Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Izmir - Folkart Sanat Galerisi'nde Bedri Rahmi Günleri - Son Dakika

Izmir - Folkart Sanat Galerisi'nde Bedri Rahmi Günleri

Folkart Sanat Galerisi'nde Bedri Rahmi günleriİzmirlilerden, sergiye büyük ilgiİZMİR'de Folkart Gallery'de 'Sevmek Güzel Meslek Reis' adıyla sergilenmeye başlanan, Türkiye'de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, büyük ilgi gördü.

Izmir - Folkart Sanat Galerisi\'nde Bedri Rahmi Günleri
19.01.2017 - 14:39,

Folkart Sanat Galerisi'nde Bedri Rahmi günleri

İzmirlilerden, sergiye büyük ilgi

İZMİR'de Folkart Gallery'de 'Sevmek Güzel Meslek Reis' adıyla sergilenmeye başlanan, Türkiye'de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, büyük ilgi gördü. Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir, sergiyi ilk beş günlük sürede yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiğini, 12 Mart'a kadar da açık kalacağını söyledi.

Folkart Gallery'in 7'nci sergisi olan Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, 'Sevmek Güzel Meslek Reis', geçen 13 Ocak'ta kapılarını sanatseverlere açtı. Proje direktörlüğünü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir'in yaptığı, küratörlüğünü ise Eyüboğlu'nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter'in üstlendiği sergide, ünlü sanatçının hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objelerin yanı sıra çeşitli sanat dallarında ürettiği eserler yer aldı. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun, uğruna 'Karadut' şiirini yazdığı Mari Gerekmezyan'ı resmettiği eserler ile Ermeni asıllı heykel sanatçısı Mari Gerekmezyan'ın yaptığı ünlü sanatçının büstüne de sergide yer verildi. Ayrıca Eyüboğlu'nu ziyarete geldiğinde Aşık Veysel'in kullandığı saz ile Orhan Veli'nin yazdığı mektuplar da sergilenen eserlerden oldu.

"İZMİR SANATIN TAŞRASI DEĞİL"

Proje Direktörü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir, Bedri Rahmi Eyüboğlu için bugüne kadar Türkiye'deki en kapsamlı sergiyi açtıklarını anlattı. Fahri Özdemir, "Sergimizde, 150 tablonun yanı sıra 200 objeden oluşan materyaller de var. Sergiye ilgi çok büyük. İlk 5 günlük sürede yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. İzdiham söz konusu, İzmirliler, Bedri Rahmi'yi bekliyorlarmış. Sergimizde, sanatçının her dönemdeki yapıtları var. Eserlerin, yüzde 60'ını ailesinden aldık. Geri kalanlar kolleksiyonerlerden geldi. Serginin bir başka ve en önemli özelliği de, eserlerin yüzde 70'i ilk defa görücüye çıkıyor. Bu da çok önemli" dedi. Eyüboğlu'nun büyük aşk yaşadığı Mari Gerekmezyan için yaptığı resimlerin de galerilerinde bulunduğunu söyleyen Faik Özdemir, "Şiirsel ismiyle Karadut'u resmettiği Bedri Rahmi eserleri de var. Mari Gerekmezyan'ın yaptığı Bedri Rahmi büstü de var. Her ödenimi kapsayan eserler burada mevcut. Bir dönemin büyük aşkıyla, onun için şiirler yazılmış, onsuz böyle bir sergi düşünülemezdi. Bunu yerine getirdik" diye konuştu.

Serginin 12 Mart tarihine kadar açık kalacağını da vurgulayan Faik Özdemir, "Sergide, sanatçının eserlerinin yanı sıra Orhan Veli'nin mektupları var. Aşık Veysel'in sazı var. Bedri beyin atölyesine gidip gelen biri Aşık Veysel, O yorulmasın diye, saz almış. Bu sazı çalmış, o sazı da alıp geldik. Önemli belgeler var. Sergi 13 Ocak'ta açıldı, 12 Mart'a kadar açık kalacak. Pazartesi günü hariç diğer günler sabah 10.00'dan, akşam 20.00 arasında açık. İlgiden çok memnunuz. Ulaştığımız 5 bin rakamı, müzelerde dahi yok. Bu rakamlar bizi çok mutlu ediyor. Ücretsiz olması da önemli. Bu zaten Folkart'ın özelliği, sergi bizi çok umutlandırdı. Her sergi bir ileri aşama atlatıyor. Sürekli ilgi artıyor. İyi şeyler verirseniz İzmirliler, onu geri çevirmiyor. Onu sahipleniyor İzmir sanatın taşrası değil" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Izmir - Folkart Sanat Galerisi'nde Bedri Rahmi Günleri - Son Dakika


Advertisement