Son dakika haberi: PEYAMİ SAFA ÖLÜMÜNÜ 60'INCI YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANILDI - Son Dakika
Güncel

Son dakika haberi: PEYAMİ SAFA ÖLÜMÜNÜ 60'INCI YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Son dakika gündem haberine göre Yazar Peyami Safa, ölümünün 60'ıncı yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

15.06.2021 13:41  Güncelleme: 14:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yazar Peyami Safa, ölümünün 60'ıncı yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Türkçe'yi en iyi kullanan yazarlardan biri olan yazar Peyami Safa ölümünün 60'ncı yıl dönümünde, Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Anma törenine İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı ile ünlü yazarın sevenleri katıldı.

PEYAMİ SAFA'NIN MUZDARİP BİR HAYATI OLMUŞ

Dualar edilen anma töreninde konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Peyami Safa hem yaşantısı hem hayat mücadelesi hem de eserleri ve fikirleriyle yakın tarihimizin önemli şahsiyetlerinden biri. Peyami Safa'nın doğumundan itibaren muzdarip bir hayatı olmuş. Daha bir buçuk yaşında babasını kaybetmiş, sonra kendisi çok ağır hastalıklar geçirmiş. Peyami Safa, yoksulluğu yaşamış ve yoksulluktan dolayı rahat bir eğitim hayatı bile sürdürememiş Zaten Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa'nın çocukluğunda yaşamış olduğu hastalığın izlerini taşır dedi.

TÜRK EDEBİYATINDA ÇIĞIR AÇMIŞ EDEBİYATÇI GAZETECİ VE FİKİR ADAMIDIR

Dr. Coşkun Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti

Peyami Safa, Türk fikir hayatının hemen hemen bütün safhalarının içinde bulunmuştur. Çok önemli kalem erbablarıyla girdiği kalem atışmalarıyla ünlüdür. Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Ahmet Haşim bu kişilere örnektir. Peyami Safa yaşam mücadelesinde öksüzlük, yetimlik, hastalık ve yoksulluk dahil büyük mücadeleler vermiştir. Aynı zamanda üslubuyla Türk Edebiyatında çığır açmış edebiyatçı gazeteci ve fikir adamıdır.

Vefa gösteren vefa bulur diyen Dr. Coşkun Yılmaz, Peyami Safa gibi önemli insanlar bizim anmamıza çok ihtiyaç duymuyor olabilir. Bu anmalarla kendi vicdanımıza kendi dönemimize, geleceğimize ve geçmişimize karşı görevimizi yerine getiriyoruz dedi.

TÜRK DİLİNE ÇOK KATKILARI OLAN BİRİSİ

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı da Peyami Safa ünlü bir edebiyatçımız. Türk diline çok katkıları olan birisi. Bugün burada ölüm gerçeğini anlatan birtakım ayetlerden sureler seçerek okumaya çalıştık diye konuştu.

PEYAMİ SAFA'YI ANMAK İÇİN BURAYA GELDİM

Törene katılan 13 yaşındaki Mustafa Yeşilgül, Peyami Safa'nın kitaplarını okudum. Bence çok güzel kitaplar yazan bir yazar. Ölüm yıldönümünde Peyami Safa'yı anmak için buraya geldim. Peyami Safa'nın en çok Cingöz Recai eserini seviyorum dedi.

Son dakika haberi: PEYAMİ SAFA ÖLÜMÜNÜ 60\'INCI YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANILDI
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi: PEYAMİ SAFA ÖLÜMÜNÜ 60'INCI YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANILDI - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dışişleri Bakanlığı, Bilgi Güvenliği Uzmanı İçin Beyaz Hacker Sertifikası Arıyor
  21:15 Dışişleri Bakanlığı, Bilgi Güvenliği Uzmanı İçin Beyaz Hacker Sertifikası Arıyor

  Dışişleri Bakanlığı, sekiz sözleşmeli bilişim personeli alımı için ilan yayımladı. Bilgi Güvenliği Uzmanı pozisyonu için Certified Ethical Hacker (CEH) belgesine ya da eşdeğerlerine sahip olunmasının tercih nedeni olduğu belirtildi. Bu sertifikalara sahip olanlar, siber korsanlık faaliyetlerine hakim ancak bunu etik ve yasal olarak kullanabilen beyaz hackerlar olarak tanımlanan bilgisayar uzmanlarıdır. İlan kapsamında ayrıca Yazılım Uzmanı, İş Analisti, Ağ Uzmanı ve Sistem Uzmanı pozisyonlarına da personel alımı yapılacağı duyuruldu.

 • Discord Anket Oluşturma Nasıl Yapılır?
  21:10 Discord Anket Oluşturma Nasıl Yapılır?

  Discord, oyuncular arasında popüler bir buluşma yeri haline gelmiştir. Discord kullanıcıları, sunucular kurarak kendi topluluklarını oluşturabilirler. Büyük topluluklarda karar almak zor olabilir ve bu durumda anket oluşturma özelliği büyük bir kolaylık sağlar. Discord'un kullanıcı dostu arayüzü sayesinde anket oluşturmak basittir. Bilgisayar ve mobil cihazlarda adım adım anket oluşturma işlemi yapabilirsiniz.

 • Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor
  21:10 Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor

  Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, yıllık olarak araç teslimatlarında 2020'den bu yana ilk defa düşüş bildirdi. Bu durum, şirketin işten çıkarma yoluna gideceği şeklinde yorumlanıyor. Tesla, global iş gücünün yüzde 10'dan fazlasını işten çıkarmayı planlıyor ve en az 14 bin kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. Ayrıca, bütçe dostu Tesla Model 2 aracı üretmekten vazgeçerek Robotaxi üzerinde yoğunlaşacak.

 • Samsung Galaxy C55 Modeli Geekbench Veri Tabanında Görüntülendi
  21:10 Samsung Galaxy C55 Modeli Geekbench Veri Tabanında Görüntülendi

  Samsung, akıllı telefon kataloğunu genişletmek için yoğun mesai harcayarak yakında Galaxy C55 adlı yeni modelini tanıtacak. Geekbench veri tabanında görüntülenen cihazın özellikleri arasında Android 14 işletim sistemi, 8 GB RAM, Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 işlemci, 6.67 inç OLED ekran, 50 MP + 8 MP + 2 MP arka kamera ve 13 MP ön kamera bulunuyor.

 • Motosiklet sürücüsü kamyonun altında kaldı
  21:09 Motosiklet sürücüsü kamyonun altında kaldı

  Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde motosikletinin kontrolünü kaybeden R.A ve yolcusu E.K kamyonetin altında kaldı. Kaza sonucunda yaralananlar hastaneye kaldırıldı ve hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor
  21:09 Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor

  Volkswagen, gelecekte elektrikli otomobil üretmeye devam edebilmek için daha fazla devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Alman hükümetini elektrikli araçları daha güçlü bir şekilde desteklemeye çağıran Volkswagen çalışma konseyi üyesi Daniela Cavallo, elektrikli otomobillere yönelik devlet teşviklerinin sona ermesinin ardından endişelerinin arttığını belirtti. Gelecek yıllarda Almanya'nın yollarında milyonlarca elektrikli aracın olması beklenirken, Cavallo'ya göre bu hedeflere ulaşmak mevcut desteklerle mümkün değil. Volkswagen'in elektrikli araç üretiminde kendi üzerine düşen sorumlulukları da kabul ettiği belirtildi.

 • Türkiye'de Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı 57 Milyonu Aştı
  21:09 Türkiye'de Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı 57 Milyonu Aştı

  Son yıllarda dijitalleşme hızla artarken, sosyal medya platformları popülaritesini giderek artırıyor. Türkiye'de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Sirkhet Danışmanlık tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye'de toplam sosyal medya kullanıcı sayısı 57 milyonu aşmış durumda. YouTube, 57,50 milyon kullanıcı ile en popüler platform konumunda bulunurken, Instagram 57,10 milyon kullanıcı ile ikinci sırada yer alıyor. Facebook, TikTok, X (Twitter) ve LinkedIn ise diğer popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor.

 • Threads, Rekabet Kurulu kararıyla Türkiye'de kapatılıyor
  21:09 Threads, Rekabet Kurulu kararıyla Türkiye'de kapatılıyor

  Instagram'ın X rakibi platformu Threads, Rekabet Kurulu kararı neticesinde Türkiye'deki kullanıcılara kapatılıyor. Threads'in kapatılma kararı, Rekabet Kurulu'nun Instagram verilerinin Threads'te kullanılamayacağına karar vermesiyle alındı. Threads'in Türkiye'deki kullanıcılar için kapatılmasına karar verilirken, platform tarafından yapılan açıklamada Türkiye'deki Threads topluluğuna değer verildiği ve yakında geri dönüleceği belirtildi.


Advertisement