Ordu'da 31 Konutun Yıkıldığı Heyelanın Ardından (1) - Son Dakika
Güncel

Ordu'da 31 Konutun Yıkıldığı Heyelanın Ardından (1)

Ordu'nun Aybastı ilçesinde 22 binada 31 konut ve 1 caminin yıkıldığı Sağlık mahallesinde vatandaşlar tahliye işlemlerini sürdürüyor.

17.05.2019 15:42

Ordu'nun Aybastı ilçesinde 22 binada 31 konut ve 1 caminin yıkıldığı Sağlık mahallesinde vatandaşlar tahliye işlemlerini sürdürüyor.

61 bina ve 80 konutun tahliye edilme kararının verildiği heyelan bölgesine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile AFAD yetkilileri de inceleme başlattı.

Türk Kızılayı'da bölgeye gelerek vatandaşlara gıda yardımında

Yürütülen çalışmaları takip eden Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların geceyi akrabalarında geçirdiğini söyledi.

Yaşanan bu olayda en büyük tesellinin can kaybının olmaması olduğunu ifade eden Geçtan, toplamda 61 bina ve 80 konutun tahliyesine karar verildiğini kaydetti.

Geçtan, 100 dönüme yakın bir arazide heyelanın etkili olduğu bilgisini de "Bugün buraya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı daire başkanlarımız ve AFAD başkan yardımcımız gelerek inceleme yaptı. Ayrıca Türk Kızılayı da burada. Hep beraber vatandaşlarımızın yanındayız." dedi.

Vatandaşların ev tahliyelerinin kısa sürede tamamlanmasının planlandığını aktaran Geçtan, yeni konut yapılması noktasında yer tespiti çalışmasına da başladıklarını aktardı.

Milli emlak ve vatandaşların rızasının olduğu yerlerde tip projeler istediklerini söyleyen Geçtan, "Vatandaşlarımız kendi öz kültürlerini kaybetmeden hayatlarını sürdürebilmek için en kısa devletimizin yaralarını saracağına inanıyoruz. Bizler bu konuda da gayret göstereceğiz." diye konuştu.

Heyelan mağdurları için 1 milyon lira para gönderildi

Bölgede incelemelerde bulunan AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ise, Sağlık Mahallesi'ndeki ilk heyelanın 2013 yılında başladığını ve AFAD olarak sürekli takipte olduklarını belirtti.

En son 15 Şubat'da meydana gelen heyelanda 29 konutun tahliyesine karar verdiklerini dile getiren Taşdelen, şöyle konuştu:

"2 gün önce heyelan tekrar hareketlendi ve alan genişledi. Dolayısı ile 61 binada 80 konutu tahliye etmiş olduk. Tahliye alanımızı genişlettik. İlk etapta da vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için AFAD başkanlığı olarak valiliğimizin bünyesine vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları karşılansın diye 1 milyon lira para gönderdik. Bundan sonraki süreçte de afete maruz bölgeyi kararını alıp alanı boşaltacağız. Ardından da hak sahipliği çalışmaları ve konut edindirme süreçleri başlamış olacak."

AFAD olarak yaptığıkları önleme çalışmalarının sonucunu aldıklarını vurgulayan Taşdelen, "Evet büyük bir heyelan alanı ama en azından can kaybı yaşamamış olması bizim içimize biraz da olsun su serpiyor." şeklinde konuştu.

Kızılay bölgeye iki adet çadır kuracak

Türk Kızılayı Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Erdoğan Kısacık da, kızılay olarak heyelan bölgesine gelerek, "Bugün için bölgeye iki adet çadır getirdik. Bunlardan bir tanesi mescit ve cami olarak kullanılacak. Bir tanesini de iftar ve sahurda kullanmak üzere kullanacağız." dedi.

Bugün ikram aracıyla bölgedeki vatandaşlara gıda yardımında bulunduklarını söyleyen Kısacık, "Vatandaşlarımız normal hayatına geçinceye kadar ikram aracımız burada olacak. Biz kızılay olarak buradayız. Bizden talep edilen her şeyi karşılamaya hazırız." açıklamasında bulundu.

Ordu\'da 31 Konutun Yıkıldığı Heyelanın Ardından (1)
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ordu'da 31 Konutun Yıkıldığı Heyelanın Ardından (1) - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement