Maltepe'deki Silahlı Saldırı Olayı - Son Dakika
Güncel

Maltepe'deki Silahlı Saldırı Olayı

Maltepe\'deki Silahlı Saldırı Olayı

Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda bir kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanması olayına karıştıkları iddiasıyla 15'i tutuklu 35 kişi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

20.05.2014 17:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü, 3 kişinin de yaralanması olayına karıştıkları iddiasıyla 15'i tutuklu 35 şüphelinin, 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısı Nihat Demir tarafından hazırlanan 311 sayfalık 3 bölümden oluşan iddianamenin giriş kısmında, Maltepe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde "silahla yaralama", "kasten öldürme", "tehdit ve uyuşturucu madde ticareti" suçlarını gerçekleştiren bir gruptan bazı kişilerin çalışmalar sonucu yakalanarak tutuklandığı anlatıldı.

İddianamede, şahıslarla ilgili geriye dönük yapılan analiz ve değerlendirilmelerde bu suçları işleyen kişilerin birbirleriyle irtibatlı olduğu, aralarında hiyerarşik bir yapılanmanın bulunduğu, bu şekilde birçok silahlı eylem ve uyuşturucu satma eylemi gerçekleştirdiği kaydedildi.

Suç örgütünün varlığı

Çalışmalarda, şahısların aynı bölgede devamlı suç işlediği, suçların uyuşturucu madde kullanmak, bulundurmak, satmak ve sattırmaktan kaynaklandığı, silahla yaralama olaylarının da yine bu suçlarla bağlantılı olduğu belirtilen iddianamede, bu bağlamda haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla hareket eden bir suç örgütünün var olduğu aktarıldı.

İddianamede, örgütün özellikle Maltepe ve civarında "uyuşturucu madde ticareti" suçunu işlediği, bölgede rantı başka suç örgütlerine kaptırmamak için silahla yaralama ve benzeri tarzda eylemler gerçekleştirdiği, suç gelirlerini arttırabilmek amacıyla cebir, şiddet ve tehdit unsurlarını kullanarak yağma olaylarına giriştiği ifade edildi.

Mesut T. liderliğindeki suç örgütünün son zamanlarda, Maltepe'de Gülsuyu ve Gülensu bölgesinde kendini belirli bir siyasi görüşe mensup olarak addeden örgütlerle karşı karşıya geldiği ve aralarında birçok silahlı olay yaşandığı anlatılarak, 29 Eylül 2013'te iki grup arasındaki silahlı çatışmada suç örgütü üyelerince Hasan Ferit Gedik'in silahla öldürüldüğü, Gökhan Aktaş, Abdullah Kıyak ve Yalçın İleri'nin de yaralandığı belirtildi.

İddianamede, olaydan bir gün sonra düzenlenen operasyonda 22 şüphelinin yakalandığı, 14 ruhsatsız tabancanın ele geçirildiği, silahların kriminal incelemelerinde birçok silahlı olayda kullanıldığının belirlendiği aktarılarak, suç örgütünün her an silahlı eylem yapabilecek durumda olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

İddianamenin birinci bölümünde, suç örgütünün yaptığı eylemlere yer verildi.

Suç örgütünün yapısının anlatıldığı iddianamenin ikinci bölümünde de yönetici ve üyelerin sürekli silah bulundurdukları, herhangi bir eylem planladıklarında kolayca silah temin edebildikleri  ve ara yakalamalara rağmen silah taşımaktan vazgeçmediklerinin tespit edildiği kaydedildi.

İddianamenin üçüncü bölümünde ise şüphelilerin örgütteki rolü, sabıka kayıtları ve operasyonda ele geçirilen suç aletleri yer aldı.

Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi

İddianamenin Hasan Ferit Gedik'in ölümüne ilişkin kısmında, 28 Eylül 2013 tarihinde 50-60 kişilik grubun slogan atarak Gülsuyu'nda yaptığı yürüyüş sırasında, örgüt üyesi Aytekin T'nin kalabalık üzerine ateş ettiği ve gruptaki 3 kişiyi yaraladıktan sonra olay yerinden kaçtığı belirtildi.

Bu olayla iki grup arasındaki husumetin arttığı aktarılan iddianamede, bir gün sonra grubun yürüyüşü sırasında bazı silahlı ve eyleme hazırlıklı şahısların olduğu, iki grup arasında çıkan çatışma sonrasında Hasan Ferit Gedik'in mermi isabet etmesi sonucu ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği kaydedildi.

İddianamede, Gedik'in öldürülmesi olayında Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur'un "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" eyleminde silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, bazı kişilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu olduğu bildirildi.

Örgütün diğer eylemlerinde, afiş asan 9 kişiyi yaraladığı aktarılan iddianamede, uyuşturucu madde temininde bulunduğu, Gülsuyu sakinlerinden haraç topladığı, hatta küçük yaştaki çocukları darp ederek hürriyetinden yoksun bıraktığı belirtildi.

Dava, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek

Örgüt üyeleri arasındaki telefon tapelerine de yer verilen iddianamede, 35 şüphelinin "kasten yaralama", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "kasten öldürme", "yargı görevini yapanı etkileme" ve "mala zarar verme" gibi suçlardan 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis ile müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında, sanıkların yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Maltepe'deki Silahlı Saldırı Olayı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.

 • Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi
  27 Şub Çanakkale sallanmaya devam ediyor: Biga'da bir deprem daha meydana geldi

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde akşamüstü saatlerinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bu kez de gece saatlerinde 3,8 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Saat 22.52'de meydana gelen deprem, yerin 7,19 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

 • TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı
  27 Şub TBMM'de olmadığı halde Nureddin Nebati'nin yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıktı, Meclis kapandı

  AK Parti Mersin Milletvekili Nureddin Nebati'nin Meclis'te olmadığı halde yerine yoklama pusulası verildiği ortaya çıkmasının ardından Meclis Genel Kurulu, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için kapatıldı. Meclis Genel Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 28 Şubat 2024 tarihinde yapılacak.

 • Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı
  27 Şub Batı Şeria'daki en büyük Filistin işletmelerinden olan fabrikada yangın çıktı

  İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan bir fabrikada büyük bir yangın çıktı. El Halil kentinde bulunan Royal Industrial Trading isimli fabrikada çıkan yangının görüntüleri kameralara yansıdı. El Halil Belediye Başkanı, ekipman ve personel eksikliği nedeniyle yangını kontrol altına alamadıklarını açıklayarak yardım çağrısı yaptı. İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için çabalarken, fabrikanın çevresindeki tüm mahalleler boşaltıldı.

 • Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi
  27 Şub Fenerbahçe, Ankaragücü'ne yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendi

  Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde MKE Ankaragücü'ne deplasmanda 3-0 yenilerek kupaya veda etti.


Advertisement