Ankara'ya 2 Saat Mesafede Gizli Cennet - Son Dakika

Ankara'ya 2 Saat Mesafede Gizli Cennet

Ankara\'ya 2 Saat Mesafede Gizli Cennet
Son Güncelleme: 12.01.2012 14:37

Çankırı Valiliği, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden olan, Ankara'ya 2 saat mesafede, Ilgaz Dağı'nı tanıtmak ve bölgeye yerli, yabancı turistlerin cazibe merkezi haline getirmek amacıyla çalışma başlattı.

Çankırı Valiliği, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden olan, Ankara'ya 2 saat mesafede, Ilgaz Dağı'nı tanıtmak ve bölgeye yerli, yabancı turistlerin cazibe merkezi haline getirmek amacıyla çalışma başlattı.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Ilgaz'ın Çankırı'nın ilçesi olduğunu ve Ilgaz Dağı'nın yarısının kendi il sınırlarında olduğunu ancak bunu kimsenin bilmediğini belirtti. Vali Özcan, Ilgaz Doruk Otel'de düzenlediği basın toplantısında, bölgenin Çankırı'nın bir parçası olduğunu söyledi. Ilgaz'ın Çankırı'nın ilçesi olduğunu, Ilgaz Dağı'nın yarısının da il sınırlarında bulunduğunu ifade eden Özcan, "Biz Ilgaz deyince 'Ilgaz'dan size ne' diyorlar ama Ilgaz bizim ve bizi çok ilgilendiriyor. Bu da insanların

Ilgaz'ın Çankırı'da olduğunu bilmediğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün organizasyonunda Ilgaz'a gerçekleştirilen basın turunda Ilgaz Dağı'nın Çankırı kısmında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Özcan, Ilgaz Yıldıztepe Projesi'nin en önemli ayağı olan Yıldıztepe Telesiyeji'nin toplam bin 600 metre uzunluğuyla dağın en uzun telesiyeji olduğunu ve 220 adet çift kişilik koltukla saatte bin 200 kişi taşıyabildiğini bildirdi. Ilgaz ve Yıldıztepe'yi tanıtmak için yola çıktıklarını dile getiren Vali Özcan, "Amacımız Ilgaz'ı

tanıtarak bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek. Ankara'da bilboardlara bölgeyi tanıtan reklamlar koyduk, ciddi bir reklam çalışmasını başlattık" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısından sonra Vali Özcan, Ilgaz Kaymakamı Yusuf Özdemir ile birlikte Yıldıztepe Telesiyeji, Çivitçioğlu ve Buğday Pazarı medreseleri ile Tuz Mağarası'nı basın mensuplarına gezdirdi.

YILDIZTEPE KAYAK MERKEZİ Ankara'YA 2 SAAT UZAKLIKTA

Şarkılara, şiirlere konu olan, doğa harikası Ilgaz Dağı, Türkiye'nin en önemli kış sporları ve doğa turizmi merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2 bin 587 metre yükseklikteki Ilgaz Dağı'nda bulunan Yıldıztepe Doğa ve Kış Sporları Merkezi, Çankırı'ya 65, Ankara'ya 195, İstanbul'a 450, Ilgaz ilçesine 16, Ilgaz Dağı Kayak Merkezi'ne de 10 kilometre mesafede yer alıyor. Ilgaz Yıldıztepe Doğa ve Kış Sporları Merkezi, Türkiye'de kış turizmi için yapılan ilk ciddi ve kapsamlı proje çalışması olarak

niteleniyor. Ilgaz Yıldıztepe Doğa ve Kış Sporları Merkezi'nin yemyeşil ormanlarla çevrilmiş olması, kayak severlere hem nefis bir manzara, hem de kar, tipi ve fırtına olmadan kayak yapma imkanı sunuyor. Yıldıztepe'nin bir önemli özelliği de kayak için en ideal kar olan 'kristal toz kar'a sahip olması. Kayak sezonu, aralık ayından nisana kadar devam eden bölgede Yıldıztepe Armar Oteli'nin 12 ay boyunca açık olması, diğer mevsimlerde de doğaseverlerin bölgeyi ziyaret etmesine imkan veriyor.

Ilgaz Yıldıztepe'de günübirlik geziler için kafeteryalar da bulunuyor. Kayak, snowboard, tur kayağı dersleri, malzeme kiralama, hedikle yürüyüş turları, ATV motor ve kar motoru ile safari turları yapılıyor. Ankara, İstanbul ve diğer illerden Ilgaz ilçesine otobüsle gelindiğinde 16 km uzaklıktaki merkeze taksi ve minibüslerle gitme imkanı bulunuyor. Özel araçları ile gelmeyi tercih edenler, Ilgaz- Kastamonu karayolu üzerinde Yenice Köy mevkiinden sağa dönerek 6 km'lik asfalt yolu takip ederek kolayca

merkeze ulaşabiliyor. Vadi boyunca merkeze kadar yolun düz olması ulaşımı kolaylaştırırken, Ankara'dan Ilgaz Dağı'na gitmek isteyenler Çankırı üzerinden de dağa ulaşabiliyor.

Çankırı KÜLTÜR TURİZMİ

Çankırı'da dünyanın en önemli kaya tuzu mağaralarından biri bulunuyor. Çivitçioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi, Tarihi Çamaşırhane, Taşmescit, Çan Saati gibi mekanlar tarihi mekanların bulunduğu bölgede Çankırı Müzesi'ndeki 8 milyon yıllık fosiller ise ziyaretçilerin hafızalarında unutamayacakları bir anı olarak kalacak. Ilgaz Dağı'nda kayak yaptıktan sonra gruplar için daha önceden haber verilmek kaydıyla Çankırı'nın yerelden evrensele uzanan Yaren Kültürünü birebir yaşayabilirler.

TUZ MAĞARASI

Çankırı merkeze 20 dakika uzaklıkta olan Tuz Mağarası büyük bir kamyonun girebileceği dar girişten sonra modern karayolu tünellerini andıran bir çok galeriden oluşuyor. İçerisinde tırların dolaşabildiği mağarayı gezen ziyaretçiler 8 kilometre uzunluğunda, 800 dönüm alana sahip galerilerin muhteşem atmosferinden kendisini alamıyor. Aynı zamanda il nüfusunu alabilecek doğal sığınak görünümünde olan mağaranın, diğer ilginç görüntülerinden biri de cesedi 200 yıldır bozulmadan kalan eşek ile yakın zamanda

mağaraya girip yolunu kaybeden tavşan. Eşek cesedi Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından MTA Müzesi'ne konulma üzere götürülmüş, ceset bozulmaya başlayınca yine eski doğal ortamı tuz mağarasına getirilerek konulmuş.

Çankırı'YA ÖZEL YEMEKLER VE KONAKLAMA

Yaran çorbası, sarımsaklı et, kızılcık ekşisi, bamya, keşkek, fıtfıt aşı, çekme helvası, harmandaşı, gözleme, cızlama, Çankırı'nın yöresel yemeklerinden. Ev yapımı baklava, yumurta tatlısı, yazma çöreği de tadılması gereken lezzetlerden.

Çankırı Merkezde Büyük Otel ve Sim Otel hizmet veriyor. Yıldıztepe Evinn Otel ve Yıldıztepe Sosyal Tesisleri, dağda konuklarını ağırlıyor. Zirvenin Çankırı tarafında Doruk Otel ile Kastamonu tarafındaki tesislerde de konaklamak mümkün. - ÇANKIRI

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ankara'ya 2 Saat Mesafede Gizli Cennet - Son Dakika


Advertisement