Kasaplar Federasyonu Başkanı, Her Aileye 300 Lira 'Et Desteği' İstedi - Son Dakika
Güncel

Kasaplar Federasyonu Başkanı, Her Aileye 300 Lira 'Et Desteği' İstedi

Kasaplar Federasyonu Başkanı, Her Aileye 300 Lira \'Et Desteği\' İstedi

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et tüketiminin az olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan et tüketiminin artması için çocuk başına ailelere yılda bir kez 300 TL...

07.02.2013 15:48

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et tüketiminin az olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan et tüketiminin artması için çocuk başına ailelere yılda bir kez 300 TL destek verilmesini istedi.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin ev sahipliğinde et ve besicilik sektörünün sorunlarıyla ilgili düzenlenen toplantıya, Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Kayseri Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın ve sektörde faaliyet gösteren esnaf katıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, sektörün sorunlarını sağlıklı analiz edebilmek için dünyada hayvancılığın nasıl yapıldığının incelenmesi gerektiğini söyledi. Amerika, Brezilya gibi ülkelerde hayvancılığın sıfır maliyetle yapıldığını ifade eden Yalçındağ, Türkiye'de ise maliyetlerin bir hayli yüksek olduğunu kaydetti. Türkiye'de yem fiyatlarının yüksek olduğunu ve kuraklık nedeniyle de kaba yem sıkıntısının yaşandığını belirten Yalçındağ, "Eğer besici tükettiğinin 3'te 1'ini üretemiyorsa sıkıntı devam eder. Bunun yanında 8 ay beslediği hayvanı zararına satarsa sıkıntı büyür. Sektörün temel sorunu budur" dedi.

Konuşmasında devletin verdiği destekleri olumlu bulduklarını ifade eden Yalçındağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan çocukların et tüketimini arttırmak için destek parası istedi. Yalçındağ, şöyle konuştu:

"Ülkemizde hayvan başına 300 lira destek veriliyor. Bu gibi destekler önemli. Ama et tüketimi konusunda Avrupa ülkelerinin gerisindeyiz. Kayseri Ticaret Odası Başkanımızda söyledi. Amerika'da kişi başına 90, Avrupa'da 60, üçüncü dünya ülkelerinde ise 45 kg. et tüketilirken bu rakam Türkiye'de 15 kg. civarında. Bu rakamı daha da üst seviyelere taşımalıyız. Bu nedenle şuan ülke gündeminde sesli dillendiriliyor. Devlet çocuklara 300 TL kreş yardımı yapacak diye. Biz de Başbakan'dan çocukların sağlıklı beslenmelerini sağlamak ve sektörün gelişmesine katkı sunmak için de 300 TL et desteği vermesini buradan talep ediyoruz. Çünkü et çocuk gelişiminde çok önemli."

'FOTOĞRAFLI) - Kayseri

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kasaplar Federasyonu Başkanı, Her Aileye 300 Lira 'Et Desteği' İstedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement