Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin Beraat Etti - Son Dakika
Güncel

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin Beraat Etti

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin Beraat Etti

Bursa'nın merkez Yıldırım Belediyesi'nde, imar planı tadilatıyla 20 dairelik arsaya 72 daire yapılmasına izin verilerek, arsa sahibine 1.5 milyon 500 bin liralık rant sağladığı iddiasıyla, aralarında Yıldırım Belediye Başkanı Ak Parti'li Özgen...

10.10.2012 17:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'nın merkez Yıldırım Belediyesi'nde, imar planı tadilatıyla 20 dairelik arsaya 72 daire yapılmasına izin verilerek, arsa sahibine 1.5 milyon 500 bin liralık rant sağladığı iddiasıyla, aralarında Yıldırım Belediye Başkanı Ak Parti'li Özgen Keskin'in de bulunduğu 36 sanıklı dava sonuçlandı. 6 sanığa verilen cezalar ertelenirken, Belediye Başkanı Keskin'in de bulunduğu 30 sanık ise berat etti.

Bursa 15'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan Merkez Yıldırım İlçesi'nin Ak Partili Belediye Başkanı Özgen Keskin ve dönemin 35 meclis üyesi son kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanık Servet Büyükpoyraz ile sanıkların avukatları Hasan Koç, Recep Kaygun ve Yavuz Boz katıldı.

Sanık avukatı Hasan Koç, müvekkillerinin imar mevzuatı çerçevesinde kamu yararını gözeterek hareket ettiklerini belirterek, "Müvekkillerimin eylemi sonucu üçüncü bir kişinin haksız yarar sağlaması mümkün değildir. Yapılan plan değişikliği ile arsa sahibine tanınan hak, bu şahsın yasadan kaynaklanan hakkıdır. Yapılan işlem sonucu kamunun veya belediyenin zarara uğraması mümkün değildir. Müvekkillerim görevlerini kötüye kullanma kastı ile değil kamu yararı bulunduğu inancı ile hareket etmiştir" diye konuştu.

Mahkeme hakimi Göksel Akyazı, olayın olduğu zamanda Yıldırım Belediyesi'nde İmar ve Planlama Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Servet Büyükpoyraz'I, arsa sahibinin lehine ve kamunun aleyhine sonuç doğuracak şekilde belediye meclisine yanlış rapor sunduğunu ve bu sebeple görevi kötüye kullanmak suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, belediyede İmar ve Planlama Komisyonu üyesi olarak görev yapan diğer sanıklar Muammer Dündar, Ahmet Okumuş, Hayri Yüksel, Ali Hasan Yoluç, Celal Demir'e ise yanlış komisyon raporu düzenleyip bir kısım gerçek bilgileri rapora yansıtmayarak meclis üyelerini yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle görevi kötüye kullanmak suçundan 2'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Hakim, duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak sanıkların cezalarını önce 1 yıl 8 aya indirdi. Sanıkların sabıkasız oluşunu dikkate alarak cezalarını erteledi.

Hakim, aralarında Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'in de bulunduğu 32 sanığın ise üzerlerine atılı suçların unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek beraatlarına karar vererek duruşmayı bitirdi. - Bursa/ Osmangazi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin Beraat Etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı
  13:30 Myanmar'da düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde su sıçratma geleneği yaşandı

  Myanmar'ın Yangon kentinde düzenlenen Thingyan Su Festivali'nde insanlar serinleyebilmek için birbirlerine su sıçrattı. Festivale özgü bu su sıçratma geleneği, kötü şansı uzaklaştırmayı ve sağlık ile mutluluğa ulaşmayı temsil ediyor. Myanmar Yeni Yılı'nın başlangıcına işaret eden festival genellikle Nisan ayı ortasında gerçekleşiyor ve dört ila beş gün sürüyor. Festival bu yıl 13 Nisan'a denk geldi.

 • Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: Türkiye Barış ve İstikrara Önemli Katkılar Sağlamaktadır
  13:30 Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: Türkiye Barış ve İstikrara Önemli Katkılar Sağlamaktadır

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak devletin ilgili kurumları ile koordineli ve eş güdümlü olarak komşular ve müttefiklerle iyi niyet çerçevesinde küresel güvenlik, barış ve huzurun tesisine yönelik çabalarını artan bir gayretle sürdüreceklerini belirtti. Türkiye'nin stratejik yaklaşımıyla uluslararası güvenlik, barış ve istikrara önemli katkılar sağladığını vurgulayan Bakan Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çevredeki kritik gelişmelere profesyonel, teknik ve kontrollü bir duruş sergileyerek sorunların kalıcı çözümüne yönelik adımlar attığını ifade etti.

 • Ünlü şarkıcı Lara'dan taraftarlara çağrı: 'Stadyuma bekliyoruz'
  13:29 Ünlü şarkıcı Lara'dan taraftarlara çağrı: 'Stadyuma bekliyoruz'

  Ünlü şarkıcı Lara, Kırıkkalegücü FSK'nın önemli maçı öncesinde taraftarlara 'stadyuma bekliyoruz' çağrısı yaptı. Kırıkkalegücü FSK, kümede kalma mücadelesi veren rakibi Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş. ile karşılaşacak ve en az beraberlikle ligde kalmayı hedefliyor. Lara, Kırıkkalelilere 'stadyumu doldurmalıyız' diyerek maça davet etti.

 • Gelibolu'da Kask Kullanmayan ve Ehliyetsiz Motosiklet Sürücülerine Denetim
  13:27 Gelibolu'da Kask Kullanmayan ve Ehliyetsiz Motosiklet Sürücülerine Denetim

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde polis ekipleri tarafından kask kullanmayan, yetersiz ehliyet ile motosiklet kullanan ve ehliyetsiz motosiklet kullanan sürücülere yönelik denetim gerçekleştirildi. Denetimde çok miktarda cezai işlem uygulandı ve 5 motosiklet bağlanarak, yediemin otoparkına çekildi. Ayrıca GBT sorgusunda bir şahsın ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 6 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası tespit edilerek, gözaltına alındı. Gelibolu'da bu tür denetimlerin sürekli devam edeceği ve kask kullanımının yaygınlaştırılması amaçlandığı belirtildi.


Advertisement