Nesli koruma altında olan yaban keçileri Erzurum-Artvin kara yolunda görüntülendi - Son Dakika
Güncel

Nesli koruma altında olan yaban keçileri Erzurum-Artvin kara yolunda görüntülendi

Erzurum'da nesli koruma altında olan yaban keçileri, Artvin kara yolunda sürü halinde otlarken görüntülendi. Çoruh Vadisi, nesli tükenme tehlikesi altında olan yaban keçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Yaban keçilerinin avlanması yasaklanmış olup, vurmanın cezası 250 bin liradır.

09.11.2023 09:46  Güncelleme: 09:51

ERZURUM'da nesli koruma altında olup, avlanması yasaklanan yaban keçileri, Artvin kara yoluna indi. Sürü halindeki keçiler, otlarken DHA muhabiri tarafından görüntülendi.

Geniş ormanları ve zengin yaban hayatı ile dikkati çeken Çoruh Vadisi, ayı, kurt, tilki, vaşak, su samuru ve domuz gibi hayvanların yanı sıra Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) yayımladığı nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde yer alan yaban keçilerine ev sahipliği yapıyor. Nesli koruma altında olup, avlanması yasaklanan yaban keçileri, Erzurum-Artvin kara yolunda görüntülendi. Sürü halinde ve otlarken DHA İspir temsilcisi Nejdet Yılmaz'ın kadrajına takılan yaban keçileri, uzun süre bölgede dolandıktan sonra sarp kayalıklara tırmanarak kayboldu.

VURMANIN CEZASI 250 BİN LİRA

Keçiler, kara yolundan geçen sürücüler ile yolcuların da dikkatini çekti. Ahmet Polat, "Yaban keçilerini ilk kez yol kenarında gördük. Araçların hızla gitmesine rağmen rahat tavırları bize şaşırttı. Onlara ilk kez bu kadar yakın olduk, çok şaşırdık" dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Erzurum Şube Müdürlüğü ekipleri de yaban keçisi vurmanın cezasının 250 bin lira olduğunu, koruma altındaki keçi sayısının 500'ü bulduğunu ve bu sayının her yıl arttığını söyledi. (DHA)

Nesli koruma altında olan yaban keçileri Erzurum-Artvin kara yolunda görüntülendi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Nesli koruma altında olan yaban keçileri Erzurum-Artvin kara yolunda görüntülendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement