KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü Noktada Değiliz, Ancak Daha Yürünecek Çok Yol Var - Son Dakika
Güncel

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü Noktada Değiliz, Ancak Daha Yürünecek Çok Yol Var

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü Noktada Değiliz, Ancak Daha Yürünecek Çok Yol Var

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü noktada değiliz, ancak daha yürünecek çok yol var KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde iyi bir başlangıç yaptıklarını, devamını da iyi getirdiklerini, ancak önlerinde devam edecek uzun bir süreç olduğunu söyledi.

28.05.2015 17:54

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü noktada değiliz, ancak daha yürünecek çok yol var

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde iyi bir başlangıç yaptıklarını, devamını da iyi getirdiklerini, ancak önlerinde devam edecek uzun bir süreç olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin devamının böyle olumlu gitmesinin temennileri olduğuna dikkat çekerek, 'sonun iyi getirilmesi ise en büyük temennimiz. Dolayısıyla ilerleme var, dünkü noktada değiliz, ancak daha yürünecek çok yol var dedi. Ara bölgedeki liderler görüşmesinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, basına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı'nda, bugünkü görüşmeyi değerlendiren Akıncı, alınan kararları da açıkladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün liderler görüşmesinin ikincisinin yapıldığını belirterek, bugünkü toplantıda, Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak ikişer toplantının tarihlerini saptadıklarını söyledi.

YAPICI RUHLA, YENİ ADIMLAR

Bugünkü toplantıda yapıcı bir ruhla, yeni adımlar attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, öncelikle geçtiğimiz toplantıdan bu yana 5 kez toplanan müzakerecilerin yaptığı çalışmaların, hangi aşamada olduğunun durum tespitinin yapıldığını kaydetti. Müzakerecilerin yaptığı çalışmalarda, çeşitli alanlarda ilerlemelerin olduğunu söylemenin mümkün olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerden bu çalışmalarını sürdürmelerini istediklerini belirtti. Müzakerecilerin gelecek toplantıya kadar bu tavırlarını devam ettireceklerini, ortaya çıkacak yeni durumu kendileriyle paylaşacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bunun yanında bugün, her iki tarafın kanayan yarası durumunda olan kayıp şahıslarla ilgili ortak bir çağrı yaptıklarını vurguladı.

KAYIP ŞAHISLARLA İLGİLİ ORTAK ÇAĞRI?

İki liderin ilk defa ortak bir çağrıyla, kayıp şahıslar konusunda kimin bilgisi varsa saklamamasını ve kayıp şahıslar komitesiyle paylaşmalarını istediklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, bu kişilerin kimliklerinin deşifre edilmeyeceğini söyleyerek, iki liderin güçlü bir çağrıda bulunduklarını kaydetti. Kayıp şahıslar konusunun bir insanlık suçu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, zaman geçtikçe kayıpları bulma şansının giderek azaldığını, o nedenle kimde ne bilgi varsa bu konuda bunları en erken zamanda paylaşmalarının büyük önem taşıdığını belirtti.

LEFKE-APLIÇ VE DERİNYA KAPISI?

Bugünkü toplantıda yeni kapıların açılmasıyla ilgili de bir karar ürettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki toplumdan geniş kesimlerin talebi olan Lefke-Aplıç ve Derinya kapılarının açılmasıyla ilgili girişimlerin başlatılmasını kararlaştırdıklarını kaydetti. Bunların dışında başka kapıların da açılmasının gündeme gelebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, başka kapılar için daha çok inceleme yapılmasına ihtiyaç olduğunu, bunların değerlendirilmesinin komitelerce yapılmasını da karara bağladıklarını anlattı.

ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN ENTERKONNEKTE OLMASI İÇİN KARAR ALINDI

Bugünkü toplantıda elektrik şebekelerinin enterkonnekte olmasına ilişkin de bir karar alındığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu karar üzerinde bir süredir çalışıldığını, kararın her iki tarafın da elektrik sistemlerini rahatlatacak ve en başta tüketicilere katkı sağlayacak yeni bir durum yaratacağını söyledi. İki tarafın otoritelerinin bir araya gelerek teknik konuları halledeceğini ve bu sistemlerin birbirine bağlanmasını aşamalı bir şekilde gerçekleştireceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, üretim, iletim, dağıtım sistemlerinin stabilize olması ve şebeke kalitesinin artması açısından önem taşıyacağını kaydetti. Yeni uygulamayla santrallerin daha verimli ve daha ekonomik çalışacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, üretim maliyetlerinin düşmesinin de gündeme gelebileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, herhangi bir santralin devre dışı kalması halinde bile kesinti yaşanmayacağına dikkat çekerek, uygulamanın her iki tarafa da birçok yararı olacağını söyledi.

CEP TELEFONLARI KONUSUNDA YENİ ADIM?

Bugünkü toplantıda cep telefonları konusunda da bir adım atıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda politik iradenin her iki tarafta da bulunduğunu kaydetti. Cep telefonlarının tüm dünyada çalıştığını, ancak Kıbrıs'ın diğer yarısına geçildiğinde çalışmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu durumu çözmenin her iki tarafın da yararına olduğunu vurguladı. Bu konuda henüz 'bu işi haletlik deme noktasında değiliz şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, irade ve istekleri olduğunu, ancak bunun nasıl yapılabileceği konusunda komitelere görev verdiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Akıncı, komitelerin bu konuda gerekli hazırlıkları yaparak, kendilerine sorunun nasıl çözülebileceği konusunda bilgi vermelerini istediklerini ifade etti. Radyo frekansları konusunda da sıkıntıların olduğunu, radyo frekanslarının birbirine karıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda da teknik bir çalışmanın yapılmasını karara bağladıklarını anlattı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ OLUŞTURULACAK

Her iki toplumun da yarısının kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm konusunda kadınların daha aktif rol alması adına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda bir komitenin kurulmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Bugünkü toplantıda, geçen toplantıda karara bağladıkları Kültür Komitesi konusunda isimlendirmeyi yaparak, isimlerin karşılıklı olarak takdimin de yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, kendilerinin oluşturduğu komitenin Yaşar Ersoy, Zehra Şonya, Kani Kanol, Ruzen Atakan, Ümit İnatçı, Musa Kayra, Emin Çizenel, Mehmet Kansu ve Yıltan Taşçı'dan oluştuğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, komite üyelerinin, Güney Kıbrıs'ta oluşturulan komite üyeleriyle ilk fırsatta bira araya geleceklerini ve kültür sanat boyutunun Kıbrıs'taki barış sürecine katabileceği ivmeyi ele alıp gereken çalışmaları yürüteceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı açıklamalarının ardından, görüşme sonrasında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin aktardığı kayıp şahıslar konusuyla ilgili ortak açıklamayı Türkçe olarak okudu. Daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerin yaptıkları 5 görüşmede hangi konuları görüştükleri konusunda, şu anki safhada detaya girilmesi gerektiğini düşünmediğini ifade etti. Müzakerecilerin, kendilerinden önceki dönemde görüşülmeye başlayan başlıkların üzerinde durduklarını, daha fazlasının yönetim ve federal yapıya ilişkin konular olduğunun söylenebileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşülenlerin bunlarla sınırlı olmadığını, diğer unsurların da görüşüldüğünü vurguladı.

ÖNÜMÜZDE YÜRÜMEMİZ GEREKEN ÇOK YOL VAR

Yeri ve zamanı geldikçe bunların açıklanabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, 'şimdilik bu süreci devam ettirelim, evet her şey toz pembe değildir. İyi bir hava, pozitif bir momentum yakalanmıştır ve ilerleme de sağlanmıştır, ama önümüzde daha yürümemiz gereken çok yol vardırö dedi.

ANASTASİADİS, HEDEFİN EN KISA SÜREDE ÇÖZÜME ULAŞMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hedefin en kısa sürede bir çözüme ulaşmak olduğunu söyledi. Anastasiadis, ara bölgede gerçekleştirilen liderler görüşmesinin arından Başkanlık Sarayı'na dönüşünde gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Anastasiadis, herkesin hedefinin en kısa sürede Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların beklentilerine yanıt verecek ve devletin AB kriterleriyle uyumlu olmasını teminat altına alacak bir çözüme ulaşmak olduğunu söyledi. Liderler görüşmesine değinerek, bugün açıklanan iki barikatın ötesinde başka barikatların açılmasında pratikte zorluklar olduğunu belirten Anastasiadis, konunun yetkili teknik komitede görüşüleceğini ifade etti. Anastasiadis, kayıplar konusuna ilk kez böyle bir açıklamada bulunulduğuna da vurgu yaparak, bilgi verenler konusunda gizlilik olacağı teyidinde bulundu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Dünkü Noktada Değiliz, Ancak Daha Yürünecek Çok Yol Var - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement