Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Arkeoloji haberleri, Arkeoloji son dakika, son dakika Arkeoloji

Son Dakika Arkeoloji Haberleri

Son dakika Arkeoloji haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son arkeoloji haberleri anında burada.


 • Dün Dün 15:45 Troya müzesi nerede? Troya Müzesi ziyaret saatleri! Troya Müzesi eserleri neler?

  Troya müzesi nerede? Troya Müzesi ziyaret saatleri! Troya Müzesi eserleri neler? Troya Müzesi, dünyaca ünlü ve tarihi bir değere sahip olan Troya Antik Kenti'nde yer alır. Bu müze, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan ve Homeros'un İlyada destanında adı geçen Troya Savaşı'na ev sahipliği yapmış olan antik kentin kalıntılarını içermektedir.

 • Dün Dün 12:15 Giresun'da tarihi kilise turizme açılıyor

  Giresun'da tarihi kilise turizme açılıyor Giresun'un Alucra ilçesinde bulunan Kimisis Teodoku Kilisesi'nin restorasyonu tamamlandıktan sonra 2024 yazında ziyarete açılması planlanıyor. Kilise, Çakrak köyünde bulunan diğer tarihi yapılarla birlikte turizme kazandırılacak.

 • Dün Dün 12:01 Osmaniye'de Kastabala Antik Kenti'nde Tapınak Kalıntıları Bulundu

  Osmaniye'de Kastabala Antik Kenti'nde Tapınak Kalıntıları Bulundu Osmaniye sınırları içinde yer alan tarihi Kastabala Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında, milattan önce 540'lı yıllara tarihlenen tapınak kalıntıları bulundu. Kazı başkanı, buluntuların Anadolu arkeolojisine sıra dışı bilgiler kazandırdığını ve heyecanlandıklarını belirtti.

 • Dün Dün 10:32 Harbiye Askeri Müzesi'ndeki "Cumhuriyet'in 100. Yılı Sergisi" mayısa kadar gezilebilecek

  Harbiye Askeri Müzesi'ndeki 'Cumhuriyet'in 100. Yılı Sergisi' mayısa kadar gezilebilecek Harbiye'deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'nda açılan "Cumhuriyet'in 100. Yılı Sergisi" mayıs ayının ilk haftasına kadar ziyaret edilebilecek.

 • Dün Dün 09:57 Kuşadası Belediye Meclisi 2023 Yılı Son Toplantısını Gerçekleştirdi

  Kuşadası Belediye Meclisi 2023 Yılı Son Toplantısını Gerçekleştirdi Kuşadası Belediye Meclisi, 2023 yılının son toplantısında kentle ilgili sosyal, kültürel ve sportif alanlarda önemli kararlar aldı. Toplantıda, çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sunmak amacıyla süt dağıtımı ve beslenme saati projelerinin 2024 yılında da devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, spor kulüplerine nakdi yardımlar yapılacak, Halk Dansları Akademisi'ne belediye ismi eklenecek ve Adabahçe ürünlerinin satışı için yeni bir mağaza kiralanacak. Kültür turizminin gelişimine katkı sunmak amacıyla arkeolojik çalışmalara destek verilmesi kararı da alındı.

 • 05.12.2023 05 Ara 23:50 Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradarla tespit ediliyor

  Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradarla tespit ediliyor Yalova'nın Altınova ilçesinde Osmanlı'nın devlet statüsünü kazandığı Befeus Savaşı'nın yaşandığı Helenapolis Antik Kenti'nin merkezinin tespiti için jeoradar çalışması başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle başlatılan çalışmalar kapsamında antik kentin merkezi belirlenmeye çalışılıyor.

 • 05.12.2023 05 Ara 13:57 Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak

  Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak Roma İmparatoru I. Konstantin'in annesinin adını verdiği ve milattan sonra 4. yüzyıl sonrasına tarihlendirilen Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak.

 • 04.12.2023 04 Ara 13:16 Başkan Büyükkılıç, AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı'na katıldı

  Başkan Büyükkılıç, AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı'na katıldı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclis Toplantısı'na katıldı.

 • 04.12.2023 04 Ara 12:52 Van Gölü'ndeki Selçuklu Mezar Taşları Koruma Altına Alındı

  Van Gölü'ndeki Selçuklu Mezar Taşları Koruma Altına Alındı Yağışların azalması ve aşırı buharlaşma sonucu seviyesi düşen Van Gölü'nün kıyı kesimlerinde ortaya çıkan Selçuklu dönemine ait tarihi mezar taşları koruma altına alındı. Van Gölü kıyılarında yıllar önce su altında kalan yapılar, çekilmeyle gün yüzüne çıkıyor. Gevaş ilçesindeki Selçuklu Mezarlığından taşınan taşlarla yapılan ancak zamanla su altında kalan iskele, seviyenin düşmesiyle yeniden ortaya çıktı. İskeledeki Selçuklu dönemine ait 35 mezar taşı, Van Müze Müdürlüğündeki uzman ekiplerce uzun uğraşlar sonucu sudan çıkarıldı. Taşlar üzerlerindeki liken tabakaları temizlendikten sonra yeniden Selçuklu Mezarlığına yerleştirilecek.

 • 04.12.2023 04 Ara 11:38 Viking Yelkenlisi Saga Farmann İstanbul'da Kışlayacak

  Viking Yelkenlisi Saga Farmann İstanbul'da Kışlayacak Arkeolojik kazılarda keşfedilen Viking yelkenlisi Saga Farmann, İstanbul'da kış sezonunda denize açılmaması nedeniyle Şehir Hatları Haliç Tersanesi'nde kalacak. Nisan ayında Akdeniz'e açılacak olan gemi, Vikinglerin tarihi ticaret rotasını takip ederek Norveç'e gidecek.

 • 03.12.2023 03 Ara 17:51 Kastamonu'nun saklı kalan doğal güzelliklerinin koruma altına alınması için geniş kapsamlı çalışma

  Kastamonu'nun saklı kalan doğal güzelliklerinin koruma altına alınması için geniş kapsamlı çalışma Kastamonu'nun saklı kalan doğal güzelliklerinin koruma altına alınması için geniş kapsamlı çalışma Doğa turizmi ile dikkat çeken Kastamonu'da önemli çalışma Kastamonu Üniversitesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Kastamonu İl Şube...

 • 03.12.2023 03 Ara 14:46 Tekirdağ Valisi Heraion-Teikhos Antik Kenti'nde İncelemelerde Bulundu

  Tekirdağ Valisi Heraion-Teikhos Antik Kenti'nde İncelemelerde Bulundu Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Süleymanpaşa ilçesindeki Heraion-Teikhos Antik Kenti'nde arkeolojik kazı çalışmalarını inceledi. İstanbul Rumeli Üniversitesi Arkeolojik Araştırmalar Ofisi Koordinatörü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik'ten bilgi alan Vali Soytürk, kazı alanının turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

 • 03.12.2023 03 Ara 11:09 Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer

  Cehennemağzı Mağaraları: Mitolojik ve tarihi öneme sahip turistik bir yer Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, Yunan mitolojisindeki önemi ve Roma Dönemi'ne ait gizli ibadet yerleriyle dikkat çekiyor. Mağaralar, her yıl birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:51 'Metropolis'te Zaman Yolculuğu' projesi ile hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar

  'Metropolis'te Zaman Yolculuğu' projesi ile hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar 'Metropolis'te Zaman Yolculuğu' projesi ile hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar Özel gereksinimli öğrenciler Metropolis'te zaman yolculuğu yaptı İzmir'de özel gereksinimli öğrenciler 'Metropolis'te Zaman Yolculuğu' projesi ile 5 bin yıl öncesinden günümüze uzanan atölye çalışmalarıyla buluşarak...

 • 01.12.2023 01 Ara 13:57 Muğla'da Rüşvet Operasyonu: İki Kişi Tutuklandı

  Muğla'da Rüşvet Operasyonu: İki Kişi Tutuklandı Muğla'da müteahhitlik yapan Hüseyin Örki, Arkeoloji Rapor Düzenleme Uzmanı Mutlu Temiz'in kendisinden rüşvet istediğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Jandarma ekipleri, Temiz'i suçüstü yakaladı ve eski müze müdürü Musa Ötenen de gözaltına alındı. Şüpheliler tutuklandı ve rüşvet aldıkları projeler araştırılıyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:41 Hasankeyf'te sağlık alanında kullanılan şifa tası ve zihgir bulundu

  Hasankeyf'te sağlık alanında kullanılan şifa tası ve zihgir bulundu Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında, sağlık alanında kullanılan şifa tası ve iki zihgir bulundu. Şifa tası üzerinde tılsım, mühür ve ayetler yer alırken, zihgirler ise akik ve kemikten yapılmıştır. Bulunan eserler, Hasankeyf Müze Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir.

 • 30.11.2023 30 Kas 18:52 Muğla'da Anıtlar Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu

  Muğla'da Anıtlar Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu Muğla'nın Yatağan ilçesinde düzenlenen rüşvet operasyonunda Anıtlar Müdürlüğü'nde görevli 2 uzman yakalandı. İş insanından 300 bin lira istendiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma sonucunda M.T suçüstü yakalandı ve M.Ö. gözaltına alındı.

 • 30.11.2023 30 Kas 14:40 Muğla'da Rüşvet Operasyonu: Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Memuru ve Eski Müze Müdürü Gözaltına Alındı

  Muğla'da Rüşvet Operasyonu: Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Memuru ve Eski Müze Müdürü Gözaltına Alındı Muğla'da, SİT alanına inşaat yapılması için olumlu rapor düzenleyeceğini ileri sürerek, iş insanından 80 bin lira rüşvet isteyen Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nde görevli memur Mutlu T. ile eski Muğla Müze Müdürü Musa Ö. gözaltına alındı.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:47 Akdeniz Üniversitesi'nde Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu

  Akdeniz Üniversitesi'nde Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu Akdeniz Üniversitesi, mart ayında düzenlenecek Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Sempozyuma yurt içi ve dışından 600'den fazla öğrenci katılacak.

 • 30.11.2023 30 Kas 10:41 İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden 'Ege Otları' kitabıyla birincilik

  İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden 'Ege Otları' kitabıyla birincilik İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden Dr. Betül Öztürk ve Yazar Doç. Dr. Ahmet Uhri, kaleme aldıkları 'Ege Otları' kitabıyla dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmalarından Gourmand Ödüllerinde birinci seçildi.

 • 30.11.2023 30 Kas 10:33 Samsun'da Turizm Çalıştayları Gerçekleştirildi

  Samsun'da Turizm Çalıştayları Gerçekleştirildi Samsun'da deniz, tarih-kültür, gastronomi, spor ve sağlık turizmi çalıştaylarının hazırlık toplantısı yapıldı. Çalıştaylarla Samsun turizminin geliştirilmesi hedefleniyor.

 • 30.11.2023 30 Kas 09:50 Samsun'da Deniz Turizmi Çalıştayı Düzenlenecek

  Samsun'da Deniz Turizmi Çalıştayı Düzenlenecek Samsun Valiliği ve OMÜ iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan Samsun Deniz Turizmi Çalıştayı'nda turizm duayenleri, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden uzmanlar bir araya gelecek.

 • 29.11.2023 29 Kas 21:14 İsrail saldırılarında Gazze Kent Arşivi'ndeki tarihi belgeler yok edildi

  İsrail saldırılarında Gazze Kent Arşivi'ndeki tarihi belgeler yok edildi Gazze Belediye Başkanı Yahya es-Serrac, İsrail saldırılarında Gazze Kent Arşivi'ndeki 150 yıllık binlerce tarihi belgenin yok olduğunu açıkladı. Serrac, saldırıların Filistin hafızasının büyük bir kısmını silerek tarihi ve kültürel mirasa zarar verdiğini belirtti.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:29 Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor

  Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki arkeolojik kazılarda görev alan gönüllü öğrenciler, saha tecrübesi elde ediyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Erdal başkanlığında yürütülen üçüncü dönem kazı çalışmaları devam ediyor.

 • 29.11.2023 29 Kas 11:19 Ankara Kent Konseyi, Kültürel Bellek 2023 Ankara Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yapıyor

  Ankara Kent Konseyi, Kültürel Bellek 2023 Ankara Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yapıyor Ankara Kent Konseyi, Hacettepe Üniversitesi Tarihi ve Kültürel Mirası Araştırma Merkezi (HÜTKAM) öncülüğünde düzenlenen “Kültürel Bellek 2023 Ankara Sempozyumu”na ev sahipliği yapıyor.

 • 29.11.2023 29 Kas 11:03 Van'ın Çatak ve Gevaş ilçelerindeki mağaralar doğaseverler ve arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor

  Van'ın Çatak ve Gevaş ilçelerindeki mağaralar doğaseverler ve arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor Van'ın Çatak ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki sarı benekli semenderlerin yaşadığı Şeyh Curuh Mağarası ile Gevaş ilçesinde ana kayaya oyulan 3 katlı, 8 odalı yaşam alanı, hem doğaseverler hem de arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 16:06 DP Milletvekili: Hazine'ye ait mülklerin satışı köylülerin haklarını tehdit ediyor

  DP Milletvekili: Hazine'ye ait mülklerin satışı köylülerin haklarını tehdit ediyor DP İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, 40'ın üzerinde ilde, Hazine'ye ait mülklerin ihaleyle satışlarının köylülerin haklarını ve gıda güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü. Altıntaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Bütünşehir Yasası'yla Türkiye'nin köy varlığının önemli bir bölümünün yok edildiğini savundu.

 • 28.11.2023 28 Kas 15:08 Gazeteci Yazar Semiha Durak'ın Yazılarından Oluşan Kitap Yayımlandı

  Gazeteci Yazar Semiha Durak'ın Yazılarından Oluşan Kitap Yayımlandı Gazeteci yazar Semiha Durak'ın dört yıl boyunca kaleme aldığı yazıları 'Yarının Kayıp Şarkısı' isimli kitapta bir araya geldi. Kitap, arkeolojiden sanata, tarihten sosyal hayata ilişkin yazıları içermektedir.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:26 Konya Meram'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor

  Konya Meram'da Tarihi Çalışmalar Devam Ediyor Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde bir taraftan inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken diğer taraftan bölgenin tarihi zenginliği ile ilgili özenli çalışmalar da devam ediyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:02 Antalya'daki 200 yıllık Ağalar Camii'nin 2. etap restorasyon çalışması yapılacak Vali Şahin'den 'servi ağacını koruyun' talimatı

  Antalya'daki 200 yıllık Ağalar Camii'nin 2. etap restorasyon çalışması yapılacak Vali Şahin'den 'servi ağacını koruyun' talimatı Antalya'nın Aksu ilçesinde 1800'lü yılların başında Perge Antik Kenti'nin taşları kullanılarak inşa edilen Ağalar Camii'nde ikinci etap restorasyon çalışmaları başlayacak. Vali Şahin, caminin restorasyonu sırasında servi ağacının korunması talimatını verdi.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:47 Sivas'da bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu

  Sivas'da bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu Sivas Kalesi'nde yapılan kazılarda Bizans dönemine ait olduğu düşünülen ve pişmiş topraktan yapılan bin 500 yıllık ekmek mührü dahil birçok eser bulundu. Sivas Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen eserler, kentin zengin tarihi geçmişine ışık tutuyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:09 Laodikya Antik Kenti'ndeki Anıtsal Çeşme Orijinal Şekliyle Ayağa Kaldırıldı

  Laodikya Antik Kenti'ndeki Anıtsal Çeşme Orijinal Şekliyle Ayağa Kaldırıldı Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde, İmparator Traian tarafından yaptırılan ancak depremle yıkılan Anıtsal Çeşme, 2 yıllık çalışma sonucu orijinal şekliyle restore edildi. Çeşmeye, İmparator Traian'ın heykeli de yerleştirildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, çeşmenin Anadolu'daki tek örnek olduğunu belirtti.

 • 27.11.2023 27 Kas 11:53 Van'da yapılan kazılarda beyin ameliyatı izleri tespit edilen 400 iskelet bulundu

  Van'da yapılan kazılarda beyin ameliyatı izleri tespit edilen 400 iskelet bulundu Van'ın Çatak ilçesindeki nekropol alanda yapılan kazı çalışmalarında, 400 iskeletten 30'unun kafatasında beyin ameliyatı izleri tespit edildi. Kazı çalışmaları devam ediyor.

 • 26.11.2023 26 Kas 12:22 Yozgat'ta Toprak Altındaki Antik Kentler Gün Yüzüne Çıkarılmaya Çalışılıyor

  Yozgat'ta Toprak Altındaki Antik Kentler Gün Yüzüne Çıkarılmaya Çalışılıyor Yozgat’ta, Kalkolitik, İlk Tunç Çağı, Proto-Hitit, Hitit imparatorluk çağı, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait tabakalar tespit edildi. Gerçekleştirilen kazılarda, mimari ve heykeltıraş örnekleri, yazıtlar, ok uçları, bronz, bakır eserler, pişmiş toprak kaplar, alın süs parçaları fibulalar, koşum süleri ortaya çıkarıldı. Yozgat il genelinde tespit edilen toplam 197 sit alanı gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan "Yozgat'ta sadece Roma Hamamı değil, geçmiş dönem arkeolojik dönemlere ait birçok eserimiz de var. Onları da Roma hamamı ile bütünleştirerek insanımıza ve turizme kazandırabilirsek Yozgat bir açık hava müzesi haline dönüşecek” dedi.

 • 25.11.2023 25 Kas 16:09 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'da muhtarlarla bir araya geldi

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'da muhtarlarla bir araya geldi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Antalya'nın Serik ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. Ersoy, muhtarların sorunlarını dinleyerek yatırım programlarını gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca, turizmi geniş kitlelere yaymak ve çeşitlendirmek için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 • 25.11.2023 25 Kas 11:13 Antalya Kıyılarında 365 Gemi Batığı Keşfedildi

  Antalya Kıyılarında 365 Gemi Batığı Keşfedildi Antalya kıyılarında yapılan su altı arkeolojisi yüzey araştırmalarında 365 gemi batığı tespit edildi. Kazılar ve araştırmalar sonucunda Orta Tunç Çağı Batığı'nda amforalar yüklü yeni batıklara ulaşıldı.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:00 Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi

  Maltepe'de Farklı Kültürleri Bir Araya Toplayan Konferans Sona Erdi Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı sona erdi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve ilk kez bazı Amerikan yerlilerinin katıldığı konferansın kapanış töreninde konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Amerika’daki akrabalarımızı, Asya’daki akrabalarımızı kadim şehir, imparatorlukların başkenti İstanbul’un göz bebeği Maltepe’de buluşturmanın onur ve gururunu yaşadık. Aynı dili konuşmasak bile birçok kuruluş, akademisyen, yıllarını bu davaya adayanlar biliyor ki er ya da geç alfabede, dilde Türk dünyası birliği sağlanacak” dedi.

 • 24.11.2023 24 Kas 14:01 Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya'da Başladı

  Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya'da Başladı Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya'da başladı. Türkiye'nin turizmdeki başarısı ve sürdürülebilir turizm konuları ele alınacak.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:54 Maltepe'de "Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı" Başladı

  Maltepe'de 'Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı' Başladı Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü” isimli uluslararası konferans, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:08 Bakan Ersoy: Turizmde dünyanın süper ligindeyiz

  Bakan Ersoy: Turizmde dünyanın süper ligindeyiz KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılı Ocak- Ekim döneminde toplam ziyaretçi sayısının 50,2 milyon, aynı dönem gelirinin 42 milyar dolar olduğunu söyledi.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:01 Kültür ve Turizm Bakanı: Altyapı çalışmaları için 1,5 milyar lira ayrıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı: Altyapı çalışmaları için 1,5 milyar lira ayrıldı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kış turizmi, termal turizm, atık su tesisleri, ücretsiz halk plajları gibi projelerdeki altyapı çalışmaları için 1,5 milyar liranın üzerinde kaynak ayrıldığını açıkladı. Ayrıca, turizm meslek liselerinin sayısının artırılması ve arkeolojik çalışmalara da ciddi kaynak ayrıldığı belirtildi.

 • 24.11.2023 24 Kas 09:19 TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu Açtı

  TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu Açtı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu'nun açılışını gerçekleştirdi. Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel çeşitliliğini yansıtan eserlerin sergilendiği salon, iki ülke arasındaki dostane ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyor.

 • 23.11.2023 23 Kas 11:07 Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'ni Geçen Yıl 300 Bin Kişi Ziyaret Etti

  Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'ni Geçen Yıl 300 Bin Kişi Ziyaret Etti Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan ve Eski Taş Çağı'ndan (Paleolitik Dönem) kalan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'ni son bir yılda 300 bin kişi ziyaret etti. Tekkeköy Mağaraları'nın tarihi ve turistik önemi anlatıldı.

 • 23.11.2023 23 Kas 09:50 Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Gülnur Aybet: "UNESCO'da bizim temsiliyetimize güveniyorlar"

  Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Gülnur Aybet: 'UNESCO'da bizim temsiliyetimize güveniyorlar' Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, UNESCO bünyesindeki ülkelerin, Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçilen Türkiye'nin temsiliyetine güvendiğini belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 16:29 Sinop'ta Cumhuriyet'in 100. Yıl Dönümü Sergisi Açıldı

  Sinop'ta Cumhuriyet'in 100. Yıl Dönümü Sergisi Açıldı Sinop Valiliği tarafından düzenlenen 'Müzemize Kazandırılan 100 Seçkin Eser' adlı fotoğraf sergisi, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında açıldı. Sergide, Sinop'un tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan eski ve yeni fotoğraflar yer aldı.

 • 22.11.2023 22 Kas 16:17 Kent Araştırmaları Kongresi'nde Antakya'nın şehir planlaması masaya yatırıldı

  Kent Araştırmaları Kongresi'nde Antakya'nın şehir planlaması masaya yatırıldı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ebru Akyol Zor, Antakya'nın tarihi şehir planına yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldığını ve yakın zamanda kamuoyuna sunulacağını bildirdi.

 • 22.11.2023 22 Kas 12:19 Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 250 Yıllık Testere Bulundu

  Hattuşa Antik Kenti'nde 2 Bin 250 Yıllık Testere Bulundu Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazıda, 2 bin 250 yıllık olduğu değerlendirilen bir testere bulundu. Testerenin Galat dönemine ait olduğu ve Anadolu'da daha önce görülmediği belirtildi.

 • 21.11.2023 21 Kas 20:57 Konya'da Çatalhöyük tanıtım ve karşılama merkezi hizmete açıldı

  Konya'da Çatalhöyük tanıtım ve karşılama merkezi hizmete açıldı Türkiye'nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olan Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla hizmete açıldı. Merkez, ziyaretçilerin tarih ve arkeolojiye olan meraklarının cevabını bulabileceği bir yer olarak tasarlandı. Bakan Ersoy, merkezin Konya'nın turizm potansiyeline büyük katkı sağlayacağını belirtti.

 • 21.11.2023 21 Kas 23:22 Tarihi elleriyle birleştiriyorlar

  Tarihi elleriyle birleştiriyorlar Kültepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu'nun önderliğinde Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri'nde bulunan eserler, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra birleştirilerek müzeye kazandırılıyor. Kazı çalışmalarıyla ortaya çıkan buluntular, Kayseri tarihine ışık tutuyor.

 • 21.11.2023 21 Kas 14:03 Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi Açıldı

  Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi Açıldı KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Çatalhöyük'ün Anadolu'nun madencilik tarihine, mülkiyet kavramına, zirai üretim ve kentleşme olgusuna dair önemli bilgiler sunduğunu belirtti.

Advertisement