ABD'de 'Turuncu Eylem' - Son Dakika

ABD'de 'Turuncu Eylem'

04.06.2017 10:26
ABD'de 'Turuncu Eylem'

Her gün ortalama 90 kişinin ateşli silah kullanımı sonucu yaşamını yitirdiği ABD'de, 'silahlara ve şiddete karşı turuncu eylem' düzenlendi.

Her gün ortalama 90 kişinin ateşli silah kullanımı sonucu yaşamını yitirdiği ABD'de, 'silahlara ve şiddete karşı turuncu eylem' düzenlendi. Ülkenin değişik kentlerinde, üstlerine turuncu renkli giysiler giyen binlerce kişi silah ve şiddete karşı sokaklara döküldü, bazı binalar da simgesel olarak turuncu renkli ışıklarla aydınlatıldı.

New York'taki 'turuncu eylem' Brooklyn'de, Kore Gazileri başladı. Daha sonra Brooklyn ile Manhattan'ı birbirine bağlayan Brooklyn Köprüsü'nü, ellerinde taşıdıkları dövizler ve turuncu renkli giysileri ile yürüyerek geçen eylemciler, New York Belediye Binası yakındaki Foley Meydanı'nda toplandı. Meydanda silahlı şiddet sonucu yakınlarını yada tanıdıklarını yitiren kişiler konuşmalar yaptı.

Ünlü oyuncudan destek

Silah ve şiddete karşı gerçekleştirilen 'turuncu eylem'e, Amerikalı ünlü oyuncu Julianne Moore'dan da destek geldi. En yakın arkadaşını silahlı saldırı sonucu yitiren 10 yaşındaki bir öğrencinin konuşmasının ardından kürsüye çıkan Julianne Moore, çocuklarının 2012 yılında Sandy Hook İlkokulu'nda gerçekleşen ve 20'si 6-7 yaşlarında, 6'sı yetişkin toplam 26 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırı ile sorular sorduğunu, kendilerine ne yanıt vereceğini bilemediğini söyledi. Çocuklarının haberleri dinlememesi için önlem aldığını anlatan ancak bunun onları korumak olmadığını fark ettiğini belirten Moore, 'Silahlı şiddetten çocuklarımı böyle koruyamayacağımı anladım. Sonra gönüllü olarak silah ve şiddete karşı toplantılara katılıp konuşmalar yapmaya başladım. Bizim yapabileceğimiz en iyi şey konuşmak ve tepkileri başkalarına da aktarmak. Silah ve şiddete karşı çıkmak bir güvenlik sorunudur, bu kadar kolay ve yalın' diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

Ellerinde turuncu pankartlarla göstericiler köprüde yürüyor

Sloganlar

Küçük siyahi çocuk kürsüde konuşuyor - York

Firari FETÖ'cü eski futbolcu Arif Erdem, 1,5 yıl sonra New York'ta görüntülendi Firari FETÖ'cü eski futbolcu Arif Erdem, 1,5 yıl sonra New York'ta görüntülendi New York borsası yükselişle kapandı New York borsası yükselişle kapandı New York borsası yükselişle açıldı New York borsası yükselişle açıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ABD'de 'Turuncu Eylem' - Son Dakika


Advertisement