İstanbul'da 1,2 Milyar Metreküp Atık Su Arıtıldı - Son Dakika
Güncel

İstanbul'da 1,2 Milyar Metreküp Atık Su Arıtıldı

İstanbul\'da 1,2 Milyar Metreküp Atık Su Arıtıldı

İstanbul'da geçen yıl 14 tesiste arıtılan 1,2 milyar metreküp atık suyun, Terkos Gölü'ne gelen yıllık su miktarının yaklaşık 5 katını bulduğu bildirildi.

24.11.2013 10:34

İstanbul'da geçen yıl 14 tesiste arıtılan 1,2 milyar metreküp atık suyun, Terkos Gölü'ne gelen yıllık su miktarının yaklaşık 5 katını bulduğu bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un yaklaşık 14 milyonluk nüfusu ve sanayi tesisleriyle büyük miktarda evsel ve endüstriyel atık su oluşturduğu belirtildi.

İstanbul'da 2012'de 14 atık su arıtma tesisinde yılda 1,2 milyar metreküplük atık suyun arıtıldığı bildirilerek, "İstanbul'da arıtılan su miktarı Terkos gölüne gelen yıllık su miktarının yaklaşık 5 katı iken, Büyükçekmece Baraj Gölü hacminin yaklaşık 7 katına denk geliyor" ifadelerine yer verildi.

Kentte sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstriyel atık suların sektörel dağılımında petrol ve metal ağırlıklı hizmet veren firmaları, gıda, tekstil ve kimya sektörlerindeki firmaların izlediği belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Atık sular nedeni ile olası kirlenmelerin önüne geçmek için çalışmalarına devam eden İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bu yıl İstanbul'daki 180 firmayı inceledi. Denetimlerde Su Kirliliği Yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle İstanbul'da geçtiğimiz yıl 373 bin 915 lira ceza kesen Bakanlık, bu yıl 5 firmaya toplamda 243 bin lira ceza kesti. Ceza kesilen faaliyet alanları arasında akaryakıt, kimya ve tersane tesisinin yanında siteler de yer alıyor."

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, İstanbul genelinde 1993'de yıllık 70 milyon metreküp olan arıtılan atık su miktarının, nüfus artışına ve arıtma tesisi yatırımlarına bağlı olarak 2012 itibariyle 1,2 milyar metreküpe ulaştığını bildirdi. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İstanbul'da 1,2 Milyar Metreküp Atık Su Arıtıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement