Kara Harp Okulundaki Darbe Girişimi Davası - Son Dakika
Güncel

Kara Harp Okulundaki Darbe Girişimi Davası

Kara Harp Okulundaki Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulunda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözleşmeli subay adaylarının da bulunduğu 164 sanığın yargılanması sürüyor.

11.05.2017 13:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulunda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözleşmeli subay adaylarının da bulunduğu 164 sanığın yargılanması sürüyor.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki mahkeme salonunda görülen davada savunma yapan sanık kursiyer Mehmet Ay, 15 Temmuz'da alarm verilmesi üzerine rastgele silah aldığını, ancak bu alarmın sonraki gün Afyon'da yapılacak tatbikata hazırlık için olduğunu düşündüğünü söyledi.

Otopark alanında toplanıldığını ancak bir karmaşa olduğunu ifade eden Ay, okul dekanını, kendilerinden uzakta bir yerde konuştuğu için duymadığını, yanlarına gelen Takım Komutanı Üsteğmen Atilla Kahraman'a sorduklarında ise sıkıyönetim, savaş ve kriz durumu olduğunu, bu tarz durumlarda talimatlara uyulması gerektiğini, talimatlara uymayanlarınsa en ağır şekilde cezalandırılacağını söylediğini aktardı.

Sanık Ay, yemekhanede bekledikleri sırada patlamalar olduğunu, bu sırada güvenli bölgeye götürülecekleri belirtilerek tören alanına gitmeleri emri verildiğini, bindiği helikopterin kendilerini Genelkurmay Başkanlığına getirdiğini iddia etti. Ay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bir duvar dibinde saklandığını, halkla karşı karşıya gelmediğini, silahının şarjörsüz ve boş olduğunu, kimseye ateş etmediğini savundu.

"Rütbeliler çay içiyordu"

Yakınlarındaki bir özel kuvvetler askerine ne olduğunu sorduğunu dile getiren Ay, onun da "Siz sakin olun. Kontrol bizde. Genelkurmay Başkanını koruyoruz. Siz bir şey yapmasanız da fazlalığınız yeter." dediğini söyledi. Ay, bu sırada bazı rütbelilerin de silah sesleri arasında ellerinde çay bardaklarıyla yürüdüklerini gördüğünü ifade etti.

Sabaha doğru tanıdığı komutanlardan Üsteğmen Hasan Ali Seyrek'in gelerek, kandırıldıklarını, buradan çıkacaklarını söylediğini belirten Ay, ilerleyen saatlerde parmaklıklardan çıkmak istedikleri sırada bir özel kuvvetler askerinin silahıyla üzerilerine doğru "çıkmayın" diye bağırarak koştuğunu, kendisinin de o yetişmeden koşarak çıkabildiğini bildirdi. Ay, kendisinden sonraki kursiyerlerin ise dönüp parmaklıklardan atladığını öğrendiğini kaydetti.

Sanık kursiyer Mehmet Can da "silah başı" alarmı üzerine silahlıktan rastgele şarjörsüz bir silah aldığını ifade ederek, yaşananların tatbikat amaçlı olduğunu düşündüğünü anlattı.

Can, sonrasında toplandıkları yerde Rusya ile yaşananlardan dolayı da savaş halinde olunabileceği söylentilerini duyduğunu belirterek, takım komutanı Üsteğmen Atilla Kahraman'ın bölüğün önünde seferberlik ilan edildiğini, emre itaatsizliğin ölüme kadar yolu var sözlerini sarfettiğini dile getirdi.

Güvenli bölge diye götürüldükleri, sonradan Genelkurmay Başkanlığı olduğunu öğrendiği yerde silah sesleri üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafında bir duvar dibine geçtiğini iddia eden Can, Üsteğmen Hasan Ali Seyrek'in talimatları doğrultusunda karargahtan çıktıklarını bildirdi.

"Tuğgeneral 'sıkıyönetim, seferberlik' var dedi"

Sanık kursiyer Mehmet Emir Erdoğan da şarjörsüz boş bir silah alıp otopark alanına geldiğinde isimini sonradan öğrendiği okul dekanı Tuğgeneral Kerim Acar'ın savaş, sıkıyönetim ve seferberlik olduğunu, ancak bunların kursiyerleri ilgilendirmediğini söylediğini öne sürdü.

Bu ifadeler üzerine kursiyerlerin tedirgin olduğunu ve karmaşa yaşandığını belirten Erdoğan, "Bunun üzerine albay rütbeli şahıs da güvenli bölgeye götürüleceğimizi, sakin olmamızı istedi." diye konuştu.

Erdoğan, bölük komutanı Üsteğmen Önder Biberoğlu'nun da helikopterle götürülmelerinden önce başlarına geçecek rütbelilerin emirlerine riayet etmelerini, emirlere uymamaları durumunda ise en ağır şekilde cezalandırılacaklarını söylediğini iddia etti.

Helikopterlere bindiklerini ve aklında sadece "güvenli bölgeye intikal" edecekleri düşüncesi olduğunu savunan Erdoğan, indikleri yerin neresi olduğunu sonradan öğrendiğini ileri sürdü.

İndirildikleri yerde silah zoruyla söylenen yere yattıklarını, zaman zaman rütbelilerin gelip kontrol ettiğini anlatan Erdoğan, silahları boş olduğu için mühimmat getirildiğini ama bunların kendi silahlarına uymadığını söyledi. Erdoğan, özel kuvvetler personeli olduğunu değerlendirdiği askerlerin ve erlerin dışarı doğru rastgele ateş ettiklerini belirtti.

Kaçmak istemesine rağmen silahlı rütbelilerden korktukları için böyle bir girişimde bulunamadıklarını iddia eden Erdoğan, gün aydınlanmaya başladığında bulundukları yeden teker teker uzaklaştıklarını, Üsteğmen Hasan Ali Seyrek'i de gördükten sonra ona uyarak polise sığındıklarını söyledi.

Erdoğan, darbe girişimine iştirak etmediğini, FETÖ/PDY ile bağlantısı olmadığını, ByLock kullanmadığını iddia ederek, "Komutanımız dediğimiz insanların haince oyununa geldik." diye konuştu.

Sanık kursiyer Mikail Demirkoparan ise istirahatli olduğu için ilk önce tatbikata hazırlık olduğu düşüncesiyle alarma uymadığını, ancak telefonundan İstanbul'da askerlerce köprülerin kapatıldığını görmesi ve koşuşturmalar üzerine üzerini giyip, yemekhanede toplanan diğer kursiyerlere katıldığını anlattı.

Daha sonra helikopterle Genelkurmay Başkanlığına getirildiklerini ifade eden Demirkoparan, buranın bir savaş alanı gibi olduğunu dile getirdi. Demirkoparan, indikten sonra yere yattığını ve sonra bir duvar dibine geçtiğini belirterek, bir özel kuvvetler askerinin duvar dibinde beklemelerini, bir bordo bereli askerin ise korkmamalarını, dışarıdaki tehlikelere karşı karargahı koruduklarını söylediğini iddia etti.

Demirkoparan, Üsteğmen Hasan Ali Seyrek'in talimatları doğrultusunda parmaklıklardan dışarı çıktıklarını, FETÖ/PDY ile bir alakası olmadığını öne sürdü.

Sanık kursiyerler Mehmet Boztaş, Mehmet Tunç, Mehmet Güneş'in de savunma yaptığı duruşmaya öğleden sonra devam edilmek üzere ara verildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kara Harp Okulundaki Darbe Girişimi Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da Bir Ailenin İlginç Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor
  23:18 Bursa'da Bir Ailenin İlginç Papağanı Sosyal Medyada İlgi Görüyor

  Bursa'da yaşayan bir ailenin papağanının bazı seslere ve sahibinin komutlarına verdiği ilginç tepkiler, sosyal medyada ilgi görüyor. Rahim Çakmak ve ailesinin 'umbrella kakadu' cinsi papağanı, müzik çalınması ve komut verilmesiyle başını, vücudunu farklı yönlere sallayarak ilginç hareketler sergiliyor. Beyaz renkteki papağanının hareketlerini görüntüleyerek sosyal medya hesabına yükleyen Çakmak'ın videoları çok sayıda kullanıcı tarafından izlendi.

 • Milli Boksör Emine Kılınç, Gümüş Madalya ile Niğde'ye Döndü
  23:09 Milli Boksör Emine Kılınç, Gümüş Madalya ile Niğde'ye Döndü

  Hırvatistan'da düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası'nda 50 kiloda gümüş madalya kazanan milli boksör Emine Kılınç, memleketi Niğde'ye coşkulu bir karşılama ile döndü. Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ikincilikle yetinmeyerek daha büyük başarılar hedeflediğini belirtti. Ailesi, antrenörü ve Gençlik ve Spor İl Müdürü de Kılınç'ı tebrik ederek gelecek müsabakalarda başarılar diledi.

 • Xiaomi mi 11 serisi HyperOS güncellemesi aldı
  23:09 Xiaomi mi 11 serisi HyperOS güncellemesi aldı

  Xiaomi, Ekim 2023'te HyperOS'u duyurarak MIUI defterini kapattı. Şirket, önemli değişiklikleri beraberinde getiren bu arayüz yazılımını dağıtma çalışmalarını başlattı. Xiaomi mi 11 serisi de Android 14 tabanlı HyperOS güncellemesi aldı. Güncelleme ile birlikte yeni saat stilleri, yazı tipleri, duvar kağıtları ve widget'lar gibi özelleştirme seçenekleri sunuluyor. Ayrıca, eski modeller için de HyperOS güncellemesi yayınlanacak.

 • Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?
  23:09 Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?

  Getir, son yıllarda büyük bir büyüme göstererek Türkiye sınırlarını aşmış ve Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Ancak son gelişmelere göre şirketin küçülmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Getir'in Aralık 2023'te satın aldığı FreshDirect ve Türkiye'de hizmet veren BiTaksi'yi satmayı planladığı söylenmektedir. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmemiştir, bu nedenle küçülme şimdilik bir söylentiden ibarettir. Getir, şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyet göstermektedir.

 • TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir
  23:09 TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir

  TOFAŞ firmasının Türkiye'de Jeep üretimine başlayabileceği ortaya çıktı. Yeni Jeep CEO'su Antonio Filosa'nın maliyetleri düşürmek adına üretimi başka ülkelere kaydırmayı planladığı ve Türkiye'nin seçenekler arasında olduğu biliniyor. Markanın 2030 hedefi ise global satışlarını 2 katına çıkarmak. TOFAŞ ile uzun süreli bir iş birliği ihtimali konuşuluyor.

 • TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor
  23:08 TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek amacıyla çeşitli tarım ekipmanları temin ediyor. TİKA'nın sağladığı yer fıstığı ayıklama ve mısır taneleme makineleri, Zimbabveli gençlerin mesleki eğitimlerine katkı sağlamak için kullanılacak. Proje, Zimbabve'nin tarıma elverişli topraklarında gençlerin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyor.

 • FETÖ/PDY üyesi aranan emniyet müdürü Muğla'da yakalandı
  23:03 FETÖ/PDY üyesi aranan emniyet müdürü Muğla'da yakalandı

  FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan aranan ve KHK ile rütbeleri ve unvanları geri alınan emniyet müdürü, Muğla'nın Fethiye ilçesinde yakalandı. 1. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Ş., noterde işlem yaparken gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı
  23:02 İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgedeki gerilimin kimsenin çıkarına olmadığını vurgulayarak itidal çağrısında bulundu. Sunak ayrıca, Gazze Şeridi'ne yönelik yardımların artırılmasını istedi.

 • Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı
  23:02 Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde limana yanaşmaya çalışan dev kruvaziyer gemi duramayınca iskeleye çarptı. Çarpmanın etkisiyle gemide ve iskelede maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Olay, cep telefonu kamerasına anbean yansıdı.

 • İzmir'de Öz Kardeşini Öldüren Zanlı Sırbistan'da Yakalandı ve Türkiye'ye Getirildi
  23:00 İzmir'de Öz Kardeşini Öldüren Zanlı Sırbistan'da Yakalandı ve Türkiye'ye Getirildi

  İzmir'de öz kardeşini öldüren cinayet zanlısı, Sırbistan'a kaçtıktan sonra İnterpol'ün devreye girmesiyle Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'nda yakalandı. Sırbistan'a giden İzmir polisi tarafından havayolu ile Türkiye'ye getirilen zanlı, İzmir'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Zanlı, sorgusunda suçunu kabul ederek kardeşiyle aralarındaki husumetten dolayı cinayeti işlediğini söyledi.


Advertisement