Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Yüzlerce Çerkez, Kocaeli'nde Sürgün Ateşi Yaktı - Son Dakika

Yüzlerce Çerkez, Kocaeli'nde Sürgün Ateşi Yaktı

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Kocaeli'nin Kandıra İlçesine Gelen Kafkas Dernekleri Üyeleri, 144 Yıl Önceki Sürgünde Hayatını Kaybeden Ataları İçin Anma Töreni Düzenledi.

Yüzlerce Çerkez, Kocaeli\'nde Sürgün Ateşi Yaktı
25.05.2008 - 14:43,

Türkiye'nin dört bir yanından Kocaeli'nin Kandıra ilçesine gelen Kafkas dernekleri üyeleri, 144 yıl önceki sürgünde hayatını kaybeden ataları için anma töreni düzenledi.

1864 yılında Osmanlı-Rus savaşları sonrasında ana yurtlarından gemilere bindirilerek sürülen Kafkas kökenli vatandaşlar için Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Karaağaç köyünde anma töreni düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı İdris Kurtkaya, Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal, AK Parti Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kafkas Derneği Genel Başkanı Cihan Candemir, İstanbul, Düzce, Sakarya, Yalova, Kocaeli ve Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan çok sayıda Çerkez katıldı. Karaağaç köyüne akın eden Çerkezler, atalarına ait mezarları ziyaret edip Karadeniz'e siyah çelenk attı. Havanın kararmasıyla birlikte sahilde toplanan Çerkezler, sahil boyunca ellerinde meşalelerle birlikte yürüyerek sürgün ateşini yaktı. Türkçe ve Çerkezce şiirlerin okunmasının ardından konuşmalar yapıldı. Kocaeli Kafkas Derneği Başkanı Sami Korkut, "Osmanlı-Rus savaşları sonrasında 1.5 milyon Kafkas, Rusya'dan sürgün edilmiştir. O zamanki şartları ve Karadeniz'in azgın dalgalarını düşünürseniz durumun ne kadar vahim olduğunu anlarsınız. Atalarımız, Karadeniz'in her limanına gemiler tarafından atıldı. Buraya Karaağaç köyüne gelen atalarımız arkalarında binlerce mezar bırakarak iç bölgelere Sakarya'ya, Düzce'ye, Kocaeli'ne göç ettiler ve hayatlarını buralarda sürdürdüler" dedi.

Anma töreni, 144 yıl önce yaşanan dramın anlatıldığı konuşma ve sinevizyon gösterileri ile sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

(GA-OMR-RA-Y)

Kaynak: İHA
YORUMLAR

Son Dakika Güncel Yüzlerce Çerkez, Kocaeli'nde Sürgün Ateşi Yaktı - Son Dakika


Advertisement