Karakoç İçin 150 Yazar ve Şair Bir Kitapta Buluştu - Son Dakika
Güncel

Karakoç İçin 150 Yazar ve Şair Bir Kitapta Buluştu

Karakoç İçin 150 Yazar ve Şair Bir Kitapta Buluştu

Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (YAZSANBİR), Haziran ayında hayatını kaybeden Türk şiirinin önemli kalemlerinden Abdurrahim Karakoç için kitap çıkarttı.

12.10.2012 12:08

Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (YAZSANBİR), Haziran ayında hayatını kaybeden Türk şiirinin önemli kalemlerinden Abdurrahim Karakoç için kitap çıkarttı.

YAZSANBİR Başkanı Hayrullah Eraslan tarafından hazırlanan kitapta, 150 yazar ve şairin Karakoç için dile getirdikleri düşünceleri yer alıyor. Türkiye Yazarlar Birliği, Avrasya Yazarlar Birliği ve Eskader'in de katkıda bulunduğu kitapta ayrıca, çok sayıda ulusal gazetede Karakoç için yazılan makaleler yer alıyor. Nar Yayınları'ndan çıkan kitabın önsözünü kaleme alan şair Bahaettin Karakoç, "Bu kitap, Abdurrahim Karakoç anısına hazırlanmış bir anıt-kitaptır" dedi.

Kitabı hazırlayan YAZSANBİR Başkanı Hayrullah Eraslan, Abdurrahim Karakoç'un şiirlerinin Dadaloğlu'nu, Karacaoğlan'ı ve Fuzuli'yi anlattığını belirterek, "Kitapta Karakoç için Erzurumlu Emrah'tan, Bayburtlu Zihni'den, Nef'i'den, Seyrani'den ve Dertli'den daha iyi bir şair olduğunu söyleyenler oldu. Oysaki Abdurrahim Karakoç sadece kendisi idi. Halk şiiriyle kendine has bir tarz ve köşe oluşturmayı başarmıştı. Hece ölçüsünü ustaca kullandı. En güzel aşk, tabiat ve yergi şiirlerini yazdı. Çok güçlü ironiye sahip ve imajları kendine hastı. Şiirleri daha yaşarken dilden dile dolaşıyordu. Tarihin altın sayfasına geçecek ölümsüz eserler verdi. Abdurrahim Karakoç için ilk kez bir kitap hazırlandı. Kitap Nar Yayınları'ndan çıktı. Üstat ile ilgili bütün bilinmesi gereken ve onun hakkında merak edilenleri bu eserde bulmak mümkün. 1960'lı yıllardan günümüze kadar onun hakkında yazılan bütün yazıları bir araya getirdik. Yaklaşık 150 civarında yazar, şair, sanatçı ve siyasetçinin düşüncelerini bu kitapta derledik. Çok hacimli ve dolu dolu bir kitap oldu. Tarihi arşiv niteliğinde, Abdurrahim Karakoç'u tanımak adına yegane kaynak kitap olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Karakoç İçin 150 Yazar ve Şair Bir Kitapta Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement