Son Dakika Haberleri: 44. İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü Murray Perahıa'ya Verildi

44. İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü Murray Perahıa'ya Verildi

3 yıl önce

Haber: İhsan YALÇIN - Kamera: İstanbul DHA44. İstanbul Müzik Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", efsane piyanist Murray Perahia'ya verildi.

44. İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü Murray Perahıa'ya Verildi, System.String[]
Haber: İhsan YALÇIN - Kamera: İstanbul DHA

44. İstanbul Müzik Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", efsane piyanist Murray Perahia'ya verildi.

İstanbul Müzik Festivali, efsane Murray Perahia ile günümüzün en iyi oda orkestralarından Academy of St Martin in the Fields'i iki konserde ağırladı. Murray Perahia, Academy of St Martin in the Fields'le birlikte bugün Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirdikleri ilk konserde Mozart'ın 9 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdi; ayrıca orkestrayı Schuman'ın 2. Senfonisi'nde yönetti. Konserin ilk eseri olan Felix Mendelssohn'un "Sinfoniesatz" olarak da bilinen 13 Numaralı Do minör Yaylı Çalgılar Senfonisi ise topluluğun baş kemancısı Tom Keller tarafından yönetildi.

Konserden önce de 44. İstanbul Müzik Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", efsane piyanist Murray Perahia'ya verildi. Murray Perahia'ya ödülü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak tarafından takdim edildi.

MURRAY PERAHİA KİMDİR?

Murray Perahia 1972'de Leeds Uluslararası Piyano Yarışması'nı kazanmasıyla Avrupa çapında resitaller vermeye başlamıştır. Diskografisi son derece geniş olan Perahia, Frederic Chopin'in tüm Etütleri (op.10 ve op.25) ile Bach'ın İngiliz Süitleri'ni (No. 1, 3, 6) kaydettiği albümleriyle kazandığı iki Grammy Ödülü'nün yanı sıra pek çok kez Grammy'ye aday gösterilmiştir. Çeşitli Gramophone Ödülleri de alan Perahia, 2012 yılında verilmeye başlanan Piyano Ödülü'nün de ilk sahibidir. Günümüzün en saygın piyanistlerinden biri kabul edilen Murray Perahia onuruna Sony firması sanatçının 40 yıldır kaydettiği tüm albümlerinin ve bazı DVD'lerinin bir setini yayınlamıştır. Perahia, Kraliyet Müzik Üniversitesi ve Kraliyet Müzik Akademisi onursal üyesi olup Oxford Üniversitesi, Kraliyet Müzik Üniversitesi, Leeds Üniversitesi, Duke Üniversitesi fahri doktorudur. Ayrıca Weizmann Bilim Enstitüsü sanatçıya onursal Felsefe Doktorası vermiştir. 2004 yılında müziğe hizmetleri için Britanya İmparatorluğu Şövalyelik Nişanı ile onurlandırılmıştır.

ACADEMY OF ST MARTİN İN THE FİELDS ORKESTRASI

Dünyanın en sevilen klasik müzik eserlerine getirdiği taze, parlak yorumlarla tanınan Academy of St Martin in the Fields ise dünyanın belli başlı oda orkestralarından biridir. 1958 yılında Neville Marriner tarafından bir grup önde gelen Londralı müzisyenden oluşturulan Academy of St Martin in the Fields ilk konserini adını aldığı kilisede 1959 Kasım'ında verdi. Orkestra özgün, gösterişli ve incelikli tınısıyla gerek canlı performansları gerekse 1969 yılı liste başı Vivaldi'nin Dört Mevsimi ile 1985 yılında Oscar kazanan Amadeus filminin müzikleri gibi albümler içeren kayıt kataloğu sayesinde kısa sürede imrenilecek bir uluslararası şöhret kazandı. Günümüzde orkestranın başında Müzik Direktörü olarak bulunan virtüöz kemancı Joshua Bell orkestranın alamet-i farikası haline gelmiş olan orijinalindeki küçük, şefsiz topluluğun üniversite ruhunu ve esnekliğini sürdürmektedir. Orkestra her yıl klasik müzik dünyasındaki en yetenekli solistler ve şeflerden bazıları ile çalışmakta, dünyanın dört bir yanındaki saygın salonlarda senfonik repertuarın yanı sıra büyük ölçekli oda müziği icra etmektedir.Polisin Şehit Olduğu Kazada, İbre 135 Kilometrede Takılı Kalmış Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Puanlar Yıl Sonunda Sıfırlanacak

Bergen'i Öldüren Kocasının Eski Gelini, Fuhuş Yaptırmaktan Tutuklandı