Tuz Şirketleri; Tuz Gölü'nün Parsellendiği Yok - Son Dakika
Güncel

Tuz Şirketleri; Tuz Gölü'nün Parsellendiği Yok

Tuz Şirketleri; Tuz Gölü\'nün Parsellendiği Yok

Tmmob Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu'nun, 2011 yılında yapılan hukuksuz, teknik alt yapısı olmayan, planlara aykırı ihalelerle Tuz Gölü'nün parsellenmeye başlandığı iddialarını, tuz şirketleri reddetti.

25.09.2014 16:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tmmob Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu'nun, 2011 yılında yapılan hukuksuz, teknik alt yapısı olmayan, planlara aykırı ihalelerle Tuz Gölü'nün parsellenmeye başlandığı iddialarını, tuz şirketleri reddetti.

TUZMAK Limited Şirketi Müdürü Mehmet Çağatay Andaç, Baran Bozoğlu'nun Tuz Gölü'nün yeni üretim alanı olarak belirlenen sahasında yaptığı basın toplantısındaki açıklamasına cevap verdi. Andaç, Bozoğlu'nun açıklamalarının tek yanlı ve önyargılı olduğunu iddia etti. Andaç, "İşletmemizin ÇED olumlu raporu, Gayrı  Sıhhi Müessese (GSM) ruhsatı ve maden işletme izinleri vardır. Uygulanmayan mahkeme kararı yoktur" dedi.

Baran ise mahkemelerin iptal kararlarının dinlenmediğini öne sürüp, "İşletmeler son sürat göle hafriyat dökmeye, hatta tuz üretmeye başladılar. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Temmuz ayında suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmıyor" demişti.

ÜÇTE BİRİ KADAR SAHA AÇILDI

Bozoğlu'nun 11 Eylül'de Tuz Gölü sahasında yaptığı açıklamaların eksik, yanlış belge ve bilgilere dayandığını iddia eden Mehmet Çağatay Andaç, "Keşke bu basın açıklaması yapılmadan önce biz mağdurlardan da Sayın Bozoğlu bilgi alsaydı. Tuz Gölü'nde ihalesi yapılan 8 adet sahanın büyüklüğü yaklaşık 3 bin 845 hektardır. Oysaki mevcutta çalışmakta olan eski 3 tuzlanın yaklaşık büyüklüğü 13 bin hektardır. Yani yeni açılan tuzlalar eski tuzlaların üçte biri kadardır" dedi.

GEREKLİ İZİNLER ALINDI

2011 yılında gerçekleştirilen ihalelerin, devletin bir kurumu olan Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini belirten Çağatay şöyle devam etti:

"İhale öncesi gerekli tüm izinler kurumlardan alınmış ve gerekli tüm bilimsel çalışmalar yapılmıştır. İdare mahkemelerine ihalenin iptali için açılan onlarca davanın sonuçları da bu yönde çıkmıştır. Açılan onlarca davayı kişiler değil, bizlerle birlikte aynı ihaleye giren ve Tuz Gölü'nde yer alan eski tuzlaları işleten firmalardır. Asıl rant hesabı, bu açılan davaların arkasında saklıdır. ÇED olumlu belgesi, GSM Ruhsatı ve maden işletme izinleri vardır. Mahkeme kararlarının uygulanmadığı açıklaması tamamen yanlıştır. Bizler bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Şu an işletmelerimizle ilgili hiçbir mahkemede durdurma kararı bulunmamaktadır. Yaptığımız tüm açıklamaların belgeleri elimizde mevcuttur. İsteyen herkesle bu belgeleri paylaşmaya hazırız." - Şereflikoçhisarankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tuz Şirketleri; Tuz Gölü'nün Parsellendiği Yok - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'da aranan şahıs yakalandı ve cezaevine gönderildi
  01:29 Hatay'da aranan şahıs yakalandı ve cezaevine gönderildi

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde hırsızlık suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasıyla aranan M.S., polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. M.S., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • İskenderun'da Yağma ve Kasten Yaralama Şüphelisi Tutuklandı
  01:28 İskenderun'da Yağma ve Kasten Yaralama Şüphelisi Tutuklandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelen yağma ve kasten yaralama olayının şüphelisi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan şüpheli üzerinden bir adet pasaport, müştekiye ait kimlik ve 700 TL nakit para ele geçirildi.

 • Hatay'da 150 bin TL değerinde ikinci el malzeme çalan 2 şüpheli yakalandı
  01:27 Hatay'da 150 bin TL değerinde ikinci el malzeme çalan 2 şüpheli yakalandı

  Hatay Emniyet Müdürlüğü, Dörtyol ilçesinde bir iş yerinden çalınan 150 bin TL değerindeki ikinci el malzemelerin şüphelilerini yakaladı. Şüpheliler, adli işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

 • Hatay'da 23 yıl hapis cezasıyla aranan şahıs yakalandı
  01:27 Hatay'da 23 yıl hapis cezasıyla aranan şahıs yakalandı

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 23 yıl 9 ay 20 gün hapis cezasıyla aranan şahıs, Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak cezaevine gönderildi. H.E.D. isimli şahıs, hırsızlık suçundan aranıyordu ve gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

 • İskenderun'da Ev ve Motosiklet Hırsızlığı Şüphelileri Yakalandı
  01:26 İskenderun'da Ev ve Motosiklet Hırsızlığı Şüphelileri Yakalandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde meydana gelen evden hırsızlık ve motosiklet hırsızlığı olaylarının şüphelileri, emniyet güçleri tarafından yakalandı. İskenderun'da yaşanan 3 ayrı evden hırsızlık olayının şüphelisi A.S.Ç. tutuklanırken, bir motosiklet hırsızlığı olayının şüphelisi İ.T. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Hatay'da polis operasyonunda 9 kişi yakalandı, çok sayıda silah ele geçirildi
  01:24 Hatay'da polis operasyonunda 9 kişi yakalandı, çok sayıda silah ele geçirildi

  Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarda çeşitli suçlardan aranan 9 kişi yakalandı. Operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmat da ele geçirildi. Tutuklanan şüpheliler adli makamlara sevk edilirken, bazıları adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Kırıkkale'de Ambulans ile Ticari Taksinin Çarpışması Sonucu 4 Kişi Yaralandı
  01:23 Kırıkkale'de Ambulans ile Ticari Taksinin Çarpışması Sonucu 4 Kişi Yaralandı

  Kırıkkale'de meydana gelen trafik kazasında, B.G. idaresindeki ticari taksi ile H.A'nın kullandığı ambulans çarpıştı. Kazada, sürücüler ve ambulansta bulunan sağlık çalışanları P.D. ve Ü.A. yaralandı. Yaralılar, hastaneye kaldırıldı.

 • Ankara'da seyir halindeki araç alevlere teslim oldu
  01:20 Ankara'da seyir halindeki araç alevlere teslim oldu

  Ankara'nın Etimesgut ilçesinde seyir halindeyken alevlere teslim olan araç kullanılamaz hale geldi. Etimesgut ilçesi Topçu mahallesinde seyir halinde olan bir araç yanmaya başladı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürülen araç kullanılamaz hale geldi. Yaralanan olmadı.

 • MediaTek, orta segment için yeni işlemcisini duyurdu: Dimensity 6300
  01:10 MediaTek, orta segment için yeni işlemcisini duyurdu: Dimensity 6300

  MediaTek, yüzde 10 daha güçlü olduğu iddia edilen Dimensity 6300 işlemcisini duyurdu. İki adet 2.4 GHz hızında ARM Cortex-A76 ve altı adet 2.0 GHz hızında ARM Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşan işlemci, 108 Megapiksel sensörü ve 16 Megapiksel çözünürlüğünde iki sensörü destekliyor. Ayrıca 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2 ve GPS bağlantıyı destekliyor.

 • Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu, annesi Suphiye Orancı'yı bulmak için harekete geçti
  01:09 Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu, annesi Suphiye Orancı'yı bulmak için harekete geçti

  DNA testiyle ünlü oyuncu Metin Akpınar'ın kızı olduğunu kanıtlayan Duygu Nebioğlu, şimdi de annesi Suphiye Orancı'ya ulaşabilmek için Müge Anlı'nın programına katıldı. Suphiye Hanım'ın çocuklarının biyolojik babasıyla ilgili iddialar da programda ele alındı. Ümit Besen ise bahsi geçen kadını tanımadığını ve olaylarla hiçbir ilişkisinin olmadığını belirtti.

 • Tesla Cybertruck Geri Çağrıldı
  01:09 Tesla Cybertruck Geri Çağrıldı

  Tesla, Cybertruck modellerinde yaşanan hızlandırıcı pedalın sıkışma sorunu nedeniyle tüm araçları geri çağırdı. Tasarım hatasının sebep olduğu sorun, şirket tarafından giderilecek ve üretimde değişiklik yapılacak.


Advertisement