Kayseri Eşref Kolçak'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' - Son Dakika
Güncel

Kayseri Eşref Kolçak'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'

Kayseri Eşref Kolçak\'a \'Yaşam Boyu Onur Ödülü\'

Kayseri Valiliği tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin kapanış galası ve ödül töreni, Sabancı Kültür Sitesi'nde yapıldı.

22.05.2016 20:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri Valiliği tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin kapanış galası ve ödül töreni, Sabancı Kültür Sitesi'nde yapıldı.

Kayseri Valiliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ve Anadolu Sinemacılar Derneği işbirliğinde düzenlenen 4'üncü Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen kapanış galası ve ödül töreni ney dinletisi ile başladı. Kayseri Valisi ve Festival Onursal Başkanı Orhan Düzgün, bu yıl 4'üncüsü yapılan Altın Çınar Film Festivali'nin Kayseri için taşıdığı öneme dikkat çekerken film festivalleri gibi kültür ve sanat etkinliklerinin Kayseri'nin kültür ve sanatına katkı sağlamasının yanı sıra ilin tanıtımı açısından da önemli katkılar sağladığını söyledi. Kayseri'nin ticaret ve sanayi kenti olmakla birlikte kültür ve turizm bakımından da çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Vali Düzgün, sahip olunan tarihi miras ve kültürel zenginliklerin tanıtılmasına da bu tür festivallerin önemli katkılar sağladığını düşündüğünü belirtti. Vali Düzgün, bu tür festivallerin Kayseri'nin tanıtımı için önemi bir fırsat olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Festival vesilesi ile ilimize gelen değerli konukları ilimizin kültürel ve tarihi mekanlarını gezdirerek, gelen medya mensupları aracılığıyla buraları tanıtarak ve tarihi mekanlarda çekilebilecek olan filmlerle, gelecekte buraların birer ziyaret mekanı olmasının Kayseri adına en önemli kazanımlarımızdan birisi olarak düşünüyorum. Ayrıca Film Festivalleri Türk sinemasının gelişmesi adına da çok önemli katkılar sunuyor. Altın Çınar Film Festivali henüz 4'üncü yılında olmasına rağmen ülkemizden ciddi anlamda festivalimize ilgi olduğunu söyleyebiliriz. 3 dalda açılan yarışmalara 258 filmin başvuruda bulunmuş olması Altın Çınar Film Festivaline verilen değerin bir göstergesidir diye düşünüyorum. Bu festivaller vesilesi ile gençlerimizi sinemacılığa teşvik ederek gerek yönetmenlerin yetişmesinde gerekse oyuncuların yetişmesinde bu festivallerinde önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum."

Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali gala ve ödül gecesinde konuşmaların ardından 'Altın Çınar' ödülleri sahiplerini buldu. Vali Düzgün, Türk Sinemasının efsane isimlerinden Eşref Kolçak'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verdi. Yaklaşık yarım asırlık filmlerinden bir kesitin gösterildiği törende ödüle layık görülmekten dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden ödülünü Vali Düzgün'den alırken, "Sayın Valim samimiyetiniz, sinema ve bizlere verdiğiniz destek için özellikle teşekkür ediyorum" dedi. Festivalde 'Sinemanın Çınarları' ödülleri Bahar Öztan, Itır Esen ve Can Kolukısa'ya verildi. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Itır Esen'in görüntülü mesajına yer verilen törende Bahar Öztan ile Can Kolukısa'ya ödüllerini Vali Düzgün verdi. Animasyon dalında 18 başvuru arasından, en iyi film ödülü 'Guguk Kuşu' adlı eserle Can Erkan ve Salih Toprak'a gitti. İkincilik ödülü 'Merkür' adlı eseriyle Melis Balcı ve Ege Okan'a giderken Yücel Çakmaklı özel ödülü ise 'Döngü' adlı eserle Koray Sevindi'nin oldu. Ulusal Belgesel film kategorisinde 80 başvuru arasından ise en iyi film ödülü "Rağmen" adlı eserle Emre Karapınar'a, Yücel Çakmaklı özel ödülü 'Vefa' ile Baran Vardar'a, jüri özel ödülü 'Dışarıdakiler' adlı eserin sahibi İbrahim Eren'e, ikincilik ödülü 'Süheyla' adlı eserle Gökhan Öcal'a verildi.

Ulusal kısa film kategorisinde 160 başvuru arasından en iyi film ödülü 'Çevirmen' adlı eserle Emre Kayış'a verildi. İkincilik ödülü 'Azot' isimli filmiyle Yakup Tekinağaç'a, Yücel Çakmaklı Özel Ödülü 'Göç Mevsimi' adlı eserle Caner Baykara'ya, jüri özel ödülü ise 'Büst' adlı eseriyle Hakan Hücüm'a verildi. 18 Mayıs'ta 'Ankara Yazı Veda Mektubu'nun galası ile başlayan ve bu yılki teması Bollywood olarak belirlenen 4'üncü Uluslararası Altın Çınar Film Festivali'nde kapanış galası ve ödül törenine ilgi yoğun olurken Hindistan başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı sektör uzmanları Kayseri'den övgüyle söz etti. Ünlü yapımcı Vivek Singhania, ünlü yönetmenler Brahmanad Singh, Sharat Katariya, Sanamjit Singh Talwar, Habib Faisal ve Kanu Bahl gibi sanatçılar ve yapımcıların da festivale katılması, konunun uzmanları tarafından "Kayseri bu alanda da adında söz ettirecek" yorumlarına neden oldu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kayseri Eşref Kolçak'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı
  13:20 Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı

  Engin ve Dilan Polat, evlerinde verdiği doğum günü partisi nedeniyle komşularıyla yaşadıkları otopark tartışması sonucunda hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, çiftin komşularının evini basıp tehdit ettikleri iddia ediliyor. Dilan Polat için 8 yıl 4 aya, Engin Polat için ise 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.

 • Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti
  11:48 Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti

  Acun Ilıcalı, Survivor All Star'ı heyecanlı şekilde izledikleri anları kayda alarak yayınlayan gençleri Dominik'e davet etti. Gençler de Ilıcalı'nın teklifini geri çevirmedi.


Advertisement