Yeni Kaymakamlar Kura Çekti - Son Dakika
Güncel

Yeni Kaymakamlar Kura Çekti

Yeni Kaymakamlar Kura Çekti

Yeni Kaymakamlar Kura Çekti. İkisi Bayan Toplam 62 Yeni Kaymakamın Görev Yerleri Belli Oldu. Bakan'dan Kaymakamlara, 'Telefonunuz ve Kapınız Vatandaşa Açık Olsun' Nasihatı Geldi.

25.03.2008 14:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

92.Dönem Kaymakamlık Kursu'nu tamamlayan yeni kaymakamlar kura çekti. İkisi bayan toplam 62 yeni kaymakamın kura töreninde konuşan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, vatandaşların her an kendilerine ulaşabilmeleri gerektiğini belirterek, 'Telefonunuz ve kapınız vatandaşa açık olsun' dedi.

Kapanış töreni ve kura çekimi, Türkiye-Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde (TODAİE) gerçekleştirildi. Kura çekimine 3 yıllık kaymakamlık eğitimini başarıyla tamamlayan ikisi bayan 62 yeni kaymakam katıldı. Kaymakam adayları ilk olarak illere kaymakam adayı olarak atandılar, 1,5 aylık il merkez stajından sonra 1,5 ay kaymakam refikliği stajı, 2,5 ay mülkiye müfettişleri refakatinde teftiş stajı yaptılar ve ardından 4,5 ay süreyle İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı'nda Yurtdışı Hazırlık ve Oryantasyon Eğitimine tabi tutuldular. Yurtdışında bir yıl süreyle gördükleri eğitimin ardından yurda dönen kaymakam adayları 8 ay süreyle kaymakam vekilliği yaptılar ve TODAİE'de 6 hafta süreyle Kamu Diplomasisi Kursu ve 4 aylık Kaymakamlık Kursu'nu tamamladılar.

Yeni kaymakamlara tavsiyelerde bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, vatandaşların her ana kendilerine ulaşabilmeleri gerektiğini belirterek, 'Telefonunuz ve kapınız vatandaşa açık olsun' dedi. İnsan haklarının en önemli konulardan birisi olduğunu ifade eden Atalay, 'Hukuk devletinde keyfiliğe yer yoktur' dedi. Hükümetin işkence ve kötü muamelenin kökünün kazınması için mücadele ettiğini dile getiren Atalay, kaymakamlardan insan hakları ihlali iddialarını derhal araştırmaları ve incelemeleri isteğinde bulundu.

Atalay şunları söyledi:

'Onun için de ölçüsün nedir derseniz iyi yöneticiliğin, en başta vatandaş memnuniyetidir denilebilir. Vatandaşın memnuniyetidir. Hepimizin görevi budur, vatandaşı memnun etmek. Daha fazla hizmet etmek. Başarılı yönetim çalışanların ve vatandaşların ürettiği hizmetlerden memnun kaldığı idaredir. Bu sebeble kendini daima yenileyen, topluma hizmet etmek için mesai mefhumu tanımayan, her türlü zorluğa katlanabilen, hiç bir fedekarlıktan çekinmeyen, cahilliği, yolsuzluğu ve yoksulluğu yenmek için her türlü çabayı sürdüren bir anlayışla hareket edilmesi gerekmektedir.

Ben İçişleri Bakanı olarak kaymakamlığa özellikle büyük önem veriyorum. Değişik çalışmalarımda bunu ifade ettim. Bakanlık içi mekanizmalar da bunu daima göz önünde tutuyoruz. Çünkü kaymakamlık bu mesleğin tam tarlasıdır,

yetişme yeridir. ahlakını, ilkelerini, her şeyden önce orada yöneticilerimiz ediniyorlar.

Hükümet ve bakanlık olarak insan hakları en çok üzerinde durduğumuz konudur. Hukuk devletinde keyfiliğe yer

yoktur. Temel hak ve hürriyetlerin evrensel standartlara ulaştırılması temel amacımızdır. Bu konuda düzenlemeler

geçtiğimiz yasama döneminde yapılmış ve devam etmektedir. İşkence ve kötü muamelenin kökünün kazınması için bu hükümet döneminde gerekli çalışmalara devam edilmektdedir. Hiç bir şekilde işkence ve kötü muameleye müsümaha göstermemizin imkanı yoktur. Bu husustaki kararlılığımızı ve uygulayıcılardan beklentilerimizi her fırsatta dile getirmek istiyorum.

Mülki idare amirleri meydana gelebilecek her türlü insan hakları ihlallerini, derhal inceleyip sonuçlandıracak ve takipçisi olacaklardır. İdarede kamu gücünü kullanan herkes yasalara uygun davranmak zorundadır. Aksine davranış

içine girenler de yasal çerçevde karşılığını göreceklerdir. Bu konuda genç kaymakamlarımızın gerekli hassasiyeti göstereceklerini umuyorum.

Telefonunuz ve kapınız vatandaşa açık olsun. Lütfen bunu önemseyin. Eğer insanımız başı sıkıştığında sizin köylünüz, vatandaşınız, ilçede oturan vatandaşınız, başı sıkıştığında ihtiyacı olduğunda orada bir kaymakam var,

ben ona her an ulaşabilirim, diyebiliyorsa içinde bu inanç varsa pratikte bu mümkün olabiliyorsa, işte devlet millet kaynaşmasını orada en iyi siz sağlamış oluyorsunuz.'

Kursu ilk üçte tamamlayan adaylar kura çekmeden istedikleri yerlere atandılar. Birinci Şener Çağlar Isparta Atabey, İkinci Bahadır Yörük Bolu Dörtdivan ve Üçüncü Ayşe Şeyda Kara ise Isparta Gönen'i tercih etti.

Törene Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri eski bakanları Abdülkadir Aksu, Nahit Menteşe ve Saffet Arıkan Bedük katıldı.(ANKA)

(ÜNS/ZG)

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Yeni Kaymakamlar Kura Çekti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement