Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası' - Son Dakika
Güncel

Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası'

Sigara İçen Her 5 Kişiden 1\'i Koah Hastası\'

Dünya kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle Kocaeli İl Sağlık Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

19.11.2014 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünya kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Günü nedeniyle Kocaeli İl Sağlık Merkezi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigara içenlerde her 5 kişiden 1 kişinin KOAH hastası olduğunu söyledi.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapılan KOAH ile ilgili bilgilendirme toplantısı Kocaeli İl Sağlık Müdürü Melih Kaştı, Müdür Yardımcısı Mustafa Serkan Senal, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Füsun Yıldız, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Aysun Şengül, Uzm. Dr. Selim Yüksel katıldı.

'40 YAŞ ÜSTÜ HER 5 KİŞİDEN 1'İ KOAH'

KOAH'ın tehlikeli bir hastalık olduğunu ve sigara içen her 5 kişiden 1'inin KOAH hastası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Füsün Yıldız konuşmasına söyle devam etti:

"Kasım 2014 bu yıl tüm dünyada ve ülkemizde Dünya KOAH günü olarak belirlenmiştir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Bu yüzden günün ana hedefi KOAH ile ilgili farkındalığı arttırmak ve risk faktörü taşıyan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurularını arttırmaktır. Akciğer Hastalığı nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemekte, ülkemizde 40 yaş üstü yetişkinlerde görülme sıklığı yüzde 15- 20 ya da başka bir tanımlama ile her 5 kişiden birinde KOAH olduğu bildirilmektedir. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300- 500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir."

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA

Hastalığın en önemli nedeninin sigara olduğunu söyleyen Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Aysun Şengül, "En önemli neden sigara kullanmak. Ardından mesleki olarak toz, duman ve gazların bulunduğu işyerlerinde çalışma, akciğeri koruyucu bir faktörün (alfa-1 antitripsin) doğuştan eksikliği, hava kirliliği, biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği, hava yollarının aşırı duyarlılığı ve sosyal etkenlerdir" diye konuştu. - Kocaeli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sigara İçen Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kırıkkale'de Gelin Arabasının Plakasıyla Tehdit
  14:49 Kırıkkale'de Gelin Arabasının Plakasıyla Tehdit

  Kırıkkale'de gelin arabasının plakasını 'Evleniyoruz' yazısıyla kapatan sürücü, kendisine kesilen para cezasının ardından öfkelendi. Bakanlık personeli olduğunu öne süren sürücü, polis memurunu tehdit etti.

 • Gaziantep Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, ilk nikahı kıydı
  14:48 Gaziantep Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, ilk nikahı kıydı

  Mazbatasını alarak görevine başlayan Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır, Meryem ve Serdar Yılmaz çiftinin nikahını kıydı. Yıldırır, çiftin evlilik cüzdanını Meryem Yılmaz'a teslim ederek ömür boyu mutluluklar diledi.

 • Rize'de 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kül oldu
  14:47 Rize'de 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kül oldu

  Rize'nin Güneysu ilçesinde bulunan 2 katlı ahşap ev çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Yangın, Güneysu ilçesi Yukarı İslahiye Köyü Derebaşı mevkiinde saat 22.20 sıralarında çıktı. İhbarın üzerine olay yerine jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yangın sonucu ahşap ev kullanılamaz hale gelirken yaklaşık 300 bin TL maddi hasar meydana geldi. Yangında herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadı.

 • İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 729'a yükseldi
  14:47 İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 729'a yükseldi

  İran'ın saldırıları nedeniyle İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı 191 gündür aralıksız devam ediyor. Son 24 saatte düzenlenen 4 saldırıda 43 Filistinli hayatını kaybederken, 62 Filistinli de yaralandı. Bombardımanın başladığı 7 Ekim'den bu yana can kaybı 33 bin 729'a, yaralı sayısı ise 76 bin 371'e yükseldi.

 • İran-İsrail gerilimi nedeniyle THY ve Pegasus seferleri iptal edildi
  14:45 İran-İsrail gerilimi nedeniyle THY ve Pegasus seferleri iptal edildi

  İran ile İsrail arasındaki gerilim ve bazı ülkelerin hava sahasını kapatması nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus Hava Yolları seferlerinde aksamalar yaşandı. THY, İran, Irak ve bazı Ortadoğu seferlerini iptal ederken, Pegasus Hava Yolları da İran, Ürdün ve Lübnan'a yapacağı bazı seferleri iptal etti. Gerilimin azalmasıyla birlikte hava sahalarının açılmasıyla seferler normale dönmeye başladı.

 • İran İsrail'i İHA ve füzelerle hedef aldı, gerilim tırmandı
  14:42 İran İsrail'i İHA ve füzelerle hedef aldı, gerilim tırmandı

  İran dün akşam saatlerinde İsrail'i 300'e yakın füzeyle vururken yaşanan gelişmenin ardından Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden Kurtlar Vadisi Pusu'daki bir sahne sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu sahnede; Polat Alemdar karakterinin ve karşısındakinin "Bölgede İsrail ile İran'ın adı konmamış bir işbirliği var aslında. İkisi de varlıklarını, birbirlerine olan karşıtlıkları üzerinden sürdürüyor. İsrail olmasa İran bölgede hüküm sahibi olamaz" diyaloğu yer alıyor.


Advertisement