İhh, Suriyelilere Yardımlarını Sürdürüyor - Son Dakika
Güncel

İhh, Suriyelilere Yardımlarını Sürdürüyor

İhh, Suriyelilere Yardımlarını Sürdürüyor

Suriye’de insani yardım çalışmalarına devam eden İHH saldırılar altında hayatlarını devam ettiren sivil halka yardım ulaştırmaya devam ederken, bölgenin en çok yardım ulaştıran kurumlarından biri olmasının yanı sıra insani diplomasi çalışmalarına da devam ediyor.

27.01.2016 13:08

Suriye'de insani yardım çalışmalarına devam eden İHH saldırılar altında hayatlarını devam ettiren sivil halka yardım ulaştırmaya devam ederken, bölgenin en çok yardım ulaştıran kurumlarından biri olmasının yanı sıra insani diplomasi çalışmalarına da devam ediyor.

29 Aralık 2015 tarihinde kuşatma altındaki Fua köyü ve rejimin kuşatmasındaki Zebedani'den toplam 464 yaralının değişimi gerçekleştiren İHH İnsani Yardım Vakfı, yaralı Suriyelilerin tedavisini sürdürüyor. Suriyeli yaralılara yönelik göz ameliyatları projesi 5 aylık bir dönemi kapsıyor. Gözlerinden yaralanmış 50 hasta Gaziantep'teki göz hastanelerinde muayene olurken, doktorların gerekli gördüğü 30 hasta yeniden ve sağlıklı görebilmeleri için ameliyat ettirildi.

Zebedani'de ise yaralı takasıyla gelen 8 göz hastasından 2'sinin muayenede görme kabiliyetlerinin kaybolduğu, 6'sının ise ameliyat olmasıyla görme şanslarının yüksek olduğu tespit edilince ameliyatları yaptırıldı.

Suriye'nin ağır bombardıman altındaki Hama, Lazkiye, İdlib, Haleb gibi şehirlerden gelen göz hastalarının ameliyatları yüksek başarı oranıyla gerçekleşti. Yeniden görmeye başlayan Suriyelilerin mutluluğu yüzlerinden okunurken, emeği geçen herkese teşekkür ettiler. İHH'nın donör kuruluşlarından olan Güney Afrikalı Al Imdaad Foundation yardım kuruluşuyla işbirliğine giderek yaptırılan bu ameliyatların önümüzdeki aylarda da sürmesi için çalışmalar devam ediyor.

İHH Suriye Çalışmaları Kilis Koordinasyon Merkezi Basın Danışmanı Zafer Ersoy, yaptığı açıklamada, "2015 yılı Ağustos Ayından itibaren Suriyeli göz hastaları için Gaziantep'teki göz hastanelerinde devam ettirdiğimiz muayene ve ameliyatlar sonrasında görme yetilerini yeniden kazanan Suriyeliler için oldukça mutluyuz. İHH İnsani Yardım Vakfı olarak mağdur insanlara ulaşmak ve onların mağduriyetlerini giderebilmek adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Duyarlı insanların desteklerini bekliyoruz" diye konuştu. - KİLİS

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İhh, Suriyelilere Yardımlarını Sürdürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement