Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi - Son Dakika
Güncel

Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi

Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan\'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Pakistanlı yetkililerin son dönemde Afganistan aleyhine kullandığı ifadelere tepki göstererek, Afganistan topraklarının Pakistan dahil hiçbir devlete karşı tehdit oluşturmaması için çabaladıklarını belirtti.

03.01.2023 23:42  Güncelleme: 23:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Pakistanlı yetkililerin son dönemde Afganistan aleyhine kullandığı ifadelere tepki göstererek, Afganistan topraklarının Pakistan dahil hiçbir devlete karşı tehdit oluşturmaması için çabaladıklarını belirtti.

Mücahid, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Taliban yönetiminin tüm ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmek istediğini aktararak, söz konusu ifadeleri "yalan açıklamalar" olarak niteledi.

Taliban yönetiminin, Afganistan topraklarının Pakistan ya da diğer ülkelere yönelik herhangi bir tehdit oluşturmaması için tüm gayreti gösterdiğini kaydeden Mücahid, "Bu amaç doğrultusunda kararlıyız. Ancak, Pakistan tarafının da durumun çözüme kavuşması, temelsiz ifadeler ve provokatif fikirlerden kaçınma adına sorumlulukları bulunuyor. Çünkü böylesi ifade ve şüpheler, hiçbir tarafın yararına değil." ifadelerini kullandı.

Pakistan'dan Afganistan'a uyarı

Taliban ve Pakistan güçleri arasında özellikle son dönemde Spin Boldak Sınır Kapısı civarında ölümlere neden olan çeşitli silahlı çatışmalar yaşanmış ve taraflar birbirlerini suçlamıştı.

Bununla beraber, son dönemde Pakistan'a karşı savaşan Pakistan Talibanı'nın (TTP) faaliyetleri artmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, 22 Aralık'ta yaptığı açıklamada, TTP'nin Afganistan topraklarında artan saldırıları sebebiyle asayişin kötüleşmesinden endişe duyduklarını vurgulamıştı.

TTP'nin İslamabad'ın kırmızı çizgisi olduğunun altını çizen Zerdari, Afganistan'daki Taliban yönetiminin TTP'yi durdurmadığı kanıtlanırsa bunu göz ardı etmeyeceklerini ve bunun Kabil ile ilişkileri etkileyeceğini söylemişti.

TTP, 28 Kasım'da sosyal medyadan, 10 Mayıs'ta İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve militanlarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı. Örgüt, o tarihten itibaren güvenlik güçlerine saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taliban, Pakistanlı yetkililerin Afganistan'ı suçlayan ifadelerine tepki gösterdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Van'da THY'nin uçağı saatlerdir havalanmayınca yolcular tepki gösterdi
  23:15 Van'da THY'nin uçağı saatlerdir havalanmayınca yolcular tepki gösterdi

  THY'nin bugün saat 18.10'da yapılması planlanan Van-İstanbul seferi, uçağın tekerleğinin patladığı gerekçesiyle gerçekleştirilemedi. Saat 23.00'a kadar bekleyen yolcular, duruma tepki gösterdi. Havalimanında alkış tutup tepki gösteren yolcular, bekleyişlerini sürdürüyor.

 • Killa Hakan'ın Telefonunda Ne Var?
  23:09 Killa Hakan'ın Telefonunda Ne Var?

  Ünlü rap sanatçısı Killa Hakan'ın telefonu ve kullanım alışkanlıkları hakkında bilgiler. Killa Hakan, Türkçe rap müziğinin kabul görmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederken, şu anda iPhone 13 Pro kullanıyor. Sosyal medya uygulamaları dışında telefonunu aktif bir şekilde kullanmayan sanatçı, sadece maillerini kontrol ediyor.

 • Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler
  23:09 Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler

  IMDb puanlarına göre en iyi diziler listesinde Breaking Bad, Band of Brothers ve Chernobyl gibi yapımlar zirvede yer alıyor. The Wire, Avatar: The Last Airbender, The Sopranos, Game of Thrones, The World at War, Bluey ve Rick and Morty gibi diziler de ilk 10'da yer alıyor.

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.


Advertisement