Troia Savaşı komutanlarının şehrinde 1700 yıllık hayırsever kadın heykeli - Son Dakika
Güncel

Troia Savaşı komutanlarının şehrinde 1700 yıllık hayırsever kadın heykeli

Troia Savaşı komutanlarının şehrinde 1700 yıllık hayırsever kadın heykeli

TROIA Savaşı (Truva Savaşı) komutanlarının kurduğu Perge Antik Kenti'nde bulunan kadın heykeli, heyecanlandırdı.

06.08.2020 09:33  Güncelleme: 11:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TROIA Savaşı (Truva Savaşı) komutanlarının kurduğu Perge Antik Kenti'nde bulunan kadın heykeli, heyecanlandırdı. Yaklaşık 1700 yıllık heykelin, antik kentin aristokrat ailelerinden birine mensup kadın hayırsevere ait olabileceği belirtildi.

Troia Savaşı'na katılan Akalı komutanların bir kısmının kurduğu Pamphylia'nın metropolis kentlerinden Perge'de, 2020 yılı kazılarında yeni heykel bulunmasının heyecanı yaşandı. Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti'nde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Sedef Çokay Kepçe başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bulunan M.S. 3'üncü yüzyıla ait heykelin, olasılıkla aristokrat bir aileye mensup Pergeli hayırsever kadına ait olduğu belirtildi. Sade giysisi, ortadan ayrılmış dalgalı saçları, başındaki örtü, göz bebekleri, kaş, burun, dudak ve çene işlenişiyle Perge Heykeltraşlık Okulu'nun özelliklerini yansıtan, başı boynundan kırılmış kadın heykeli, temizleme ve birleştirme çalışmalarından sonra Antalya Müzesi'nde ziyarete sunulacak. M.S. 2'nci yüzyılda yöneticisi 'Plancia Manga' adındaki bir kadın olan Perge Antik Kenti'nde bulunan 1 metre 80 santimetre boyundaki kadın heykelinin, olasılıkla Plancia Manga gibi kentin kadın hayırseverlerinden biri olmasının da anlamlı olduğu kaydedildi.

'KENTİN ARİSTOKRAT AİLELERİNDEN BİRİNE MENSUP KADIN'Perge kazılarını yürüten Prof. Dr. Sedef Çokay Kepçe, 2020 yılı çalışmalarında bulunan ilk eserle ilgili bilgi verdi. Kepçe, "M.S. 3'üncü yüzyıla tarihlenen eseri bulduğumuz alan, M.Ö. 3'üncü yüzyıla ait yuvarlak planlı kulelerin olduğu alan. Söz konusu olan bu alanda M.S. 3'üncü yüzyılda ciddi bir yenileme faaliyeti gerçekleştirilmiş, heykeller eklenmiş, düzenlemeler yapılmış. Adeta özel bir onurlandırma mekanı oluşturulmuş. Bu nedenle bulduğumuz bu kadın heykeli de olasılıkla kentin aristokrat ailelerinden birine ait, onurlandırılmış bir kadın" dedi.'AYAKLARININ ALTINDA ONURLANDIRMA YAZISI OLMALI'Perge'nin ünlü kadın yöneticisi Plancia Manga'nın önemli bir hayırsever olduğunu belirten Prof. Dr. Kepçe, "Bu kadın da onun gibi Pergeli hayırsever bir kadın olabilir" diye konuştu. Kadın heykelinin giysisinin ince dökümlü, uzunca manto olduğunu anlatan Kepçe, "Başı kapalı. Sağ eli yakasını örtecek şekilde sol kolu da dışarda olacak şekilde biçimlendirilmiş. Giysinin arka kısmına bakınca daha az işlenmiş olduğunu görüyoruz. Büyük olasılıkla bir nişin içine konulmuş olmalı. Yerine ilk yerleştirildiğinde olasılıkla altında bir de onurlandırma yazısı olmalı. Heykelin başı ise boynundan kırılmış olarak yerinde bulundu. Olduğu yerde kırılmış. Saçlar dalgalar halinde ortadan ikiye ayrılmış. Göz bebekleri, kaş, burun, dudak, çene işlenişi de Perge Heykeltraşlık Okulu'nun özelliklerine oldukça benziyor" dedi. Prof. Dr. Kepçe, uzmanlarının gerçekleştireceği temizleme ve birleştirme çalışmalarından sonra heykelin Antalya Müzesi'nde ziyaretçileri karşılayacağını söyledi. PERGE ANTİK KENTİ

Perge'deki kazı ve restorasyon çalışmaları, İstanbul Üniversitesi adına Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından 1946'da başlandı. Prof. Dr. Mansel'in ölümünün ardından kazı başkanlığını 1975-1988 yılları arasında Prof. Dr. Jale İnan üstlendi. Kazı ve restorasyon çalışmaları daha sonra Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu tarafından yürütüldü. 1946'da başlayan çalışmalarda, yuvarlak kuleli ve avlulu Helenistik Kapı, sütunlu cadde, çeşmeler, macellum/agora, hamamlar ve tiyatro gibi kentin daha çok anıtsal kamusal yapılarında kazılar yapıldı. Bu kazılarda yüksek kaliteli ve iyi korunmuş çok sayıda heykel bulunması, Perge'de bir heykeltraşlık okulunun varlığına işaret ediyor. Homeros'un İlyada Destanı'nda anlattığı Troia Savaşı'nın dramatik bir sahnesinin tasvir edildiği mozaiğin de bulunduğu Perge Antik Kenti, her yıl binlerce ziyaretçiyle buluşuyor.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Troia Savaşı komutanlarının şehrinde 1700 yıllık hayırsever kadın heykeli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na teşekkür etti
  19:14 Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na teşekkür etti

  Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na belediyeyi borçsuz bir şekilde teslim aldıklarını açıklamasından dolayı teşekkür etti.

 • İnebolu'da enerji nakil hattından çıkan kıvılcım yangına neden oldu
  19:13 İnebolu'da enerji nakil hattından çıkan kıvılcım yangına neden oldu

  Kastamonu'nun İnebolu ilçesine bağlı Karşıyaka köyünde fırtınanın etkisiyle enerji nakil hattından çıkan kıvılcım, ormanlık alanda yangına yol açtı. Vatandaşların durumu jandarmaya bildirmesi üzerine Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti ve yangın söndürüldü. Soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

 • Epic Games'in Geliştiricilere Zam Sinyali Verdiği Haberi
  19:10 Epic Games'in Geliştiricilere Zam Sinyali Verdiği Haberi

  Steam'in dolar kuruna geçmesinden sonra makul fiyatları ile oyunseverlerin gönlünde taht kurmaya başlayan Epic Games, geçtiğimiz saatlerde bazı geliştiricilere zam sinyali veren bir mail gönderdi. Birçok oyuncuda büyük bir şok etkisi yaratan bu gelişmenin, resmiyet kazandığı takdirde önümüzdeki dönemde Türk oyun sektörünü nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

 • Umidigi G9 5G, Fiyatı ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor
  19:10 Umidigi G9 5G, Fiyatı ve Özellikleriyle Dikkat Çekiyor

  Umidigi G9 5G, yüksek donanım kalitesi ve uygun fiyatıyla dikkat çeken bir akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor. Yeni nesil Unisoc yonga seti T765, 6 GB RAM, 128 GB depolama alanı ve 90 Hz destekli geniş LCD ekran gibi özelliklere sahip olan cihaz, 50 MP ana arka kamera ve 8 MP selfie kamerasıyla da kullanıcılara iyi bir deneyim sunmayı vaat ediyor. 5.000 mAh batarya kapasitesi ve 99,99 dolarlık fiyatıyla da dikkat çeken Umidigi G9 5G'nin satış başarısı merakla bekleniyor.

 • Google, Android 15 ile depolama sağlığını gösterecek bir özellik sunacak
  19:10 Google, Android 15 ile depolama sağlığını gösterecek bir özellik sunacak

  Google, Android 15 işletim sistemiyle birlikte depolama donanımının sağlığını gösterebilecek bir özellik sunmaya hazırlanıyor. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, depolama bileşeninin sağlığını yüzde olarak görebilecekler. Android 15'in beta testleri temmuz ayında sonlanacak ve kararlı sürümü ağustos ve ekim ayları arasında yayınlanacak.

 • Yeni Renault Kangoo Türkiye pazarına giriş yapıyor
  19:10 Yeni Renault Kangoo Türkiye pazarına giriş yapıyor

  Renault Kangoo, yenilenmiş ve elektrikli modeliyle Türkiye pazarına adım atıyor. Yeni Kangoo ailesi, çevreci ve ekonomik özellikleriyle dikkat çekiyor. Yeni Kangoo E-Tech %100 Elektrikli, 285 km menzil sunuyor ve pratik saklama alanlarıyla kullanıcıların beklentilerini karşılıyor. Yeni Kangoo Van ise iş dünyasının ihtiyaçlarına uygun bir hafif ticari araç olarak öne çıkıyor. Yeni Kangoo modelleri, uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

 • Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor
  19:10 Samsung Yönetimi Haftada 6 Gün Çalışmaya Başlıyor

  Samsung yönetimi, artan rekabet ve askeri gerginliklerden dolayı haftada 6 gün çalışmaya başlayacak. Şirket, çalışma verimliliğini artırmayı hedefliyor. Kararın sadece yönetim kadrosunu etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu. Firma, finansal durumunu iyileştirmek için bu adımı atmış gibi görünüyor.

 • Atilla Özdemiroğlu, mezarı başında anıldı
  19:09 Atilla Özdemiroğlu, mezarı başında anıldı

  Türk müziğinin önemli isimlerinden Atilla Özdemiroğlu, mezarı başında düzenlenen anma töreniyle saygıyla anıldı. Sanatçının eşi Hepgül Özdemiroğlu, çocukları ve MESAM üyeleri törene katıldı. MESAM Başkanı Recep Ergül, Atilla Özdemiroğlu'nun müziğin birçok farklı dalında sayısız hit esere imza attığını belirterek onu saygı ve minnetle andıklarını ifade etti. Özdemiroğlu, özellikle Sezen Aksu'nun pop müziğindeki başarısında önemli bir rol oynamıştı.

 • Google Pixel 8a Fiyatı Sızdı: İşte Beklenen Özellikler ve Fiyatı
  19:09 Google Pixel 8a Fiyatı Sızdı: İşte Beklenen Özellikler ve Fiyatı

  Google, akıllı telefon sektöründeki pazar payını artırmak için Pixel 8a modelini tanıtacak. Cihazın özellikleri arasında 6.1 inç OLED ekran, Google Tensor G3 işlemci, 8 GB RAM, 128 GB / 256 GB depolama, 64 MP ana kamera, 13 MP ultra geniş açı kamera ve 13 MP ön kamera bulunuyor. Ayrıca Android 14 işletim sistemi ve 4,500 mAh batarya da beklenen özellikler arasında yer alıyor. Google Pixel 8a'nın fiyatı ise 128 GB için 708,99 Kanada doları, 256 GB için 792,99 Kanada doları olarak sızdırıldı.


Advertisement