oyuncu oldu.

 • Gazze'deki üç fırın, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından tekrar açıldı
  11:51 Gazze'deki üç fırın, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından tekrar açıldı

  Filistinli kaynaklar ve görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, İsrail saldırılarının başlamasından bu yana faaliyetlerini durdurmuş olan Gazze şehrindeki üç fırın, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) koordinasyonuyla tekrar açıldı.

 • İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına saldırıya İsrail'den misilleme
  11:50 İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına saldırıya İsrail'den misilleme

  İran'ın 300'e yakın füze ve İHA ile İsrail'e düzenlediği "Gerçek Vaat" operasyonu dünyayı büyük bir tedirginliğe sevk ederken, Tel Aviv'de hazırlıklar sürüyor. İsrail'in dün gece yapılan savaş kabinesi toplantısından sonuç çıkmazken, gözler bugün yeniden toplanacak kabineye çevrildi. İran'a yönelik muhtemel adımların değerlendirileceği toplantı öncesi ABD bölgesel bir savaşa yol açabilecek büyük bir saldırıyı önlemek için İsrail'i ikna etmeye çalışıyor.

 • Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılanlar Korku Dolu Anları Anlattı
  11:48 Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılanlar Korku Dolu Anları Anlattı

  Antalya'da teleferik kazasında mahsur kalan hemşire Rabia Küçük ve kızı Nur Çeken, yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Kazada ölümle burun buruna 5,5 saat geçirdiklerini belirten Küçük, bir daha ayağını yerden kesen hiçbir şeye binmeyeceğini söyledi. Kaza anını cep telefonuyla kaydeden Nur Çeken ise sarsılmaya başladıklarını ve çok korktuklarını ifade etti.


Advertisement