Alevilerin "Aklında Fikrinde Tayyip Erdoğan Yok" - Son Dakika
Alevilerin "Aklında Fikrinde Tayyip Erdoğan Yok"

Alevilerin "Aklında Fikrinde Tayyip Erdoğan Yok"

02.08.2014 11:50

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu'nun Evrensel'deki köşesinden anlattıklarına göre, Alevi köyleri Cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu ile Selahattin Demirtaş'ı konuşuyor.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu'nun Evrensel'deki köşesinden anlattıklarına göre, Alevi köyleri Cumhurbaşkanı adayları Ekmeleddin İhsanoğlu ile Selahattin Demirtaş'ı konuşuyor. Aleviler tercihlerini Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinden kurguluyor.

Sözkonusu yazı şöyle:

"Gerek seçimler nedeniyle gerekse daha önceden yapılan yaz programları nedeniyle gittiğimiz Alevi köylerinde hiç şüphesiz ki ana konu cumhurbaşkanlığı seçimi oluyor. Köylerde yaşayan Aleviler ile tatil nedeniyle köylerine gelen Alevilerle uzunca sohbetler ediyoruz.

Görüştüğümüz Alevilerin hemen hemen hepsi cumhurbaşkanı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu ile Selahattin Demirtaş üzerinde konuşuyorlar. Kimsenin aklında fikrinde Tayyip Erdoğan olmadığı gibi tercihlerini de bizzat Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerinden kurguluyorlar.

Büyük çoğunluk CHP'ye kırgın ve kızgın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilişinin nasıl olsa Aleviler çantada keklik olarak görülmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını söylüyorlar. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun milliyetçi muhafazakar kişiliği seçimler sürecindeki yaptıkları mezar ziyaretleri kahraman ilan ettikleri ve gözyaşı döktüklerini yakından takip etmişler. Bütün bunlara rağmen "Ne yapalım Tayyip'e karşı yine de oyumuzu vereceğiz" diyenler de az değil.

Diğer taraftan katıldığımız toplantılarda Türkmen köylerinde hemen hemen herkes Selahattin Demirtaş'ın iyi çocuk ve sağlam bir lider olduğunu "Aslında oy verilecek tek aday" olduğunu söylüyorlar. Tabi ki birçoğunun "amaları ve kaygıları" var. Bu kaygıların başını da eskisi gibi PKK algısı -bölünme korkusu- terör vurgusu falan oluşturmuyor. Bu durumun kendisi bile toplum nezdinde siyasetin normal yollardan yapılmasının yolunu açıyor ve Türkmen köylerinde HDP'nin seçim çalışmasını sağlıyor.

Alevi köylerindeki en büyük kaygıyı HDP'nin çözüm süreci nedeniyle ikinci turda Tayyip Erdoğan'ı destekleyecekleri tezi oluşturmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan'ın son üç yıldır Aleviler üzerinde yürüttüğü siyaset ile Suriye'de Alevi katillerine sağladığı destek Alevilerin sadece sosyal ve ekonomik olarak değil yaşamsal olarak da korkulu rüyaları olmuş durumda. Bu kaygıyı ve korkuyu da anlamak gerekmektedir.

Katıldığımız toplantılarda gördük ki Alevilerin oyları bundan önceki seçimlerdekilere göre çok daha farklı yansıyacak. Aleviler bu seçimlerde her zamankinden daha fazla oranda HDP'nin adayına yani Selahattin Demirtaş'a oy verecekler. HDP sözcüleri ellerinden geldiği kadarıyla HDP'nin asla ve asla ikinci turda AKP yi desteklemeyeceğini dile getirseler de Alevi köylerinde karşılaştığımız en büyük kaygının bu olduğunu gördük.

Bu seçimlerde Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde üstelikte belediyeleri kazandığı illerde Tayyip Erdoğan Selahattin Demirtaş'tan daha fazla oy alırsa Alevilerin HDP ile olan bağları daha başından bir daha kolay kolay bağlanamayacak şekilde kopmuş olacaktır. HDP her ne kadar biz parti olarak elimizden geleni yapıyoruz dese de insanlar lafa değil sonuca bakacaklar.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Alevilerin 'Aklında Fikrinde Tayyip Erdoğan Yok' - Son Dakika


Advertisement