Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Doğa Koruma ve Milli Parklar haberleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar son dakika, son dakika Doğa Koruma ve Milli Parklar

Son Dakika Doğa Koruma Ve Milli Parklar Haberleri

Son dakika Doğa Koruma Ve Milli Parklar haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son doğa koruma ve milli parklar haberleri anında burada.


 • 10:55 Niğde'de yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı Niğde'de yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

  Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı'nda kar yağışının ardından besin bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için Aladağlar Milli Parkı'nın belli bölgelerine yem bırakıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Niğde Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sorumluluk sahalarını kapsayan alanlara 2 ton yonca, yem ve pazar atığı bırakıldığı öğrenildi. Ekiplerin, mevsim sonuna kadar hayvanlar için 8 ton yonca, ot ve 1 ton 600 kilogram buğday ve arpa bırakacağı ifade edildi.

 • 09:01 Kırklareli'nde Koruma Altındaki Karacayı Avlayana Yüksek Cezai İşlem Kırklareli'nde Koruma Altındaki Karacayı Avlayana Yüksek Cezai İşlem

  Kırklareli'nde koruma altında bulunan ve avlanması yasak olan karacayı avlayan kişiye 17 bin 77 lira ceza verildi. İl Jandarma Komutanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri tarafından yapılan ihbar değerlendirmesi sonucunda, Kofçaz ilçesinde karaca avlayan kişi tespit edildi ve hakkında yasal işlem başlatıldı. Şüpheli, jandarmaya götürülerek ifadesi alındı.

 • Dün Dün 16:19 Kahramanmaraş'ta Konteyner Evde 4 Keklik Ele Geçirildi Kahramanmaraş'ta Konteyner Evde 4 Keklik Ele Geçirildi

  Kahramanmaraş'ta bir şahsın konteyner evinde, beslenmesi izne tabi olan 4 keklik ele geçirildi. Jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen keklikler doğal ortamına bırakılmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Dün Dün 15:23 Konteyner kentte kınalı keklik bulunduran kişiye yüksek para cezası Konteyner kentte kınalı keklik bulunduran kişiye yüksek para cezası

  Kahramanmaraş'ta yapılan denetimlerde konteyner kentte 4 kınalı keklik bulunduran M.İ.'ye 26 bin lira idari para cezası uygulandı.

 • Dün Dün 12:09 Aladağlar Milli Parkı'nda Yaban Hayvanlarına Yemleme Çalışması Aladağlar Milli Parkı'nda Yaban Hayvanlarına Yemleme Çalışması

  Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı'nda olumsuz hava koşulları nedeniyle beslenmekte zorluk çeken yaban hayvanları için yemleme çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Niğde Şube Müdürlüğü ekipleri, Aladağlar başta olmak üzere sorumluluk sahalarında şu ana kadar 2 ton yonca, yem ve pazar atığı bıraktı. Ekipler, mevsim sonuna kadar hayvanlar için 8 ton yonca ve ot ile 1 ton 600 kilogram buğday ve arpa bırakacak. Öte yandan ekipler, son 5 yılda yaban hayvanları için doğaya 120 ton yonca, yem, sakatat ve pazar atığı bıraktı.

 • Dün Dün 11:39 Fotokapana yakalanan Anadolu Parsı asaletiyle büyüledi Fotokapana yakalanan Anadolu Parsı asaletiyle büyüledi

  Türkiye topraklarında nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Anadolu Parsı 1974 yılından beri ilk defa 2018 yılında görülmüştü. 2018'den bu yana Anadolu parsından güzel haberler gelmeye devam ediyor. En son Tarım ve Orman Bakanlığının fotokapanına yakalanan Anadolu parsı asaletiyle dikkat çekti.

 • Dün Dün 10:49 Türkiye'deki Anadolu parsının yeni görüntüsü paylaşıldı Türkiye'deki Anadolu parsının yeni görüntüsü paylaşıldı

  TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, nesli tehlike altındaki Anadolu parsının fotokapana yansıyan yeni görüntüsünü paylaştı. Anadolu parsı, biyoçeşitlilik açısından Türkiye'nin en önemli yırtıcı memeli türü olup nesli 'en tehlikede' kategorisinde yer almaktadır.

 • Dün Dün 10:44 Anadolu parsı aylar sonra bir kez daha görüntülendi Anadolu parsı aylar sonra bir kez daha görüntülendi

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Anadolu parsının aylar sonra bir kez daha fotokapanlara takıldığını bildirdi. Bakan Yumaklı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce doğaya yerleştiren fotokapanlara yansıyan Anadolu parsının görüntülerine yer verdiği paylaşımda, 'Muhteşem parsımız aylar sonra bir kez daha fotokapanımıza poz verdi. Gökyüzü yorganın, yeryüzü yastığın, Anadolu her daim yuvan olsun. Üniversitelerimiz, uzmanlarımız ve STK'lar iş birliğinde Anadolu Parsı'nın izini sürmeye, neslini korumaya devam edeceğiz' dedi.

 • 27.11.2023 27 Kas 19:04 Kastamonu'da yaban hayvanları sayımı yapıldı Kastamonu'da yaban hayvanları sayımı yapıldı

  Kastamonu'da Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı ekipler, Ilgaz Dağı ve Tosya Gavurdağı yaban hayatı sahalarında bulunan hayvanların sayımını gerçekleştirdi. Yapılan sayımda ayı, yaban domuzu, kurt, geyik ve karaca izleri ve dışkıları tespit edildi.

 • 26.11.2023 26 Kas 09:09 Muğla Kıyılarında Akdeniz Foku İle İlgili Saha Çalışmaları Gerçekleştirildi Muğla Kıyılarında Akdeniz Foku İle İlgili Saha Çalışmaları Gerçekleştirildi

  Muğla kıyılarında Akdeniz foku ile ilgili saha çalışmaları yapıldı. Sualtı Araştırma Derneği kurucu üyesi Cem Orkun Kıraç, imara ve mağaralardaki insan girişlerinin türün neslini tehlikeye soktuğunu belirtti. Doğa Koruma ve Milli Parklar ile yapılan iş birliği kapsamında fokların yaşam alanları işaretlendi ve fok-insan etkileşimleri izlendi. Akdeniz foklarının nesli azalmaya devam ediyor.

 • 25.11.2023 25 Kas 16:17 Aksaray'da yurda kaçak yollarla getirilen bal pitonu ele geçirildi Aksaray'da yurda kaçak yollarla getirilen bal pitonu ele geçirildi

  Aksaray'ın Ortaköy ilçesinde bir otomobilde yurda kaçak yollarla getirilen bal pitonu ele geçirildi. Jandarma ekipleri, pitonu satacağı bilgisine ulaştıkları şüpheliyi durdurarak pitona el koydu. Piton, Konya'daki hayvanat bahçesine gönderildi ve şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • 25.11.2023 25 Kas 15:05 Aksaray'da Kaçak Yılan Operasyonu Aksaray'da Kaçak Yılan Operasyonu

  Aksaray'da kaçak olarak getirilen 'top piton' cinsi yılanı satmak isteyen şahıs jandarma tarafından suçüstü yakalandı. Yılan ise Konya Karatay Hayvanat Bahçesi'ne gönderildi.

 • 25.11.2023 25 Kas 14:30 Gaziantep'te depremde hayatını kaybeden 39 öğretmen anısına fidan dikildi Gaziantep'te depremde hayatını kaybeden 39 öğretmen anısına fidan dikildi

  Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Gaziantep Müdürlüğü İslahiye Şefliği, Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat depremlerinde İslahiye'de hayatını kaybeden 39 öğretmenin anısına fidan dikti.

 • 25.11.2023 25 Kas 12:07 Akyazı'da bulunan kara başlı isket doğaya salınacak Akyazı'da bulunan kara başlı isket doğaya salınacak

  Sakarya'nın Akyazı ilçesinde bitkin halde bulunan kara başlı iskete, bakımının ardından doğaya salınacak. Akyazı Atatürk Polis Merkezi Amirliğinde polis memurları, bahçede bitkin halde kara başlı iskete buldu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne haber verilmesi üzerine yarı göçmen kuş, yetkililer tarafından teslim alındı. Koruma kararı bulunan kuş, bakımı yapılmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne götürüldü. Kara başlı iskete, bakımının ardından doğal yaşam ortamına salınacak.

 • 25.11.2023 25 Kas 11:01 Isparta Gölcük Tabiat Parkı'nın sınırlarında değişiklik yapıldı Isparta Gölcük Tabiat Parkı'nın sınırlarında değişiklik yapıldı

  Cumhurbaşkanı Kararı ile Isparta Gölcük Tabiat Parkı'nın sınırlarında değişiklik yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan haritaya göre, parkın alanı 4 bin 983,34 hektar olarak belirlendi.

 • 24.11.2023 24 Kas 23:31 Yaralı vaşak tedavi altına alındı Yaralı vaşak tedavi altına alındı

  Van'ın Çatak ilçesinde sol arka bacağı kırılmış halde bulunan vaşak ameliyat edildi. Yaralı vaşak, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi. Vaşağın sol arka bacağında kırık tespit edildi ve başarılı bir operasyonla ameliyatı tamamlandı.

 • 24.11.2023 24 Kas 17:24 Spil Dağı Milli Parkı'nda Yaban Hayatı Görüntülendi Spil Dağı Milli Parkı'nda Yaban Hayatı Görüntülendi

  TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Manisa'da Spil Dağı'nda yaban domuzundan geyiğe, kurttan tavşana kadar pek çok canlının yer aldığı fotokapan görüntülerini paylaştı.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:57 Yaralı Vaşak Van'da Tedavi Altına Alındı Yaralı Vaşak Van'da Tedavi Altına Alındı

  Van'ın Çatak ilçesinde yaralı halde bulunan vaşağın tedavisi için ekipler seferber oldu. Vaşağın sol arka bacağında kırık tespit edildi ve başarılı bir ameliyatla tedavi edildi.

 • 22.11.2023 22 Kas 09:10 Jandarmanın Duyarlılığıyla Yaralı Tilki ve Köpek Kurtarıldı Jandarmanın Duyarlılığıyla Yaralı Tilki ve Köpek Kurtarıldı

  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı, yaralı bir tilki ve köpek için hızlı müdahalede bulunarak tedavilerine başladı. Jandarma ekipleri, tilkiyi doğaya bırakmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'ne, köpeği ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne teslim etti.

 • 21.11.2023 21 Kas 16:29 Amasya'da tedavisi tamamlanan puhu doğaya bırakıldı Amasya'da tedavisi tamamlanan puhu doğaya bırakıldı

  Amasya'da tedavisi tamamlanan puhu doğaya salındı.

 • 21.11.2023 21 Kas 11:08 Erzurum'da bulunan su çulluğu doğaya salındı Erzurum'da bulunan su çulluğu doğaya salındı

  Erzurum'da kırsal alanda bulunan bitkin haldeki su çulluğu, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından korumaya alındıktan sonra sağlıklı olduğu tespit edilerek doğal yaşam alanına salındı.

 • 20.11.2023 20 Kas 15:17 Adıyaman'da Yaralı Dağ Keçisi Kurtarıldı Adıyaman'da Yaralı Dağ Keçisi Kurtarıldı

  Adıyaman'da yaralı bulunan dağ keçisi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Hayvan, Şanlıurfa Gölpınar Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderildi.

 • 19.11.2023 19 Kas 20:39 Aracın çarptığı porsuk telef oldu Aracın çarptığı porsuk telef oldu

  Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde aracın çarptığı porsuk telef oldu. Olay yerine giden ekipler, hayvanın porsuk olduğunu belirledi. Telef olduğu öğrenilen hayvan, ekiplerce alınarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

 • 19.11.2023 19 Kas 09:44 İspir Verçenik Dağı'nda Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi Üzerine Envanter Çalışması Yapıldı İspir Verçenik Dağı'nda Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi Üzerine Envanter Çalışması Yapıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 13. Bölge Müdürlüğü ekipleri İspir Verçenik Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda çengel boynuzlu dağ keçisi üzerine envanter çalışması yaptı. Çalışma, hedef türün popülasyonunu ve dağılımını belirlemek amacıyla yapılmış olup, koruma ve yönetim planlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

 • 18.11.2023 18 Kas 20:54 Nesli tükenme tehlikesindeki 4 bin kuşla yakalandı: 5 milyon 600 bin TL para cezası Nesli tükenme tehlikesindeki 4 bin kuşla yakalandı: 5 milyon 600 bin TL para cezası

  Hatay'da yapılan yol kontrol ve arama faaliyeti sırasında, Suriye uyruklu bir şahsın aracında 4 bin adet nesli tükenmekte olan saka kuşu ele geçirildi. Kuşlar doğaya salındı ve şahsa 5 milyon 600 bin TL para cezası verildi.

 • 18.11.2023 18 Kas 20:21 Hassa'da 4 Bin Saka Kuşu Ele Geçirildi Hassa'da 4 Bin Saka Kuşu Ele Geçirildi

  Hassa ilçesinde jandarmanın yol kontrolü sırasında durdurulan bir araçta, nesli tükenmekte olan 4 bin saka kuşu ele geçirildi. Şüpheliye idari para cezası uygulandı.

 • 18.11.2023 18 Kas 19:36 Hatay'da Yabancı Uyruklu Şahsa Ait Araçta 4 Bin Adet Saka Kuşu Ele Geçirildi Hatay'da Yabancı Uyruklu Şahsa Ait Araçta 4 Bin Adet Saka Kuşu Ele Geçirildi

  Hatay'ın Hassa ilçesinde yapılan yol kontrol ve arama faaliyeti sırasında yabancı uyruklu bir şahsın aracında 4 bin adet nesli tükenmekte olan saka kuşu bulundu. Kuşlar doğaya salındı ve şahsa 5 milyon 600 bin TL para cezası verildi.

 • 18.11.2023 18 Kas 19:29 Hassa'da 4 Bin Saka Kuşu Ele Geçirilen Sürücüye Ağır Cezai İşlem Hassa'da 4 Bin Saka Kuşu Ele Geçirilen Sürücüye Ağır Cezai İşlem

  Hatay'ın Hassa ilçesinde yapılan yol kontrolünde bir otomobilde 4 bin saka kuşu ele geçirildi. Suriye uyruklu sürücüye 5 milyon 600 bin lira idari para cezası kesildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından kuşlar doğal yaşam ortamına salındı.

 • 17.11.2023 17 Kas 17:22 Sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünen Horma Kanyonu, ziyaretçi akınına uğruyor Sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünen Horma Kanyonu, ziyaretçi akınına uğruyor

  Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan Horma Kanyonu, sonbahar mevsiminde ziyaretçilerin akınına uğruyor. 3 kilometrelik yürüyüş parkuru ile doğal akvaryum görünümünü andıran kanyon, doğa tutkunlarının uğrak noktası haline geldi.

 • 17.11.2023 17 Kas 15:57 Kırşehir'de Kaçak Av Operasyonu: Öldürülen Tarla Kuşu ve Tuzaklar Ele Geçirildi Kırşehir'de Kaçak Av Operasyonu: Öldürülen Tarla Kuşu ve Tuzaklar Ele Geçirildi

  Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde jandarma ekipleri tarafından durdurulan bir araçta yapılan kontrollerde öldürülen tarla kuşu, güvercin tuzağı ve kafesli tuzak ele geçirildi. Araç sahibine 71 bin 386 TL para cezası uygulandı.

 • 17.11.2023 17 Kas 14:56 Manisa'daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkında peribacalarına çevre düzenlemesi projesi Manisa'daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkında peribacalarına çevre düzenlemesi projesi

  Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ve Kula Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, Manisa'daki Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkındaki peribacalarına çevre düzenlemesi yapılıyor. Proje kapsamında peribacalarının bulunduğu alana yürüyüş yolları, seyir terasları, ahşap korkuluklar, dinlenme alanları, kafeterya, otopark, bilgilendirme panoları ve kamelyalar yapılacak.

 • 17.11.2023 17 Kas 14:16 Niğde'de Kaçak Avcılara 132 Bin Lira İdari Para Cezası Niğde'de Kaçak Avcılara 132 Bin Lira İdari Para Cezası

  Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Niğde Şube Müdürlüğü, 2023 yılında kaçak avcılık yapan 34 kişiye toplamda 132 bin lira idari para cezası uyguladı. Ekipler, kaçak avcılığın önlenmesi için denetimlerini sürdürüyor ve bu yıl 11 av tüfeğine el koydu.

 • 17.11.2023 17 Kas 12:57 Kırşehir'de Kaçak Avcılık Yapan Kişiye İdari Para Cezası Kırşehir'de Kaçak Avcılık Yapan Kişiye İdari Para Cezası

  Kırşehir'de yapılan bir devriye esnasında durdurulan bir otomobilde yapılan kontrolde, 7 öldürülmüş tarla kuşu, 15 yaban güvercini, 25 güvercin tuzağı, metal kafesli tuzak, siyah renkli dürbün ve 3 yırtıcı kuş başlığı ele geçirildi. Otomobilde bulunan şüpheliye 71 bin 386 lira idari para cezası uygulandı.

 • 16.11.2023 16 Kas 17:33 Alanya'da Yaban Keçisi Avlayanlara 320 Bin Lira Cezası Alanya'da Yaban Keçisi Avlayanlara 320 Bin Lira Cezası

  Antalya'nın Alanya ilçesinde yaban keçisi avladıkları öne sürülen 2 kişiye, 320 bin lira cezası kesildi. Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Değirmendere Mahallesi'nde yaban keçisi avlandığı ihbarı üzerine harekete geçti. Bölgede çalışma yapan ekipler, 1 yaban keçisinin vurulduğunu, 1 yaban keçisinin ise parçalanmış olduğunu belirledi. Bununla ilgili B.Ş. ve M.Ç. yakalandı. Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği yaban keçilerini avladığı tespit edilen B.Ş ve M.Ç'ye 320 bin lira ceza kesti.

 • 16.11.2023 16 Kas 13:31 Kırklareli'nde yaralı bulunan karaca yavrusu koruma altına alındı Kırklareli'nde yaralı bulunan karaca yavrusu koruma altına alındı

  Demirköy ilçesinde köpeklerin saldırısına uğrayan karaca yavrusu, Hamdibey Mahallesi'nde vatandaşlar tarafından kurtarıldı. İğneada Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekiplerine teslim edilen karaca yavrusu tedavi altına alındı ve doğal ortamına serbest bırakılacak.

 • 16.11.2023 16 Kas 11:57 Yılan Kartalı Tedavi Edildikten Sonra Doğaya Salındı Yılan Kartalı Tedavi Edildikten Sonra Doğaya Salındı

  Antalya'da yaralı halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altındaki yılan kartalı, bir aylık tedavi ve rehabilitasyon sonrası Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde Güllük Dağı Termessos Milli Parkı'nda doğaya salındı. Yılan kartalının kanadı kırılmış ve uzun süre beslenemediği için halsiz kalmıştı, ancak yapılan cerrahi müdahale ile iyileşti ve sağlıklı bir şekilde doğal yaşam alanına bırakıldı.

 • 15.11.2023 15 Kas 14:29 Muş Ovası, Göçmen Kuşların Ev Sahipliği Yapıyor Muş Ovası, Göçmen Kuşların Ev Sahipliği Yapıyor

  Muş Ovası, geniş sulak alanları ve zengin bitki çeşitliliğiyle göçmen kuşların en önemli güzergahlarından biridir. Burada, nesli koruma altında olan birçok kuş türü de dahil olmak üzere yaklaşık 400 kuş türü kaydedilmiştir. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte binlerce kuş, sıcak bölgelere göç etmeden önce Muş Ovası'nda konaklamaktadır. Kuş gözlemcileri, bu göç yolculuğundaki kuşları kayıt altına almak için çalışmalar yapmaktadır. Muş Ovası, sulak alanların yoğun olduğu bir bölge olduğu için biyolojik çeşitlilik açısından da önemlidir. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri de Muş Ovası'nda izleme çalışmalarını sürdürmektedir.

 • 15.11.2023 15 Kas 11:27 Erzurum'da yaralı bulunan çakal, Kars'ta tedavi edildikten sonra doğaya salındı Erzurum'da yaralı bulunan çakal, Kars'ta tedavi edildikten sonra doğaya salındı

  Erzurum'un Oltu ilçesinde yaralı halde bulunan çakal, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından koruma altına alındı. Veteriner hekim tarafından tedavi edilen çakal, Kars Kafkas Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde iyileştirildi. Tedavisinin ardından çakal, Erzurum'da doğal yaşam alanına bırakıldı.

 • 14.11.2023 14 Kas 20:21 Antalya'da Uygulamada Otomobilin Bagajında Piton Bulundu Antalya'da Uygulamada Otomobilin Bagajında Piton Bulundu

  Antalya'nın Kepez ilçesinde yapılan bir uygulama sırasında durdurulan bir otomobilin bagajında piton bulundu. Olayın bildirilmesi üzerine olay yerine gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Antalya Şefliği ekipleri, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki yılanın 'Top Piton' cinsi olduğunu tespit etti. Araç sahibine 'Kara Avcılığı Kanunu'na muhalefet' suçundan 26 bin 390 lira para cezası kesildi ve yılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'na teslim edildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 11:27 Antalya Doğal Yaşam Parkı'nda Yılan Kartalı Tedavi Edildi Antalya Doğal Yaşam Parkı'nda Yılan Kartalı Tedavi Edildi

  Antalya Doğal Yaşam Parkı, nesli tükenme tehlikesi altındaki yılan kartalını tedavi ederek sağlığına kavuşturdu. Park, yaralanan hayvanların bakım, tedavi ve rehabilitasyonunu üstleniyor. Yılan kartalı, yaklaşık 1 aylık tedavi sürecinin ardından doğal yaşam parkına bırakıldı. Ayrıca, parkta tedavi edilen martı ve kaplumbağa da sağlığına kavuştu.

 • 14.11.2023 14 Kas 11:14 Iğdır'daki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde 2023 Sezonunda 101 Kuş Türü Halkalandı Iğdır'daki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde 2023 Sezonunda 101 Kuş Türü Halkalandı

  KuzeyDoğa Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün izni, KOÇ, UTAH, Iğdır ve Kars Kafkas üniversitelerinin desteğiyle Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde 18 yıldır çalışma yürütüyor. Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı köyündeki merkezde 2006'da başlatılan çalışmaların bu yılki sezonu, havaların soğumasıyla tamamlandı. Bugüne kadar 170 binden fazla kuş üzerinde çalışma yapılan merkezde, 2023 sezonunda 101 farklı tür halkalanıp takibe alındı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen gönüllülerin de katkılarıyla yapılan çalışmalara, 2024 yılının ilkbahar mevsiminde devam edilecek.

 • 13.11.2023 13 Kas 18:18 Manisa'daki Spil Dağı Milli Parkı'nda Yaban Hayvanları Görüntülendi Manisa'daki Spil Dağı Milli Parkı'nda Yaban Hayvanları Görüntülendi

  Manisa'da bulunan Spil Dağı Milli Parkı'na kurulan fotokapanlar sayesinde yılkı atları, kuşlar, sansar, yaban domuzu, tilki ve çakal gibi birçok yaban hayvanının görüntüleri kaydedildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü tarafından koordine edilen çalışmalarda, Manisa'da bulunan 43 fotokapan ile yaban hayatı izleniyor. Spil Dağı Milli Parkı'nda bulunan bir su kaynağına kurulan fotokapanın kayıtlarında, bölgeye su içmeye gelen yılkı atları, kuşlar, sansar, yaban domuzu, tilki ve çakal türlerinin görüntüleri yer aldı.

 • 13.11.2023 13 Kas 15:28 Deprem şehitlerinin ismi hatıra ormanında yaşatılacak Deprem şehitlerinin ismi hatıra ormanında yaşatılacak

  Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 Şubat tarihli depremlerde hayatını kaybeden bin 246 deprem şehidinin anısına, Beydağı Tabiat Parkı'nda bin 246 fidanın toprakla buluşturularak Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu.

 • 12.11.2023 12 Kas 13:17 Gaziantep'teki Tahtaköprü Baraj Gölü'nde Yaban Hayvanı Envanter Çalışması Yapıldı Gaziantep'teki Tahtaköprü Baraj Gölü'nde Yaban Hayvanı Envanter Çalışması Yapıldı

  Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan Tahtaköprü Baraj Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yaban hayvanı envanter çalışması gerçekleştirildi. Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma, yılın sonbahar döneminde yaban hayvanı türlerinin ve tahmini popülasyonlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Tahta Köprü Baraj Gölü'nde 13 farklı familyaya ait 22 türde toplam 6 bin 477 kuş tespit edildi. Çalışmanın sonuçları ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

 • 12.11.2023 12 Kas 12:07 İsveçli Kuş Araştırmacısı Iğdır'da Gönüllü Olarak Çalışıyor İsveçli Kuş Araştırmacısı Iğdır'da Gönüllü Olarak Çalışıyor

  İsveçli kuş araştırmacısı Hannes Andersson, Iğdır'da gönüllü olarak halkalama ve araştırma çalışmaları yapıyor. Iğdır'daki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen çalışmalarda elde edilen veriler kuş bilimine katkı sağlıyor.

 • 12.11.2023 12 Kas 10:25 Bolu'da dikenli tellere takılan ayı kurtarma ekibine saldırdı Bolu'da dikenli tellere takılan ayı kurtarma ekibine saldırdı

  Bolu'nun Mengen ilçesinde bir ayı, dikenli tellere takıldıktan sonra kurtarma ekibine saldırdı. Ayı, uyuşturucu iğneyle sakinleştirildikten sonra kurtarıldı.

 • 11.11.2023 11 Kas 13:55 Kırklareli'nde İzinsiz Sülük Toplayan Şüpheli Yakalandı Kırklareli'nde İzinsiz Sülük Toplayan Şüpheli Yakalandı

  Kırklareli'ndeki Longoz Ormanlarında izinsiz sülük topladığı iddia edilen şüpheli, kovalamaca sonucu yakalandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Longoz Ormanlarının Mert Gölü'nde kaçak sülük avlandığı bilgisine ulaştı. Ekipler, ticari amaçla yasa dışı sülük topladığı iddia edilen 3 kişiyi tespit ederek takibe aldı. Takip edildiklerini anlayarak kaçmaya başlayan şüphelilerden Z.E, kovalamaca sonucu ormanda yakalandı. Geçtiğimiz yıl da aynı bölgede sülük toplarken yakalanan şüpheli hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince işlem yapıldı. Jandarma ekipleri, kaçan 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlattı.

 • 10.11.2023 10 Kas 16:11 Bolu'da araç çarpması sonucu yaralanan geyik telef oldu Bolu'da araç çarpması sonucu yaralanan geyik telef oldu

  Bolu'nun Mudurnu ilçesinde plakası tespit edilemeyen bir aracın çarpması sonucu yaralanan geyik, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak telef oldu.

 • 09.11.2023 09 Kas 17:45 Saklıkapı Kanyonu, tabiat parkı statüsüne kavuşacak Saklıkapı Kanyonu, tabiat parkı statüsüne kavuşacak

  Elazığ Valisi Ömer Toraman ve beraberindeki heyet, Saklıkapı Kanyonu'nda yapılan ziyaretçi karşılama merkezini inceledi. Kanyonun tabiat parkı statüsü alması için çalışmalar sürdürülüyor.

 • 09.11.2023 09 Kas 16:31 Elazığ Valisi Saklıkapı Kanyonu'nu Tabiat Parkı İlan Etmek İstiyor Elazığ Valisi Saklıkapı Kanyonu'nu Tabiat Parkı İlan Etmek İstiyor

  Elazığ Valisi Ömer Toraman, Saklıkapı Kanyonu'nun tabiat parkı ilan edilmesi için hazırlıkları sürdürdüklerini belirtti. Kanyonun turizme kazandırılabilmesi için altyapı çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Toraman, ziyaretçi karşılama merkezinin tamamlandığını ve dosyalarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne sunacaklarını ifade etti.

Advertisement