AGÜ'de Şehitleri Anma Programı - Son Dakika

AGÜ'de Şehitleri Anma Programı

13.03.2020 16:52
AGÜ'de Şehitleri Anma Programı, System.String[]

Abdullah Gül Üniversitesi'nde (AGÜ) Tarih Kulübü tarafından, "Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" adlı, Şehitleri Anma Programı düzenlendi ve fotoğraf sergisi açıldı.

Abdullah Gül Üniversitesi'nde (AGÜ) Tarih Kulübü tarafından, "Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" adlı, Şehitleri Anma Programı düzenlendi ve fotoğraf sergisi açıldı.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle düzenlenen ve Rektörlük Konferans Salonunda gerçekleştirilen anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı ve Kur'an-ı Kerim tilaveti okunmasıyla devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Tarih Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Musab İmir, İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti.

İmir, "Akif'in en büyük meziyeti, her mısrasını inanarak yazmış olmasındadır. Onun içindir ki İstiklal Marşı, 'hiçbir babayiğit tarafından benzeri yazılamayan alev gibi bir şiirdir' diyerek özetler Peyami Safa. Bir asıra bir senenin kaldığı bugünün, 99 yıl öncesine kıyasla savrulan gençliğe katabileceği meziyet hala tükenmemiş aksine her geçen gün kendine yeni anlamlar ve meziyetler yüklemiştir" diye konuştu.

İstiklal Marşı'nın, hürriyetimizin tarih sayfalarına son kez işlenişi olduğunu dile getiren İmir, "Bu hürriyet ki Çanakkale'de, Balkanlar'da, Kafkaslarda, Sarıkamış'ta, İstiklal Harbinde yüz binlerce insanın canına mal olmuştur. Hürriyeti için can veren Türk milletinin parolası daima ya İstiklal ya Ölüm olmuştur" dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, şehitlerle ilgili hazırlanan film izletildi. Anma programı, öğrencilerin sahneye koyduğu şehitleri konu alan piyesle sona erdi. Programa katılanlar daha sonra, Tarih Kulübü tarafından düzenlenen, şehitlerin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdi. - KAYSERİ

AGÜ'de Şehitleri Anma Programı
AGÜ'de Şehitleri Anma Programı
AGÜ'de Şehitleri Anma Programı
AGÜ'de Şehitleri Anma Programı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel AGÜ'de Şehitleri Anma Programı - Son Dakika


Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı Enkaz altında kalan gencin ekiplere "Abi sen gitme" deyişi yürekleri dağladı Enkaz altındaki küçük kızın kurtarılma anı kameralara yansıdı! Babasının sözleri herkesi duygulandırdı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı 786'ya yükseldi İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak