Sokakta Yaşayanlarla Empati Kurdu Bir Hafta Para Harcamadan Yaşadı - Son Dakika
Güncel

Sokakta Yaşayanlarla Empati Kurdu Bir Hafta Para Harcamadan Yaşadı

Sokakta Yaşayanlarla Empati Kurdu Bir Hafta Para Harcamadan Yaşadı

Sokakta yaşayan insanların durumunu anlamak için sosyal deney yapmaya karar veren Diyarbakırlı Mustafa Vural, bir hafta boyunca hiç para harcamadan yaşadı.

23.10.2018 11:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sokakta yaşayan insanların durumunu anlamak için sosyal deney yapmaya karar veren Diyarbakırlı Mustafa Vural, bir hafta boyunca hiç para harcamadan yaşadı. Kendisine yardım edenleri not eden ve proje bittikten sonra onlara kitap hediye eden Vural, sadece yüzde 30'luk bir kesimin yardım etmeyi reddettiğini söyledi.

Diyarbakırlı 28 yaşındaki Mustafa Vural, sokakta yaşayan insanlarla empati kurarak onların yaşadığı zorlukları anlamak adına bir hafta boyunca para harcamadan kentte yaşamaya karar verdi. 1-7 Ekim tarihleri arasında kentte dolaşan Vural, bütün ihtiyaçlarını para harcamadan karşıladı. Esnafın yüzde 70'lik bir kesiminin kendisini sorgulamadan yardım ettiğini ifade eden Vural, kendisine yardım edenleri de tek tek not etti. Proje bittikten sonra tekrar kendisine iyilik yapanların yanına giden ve projesini anlatan Vural, onlara birer kitap hediye ederek teşekkür etti.

"Sokakta yaşayan insanlarla empati kurmak istedim"

Sokakta yaşayan insanlarla empati kurmak için böyle bir yola başvurduğunu anlatan Vural, "Kendime, 'Para kullanmadan hayatta kalabilir miyim?' diye sordum. Bir de kitap dağıtmak istedim. Bunu da bana yardımı dokunan kişilere vermek istedim. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği, tatlısı, kahvesi, ulaşımı gibi birçok konuda esnafa gittim. Yaklaşık yüzde 70'i yardım etmeyi kabul etti. Lokantaya gidince, 'Param yok. Yemek yesem ve parasını ve sonra versem olur mu?' diye soruyordum. Çoğu esnaf tamam diyordu. Farklı bir tepki göstermiyorlardı. Aynı semtte iki esnafa gittim. İlki yok dedi. İkinciye gittiğimde ise 'lavaş mı istersin, somun mu istersin? Soğan ister misin?' dedi. Böyle uç esnaflar da çıktı. Dolmuşçuların hiçbiri yok demedi. Proje bittikten sonra da yardım eden kişilere hem teşekkür anlamında hem de kitap okumayı genişletmek adına kitap hediye ettim. Beni görünce çok şaşırdılar. Tepkileri müthişti. Yabancı bir insandan hediye almak bambaşka bir duygudur. O adamların yüzündeki tebessümü gördüğüm için mutluyum" dedi. - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sokakta Yaşayanlarla Empati Kurdu Bir Hafta Para Harcamadan Yaşadı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.

 • Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı
  03:18 Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat ve Yozgat illerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan hasar tespitlerini açıkladı. Tokat'ta 3 ilçe, 30 köyde, 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve bir fırında hasar tespit edilirken, Yozgat'ta ise bir ilçe, 7 köyde 94 konutta, 4 camide ve 3 ahırda ön hasar tespitleri yapıldı. Karaloğlu, vatandaşlara evlerini kullanmamaları konusunda uyarıda bulunarak, misafir etme imkanlarının olduğunu belirtti.

 • Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?
  03:09 Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?

  Geçen sene Android 14'ü yayınlayan Google, bu yıl ise Android 15 işletim sistemini kullanıma sunacak. Xiaomi 12 serisi (Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12X) Android 15 güncellemesi alacak mı? İşte tüm bildiklerimiz...


Advertisement