Son Dakika Haberleri: ABD'li Komutan: Türkiye'nin Eğittiği Sünni Güçleri Musul Kentini Koruyabileceğini İspat Etti

ABD'li Komutan: Türkiye'nin Eğittiği Sünni Güçleri Musul Kentini Koruyabileceğini İspat Etti

7 ay önce

ABD'nin Irak'taki komutanı Bret Sylvia, Türkiye'nin eğittiği Sünni güçlerin Irak ordusu ayrıldıktan sonra Musul kentini koruyabileceklerini ispat ettiklerini söyledi.

DEAŞ ile mücadelede karadan  Irak ordusuna özellikle topçu desteği veren Saldırı Görev Gücü'nün Komutanı Albay Sylvia,  Skype üzerinden  Irak'taki operasyonlar hakkında soruları yanıtladı.

Yaklaşık üç bin kişiden oluşan birliğinin; Felluce,  Ramadi, Şarkat, Kiyara ve hâlihazırda  Musul'da  Irak ordusuna destek verdiğini kaydeden Sylvia,  Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika kampında  Türkiye tarafından DEAŞ ile mücadele etmek üzere eğitilen Sünni güçlerle  Irak ordusu üzerinden irtibatı olduğunu söyledi.

"MUSUL'A GİRECEKLER..."

Musul'u kuzeyden kuşatan  Irak'ın 16. tümeni üzerinden Sünni güçlerle irtibat kurduğunu ifade eden Amerikalı komutan, Başika kampında eğitilen kuvvetlerin 16. tümene entegre olarak  Musul'a gireceğini ve tümen ayrıldıktan sonra da  Musul'u koruyacak olan gücün bir parçası olarak kentte kalacağını belirtti.

"TÜRKİYE'NİN EĞİTTİĞİ SUNNİ GÜÇLER..."

AA muhabirinin,  Türkiye'nin eğittiği Sünni güçlerin kabiliyetleriyle ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine Albay Sylvia, şunları söyledi:

"Onlar,  Irak ordusu çekildikten sonra o bölgeyi ellerinde tutabileceklerini ispat ettiler. Tabii ben bu bilgileri ikinci elden  Irak'ın 16. tümen komutanından alıyorum. Biliyorsunuz tamamen onlarla entegreler."

Albay Sylva ayrıca 16. tümenin, bu güçlerden bir kısmını terör örgütünün sızma tehlikesine karşı DEAŞ'tan temizlediği bölgelere yerleştirdiğini aktardı.


Memur Alımında Merkezi Yerleştirme Bitecek 13 Milyon TL'lik Vurgun Yapan 'Ponzi Arzu'nun 8 Asır Hapsi İsteniyor
Boynuzları Yakılan Boğa, Kafasını Tahtaya Vurarak İntihar Etti