Son Dakika Haberleri: ABD'deki Tacizci Doktorun Mağdurlarına 500 Milyon Dolar Dağıtılacak

ABD'deki Tacizci Doktorun Mağdurlarına 500 Milyon Dolar Dağıtılacak

8 ay önce

Taciz suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan ABD Olimpiyat Cimnastik Takımının eski doktoru Nassar'ın mağdurları, toplam 500 milyon dolar tazminat alacak.

Taciz suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan ABD Olimpiyat Cimnastik Takımı'nın eski doktoru Larry Nassar'ın mağdurlarına toplam 500 milyon dolar ödeneceği duyuruldu.

Nassar'ın eskiden çalıştığı okulu Michigan Eyalet Üniversitesinden (MSU) yapılan açıklamada, Larry Nassar tarafından tacize uğrayan 332 kişiyle MSU'nun anlaşmaya vardığı bildirildi.

425 MİLYON DOLAR MAĞDURLARA DAĞITILACAK

Açıklamada, 425 milyon doların mağdurlara dağıtılacağı, 75 milyon doların ise bir vakıf fonuna yatırılarak gelecekte Nassar tarafından tacize uğradığını iddia eden kişilerin ortaya çıkması halinde kendileri için bu fonda tutulacağı belirtildi.

"BÜTÜN MAĞDURLAR VE AİLELERİNDEN ÖZÜR DİLERİZ"

MSU Mütevelli Heyeti Başkanı Brian Breslin, yaptığı yazılı açıklamada, "Bütün mağdurlar ve ailelerinden özür dileriz. Kampüste değişiklik ihtiyacının farkındayız." ifadelerini kullandı.

Olimpiyat altın madalyalı ABD'li cimnastikçilerden Jordyn Wieber, McKayla Maroney ve Aly Raisman, Larry Nassar'ın tacizlerini MSU'ya bildirdiklerini ancak okulun bu konuda ihmalkar davrandığını iddia etmişti.

MİLLİ SPORCULARIN DAVALARI SÜRÜYOR

Nassar'ın tacizlerine maruz kalan Amerikalı milli sporcuların ayrıca ABD Cimnastik Federasyonu ve ABD Olimpiyat Komitesi aleyhine açılmış davaları bulunuyor.

Geçen yıl aralık ayında görülen 3 davada 60 yıl hapis cezası alan Larry Nassar, ocak ayında da 40 ila 175 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Nassar, 1986'da ABD Cimnastik Federasyonunda işe başlamış, 1993'te de MSU'dan tıp derecesini almıştı.

Taciz skandalı ve kamuoyundan gelen baskılar nedeniyle, 2005'ten itibaren MSU Başkanı olan Lou Anna Simon ocak ayında görevinden istifa etmişti.

Kaynak: Skorer


YORUMLAR


Medipol Başakşehir, Trabzonspor'u Devirdi: 4-2 17 Ayrı Suçtan Aranan Zanlı Beyoğlu'nda Yakalandı

Megastar Tarkan, Eşinin Kıskançlık Krizlerine Daha Fazla Dayanamadı