Adana'da 200 Bin Su Kuşu Sayıldı - Son Dakika

Adana'da 200 Bin Su Kuşu Sayıldı

08.02.2012 10:20
Adana'da 200 Bin Su Kuşu Sayıldı, System.String[]

Doğa Araştırma Derneği'nin (DAD) Adana'daki 6 sulak alanda yaptığı çalışmada 50 türe ait toplam 200 bin su kuşu sayımının yapıldığı bildirildi.

Doğa Araştırma Derneği'nin (DAD) Adana'daki 6 sulak alanda yaptığı çalışmada 50 türe ait toplam 200 bin su kuşu sayımının yapıldığı bildirildi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, DAD tarafından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğünün de desteğiyle, Adana'nın kuşlar açısından uluslararası öneme sahip 6 sulak alanında "Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS)" yapıldı.

Her yıl 15 Ocak - 15 Şubat tarihleri arasındaki dönemde Türkiye'de kışı geçiren su kuşu türlerinin ve sayılarının tespiti amacıyla yapılan çalışmanın, Adana ayağı ise 1-3 Şubat 2012 tarihleri arasında DAD uzmanları ve gönüllü kuş gözlemciler tarafından Yumurtalık, Akyatan, Ağyatan ve Tuzla lagünleri ile Seyhan ve Çatalan Baraj göllerinde gerçekleştirildi.

Toplam 6 sulak alanda yapılan "Kış Ortası Su Kuşu Sayımları"nda 50 türe ait toplam 200 bin su kuşu sayılırken, 150 bin su kuşunun sayıldığı Akyatan Lagünü en çok su kuşu barındıran alan oldu. Çalışmada "Sakarmeke (Fulica atra)" ise en çok sayılan tür oldu. "Flamingo (Phoenicopterus roseus)", "Çamurcun

(Anas crecca)" ve "Angıt (Tadorna ferruginea)" en çok sayılan diğer su kuşları oldu.

Yumurtalık Lagünleri'nde bulunan ve suna (Tadorna tadorna) ördeklerinin en önemli beslenme alanlarından olan Suna Gölü'nde ise "suna" rekoru kırıldı. Her kış yaklaşık 2 bin 500 suna ördeğine ev sahipliği yapan bu gölde 1 Şubat 2012'de yapılan sayımlarda yaklaşık 9 bin sunaya rastlandı.

Açıklamada, bu sayının şu ana kadar Türkiye'de tek bir alanda görülen en büyük suna popülasyonu olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

- ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adana'da 200 Bin Su Kuşu Sayıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

48 yaşındaki Gülben Ergen, aynanın karşısına siyah mayosuyla geçti 00:30 48 yaşındaki Gülben Ergen, aynanın karşısına siyah mayosuyla geçti Davutoğlu'ndan Perinçek'i kızdıracak Çin kampanyası: İbreti alem olsun diye ona da gönderin 23:54 Davutoğlu'ndan Perinçek'i kızdıracak Çin kampanyası: İbreti alem olsun diye ona da gönderin Gelecek Partisi'yle DEVA Partisi birleşecek mi? Ali Babacan kulisleri hareketlendiren iddiaları yalanladı 23:45 Gelecek Partisi'yle DEVA Partisi birleşecek mi? Ali Babacan kulisleri hareketlendiren iddiaları yalanladı
Arabasında defalarca cinsel ilişkiye girdiği öğrencisine fırlattığı makas her şeyi ifşa etti 22:24 Arabasında defalarca cinsel ilişkiye girdiği öğrencisine fırlattığı makas her şeyi ifşa etti Karar merakla bekleniyor! Yıllarca tecavüz ettiği üvey kızını hamile bırakıp, evlenmeye zorladı 21:55 Karar merakla bekleniyor! Yıllarca tecavüz ettiği üvey kızını hamile bırakıp, evlenmeye zorladı 37 bin yasak veriyi izinsiz indiren öğretmen gözaltına alındı 21:11 37 bin yasak veriyi izinsiz indiren öğretmen gözaltına alındı
Son Dakika: Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı! 4 il kırmızı kategoride 19:50 Son Dakika: Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı! 4 il kırmızı kategoride HDP kapatılırsa oylar kime gidecek? Ünlü anketçi son araştırmalarından çıkan sonuçları paylaştı 19:21 HDP kapatılırsa oylar kime gidecek? Ünlü anketçi son araştırmalarından çıkan sonuçları paylaştı
Advertisement