Zülfü Livaneli, UNESCO'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti - Son Dakika
Güncel

Zülfü Livaneli, UNESCO'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti

Zülfü Livaneli, UNESCO\'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti

UNESCO'nun iyi niyet elçisi olan Zülfü Livaneli, insan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbeler nedeniyle görevinden istifa etti.

26.05.2016 13:14  Güncelleme: 10:41

1996'dan beri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür kurumu olan UNESCO'nun iyi niyet elçiliği görevini yürüten Zülfü Livaneli görevinden istifa etti.

"HÜKÜMET POLİTİKALARI ELEŞTİRİLEMEZ KONUMA DÜŞTÜ"

Genel Direktör İrina Bokova'ya gönderdiği bir mektupla istifasını bildiren Livaneli, "UNESCO'nun yapısı gereği hükümetler arası bir kuruluş olduğunu, devletler tarafından finanse edildiği için, hükümet politikalarını eleştiremez konuma düştüğü" gerekçesiyle istifa ettiğini açıkladı.

"İHLALLERE KARŞI SUSMAK TEMEL İDEALLERLE ÇELİŞİYOR"

İnsan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbelere dikkat çeken Livaneli, bunlar karşısında susarak zirve toplantıları yapmanın ve soyut barış söylemlerinde bulunmanın, UNESCO'nun temel idealleriyle çelişki oluşturduğunu vurguladı.

TEK TÜRK İYİ NİYET ELÇİSİYDİ

Birleşmiş Milletler'in uluslararası alanda atadığı tek Türk iyi niyet elçisi olan Zülfü Livaneli, 10 Mayıs'ta Paris'te yapılan 'Goodwill Ambassadors' toplantısına ve İstanbul'da düzenlenen İnsani Zirve'ye de katılmadı.

"SUR'DA TARİH YOK EDİLİRKEN KÜLTÜR MİRASI KONUŞMALARI İKİYÜZLÜLÜK"

Sur'daki tarih hazinesi yok edilirken İstanbul'da Dünya Kültür Mirasını Koruma konuşmaları yapmanın ikiyüzlülük anlamına geldiğini vurgulayan Livaneli, bu göreve 1996 yılında Federico Mayor tarafından, müzik ve edebiyat alanında dünya barışına yaptığı katkılar nedeniyle atanmıştı.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Zülfü Livaneli, UNESCO'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement