Avrupa'yı Kaybetmemek İçin Trump'a Cephe Aldı - Son Dakika

Avrupa'yı Kaybetmemek İçin Trump'a Cephe Aldı

26.06.2018 10:54
Avrupa'yı Kaybetmemek İçin Trump'a Cephe Aldı, System.String[]

ABD Başkanı Donald Trump, dünyaca ünlü Amerikan motosiklet markası Harley-Davidson'ın Avrupa pazarına yaptığı üretimini ek gümrük vergisi nedeniyle kısmen yurt dışına kaydırma kararına tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, dünyaca ünlü Amerikan motosiklet markası Harley-Davidson'ın Avrupa pazarına yaptığı üretimini ek gümrük vergisi nedeniyle kısmen yurt dışına kaydırma kararına tepki gösterdi.

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bütün şirketlerden ilk Harley-Davidson'ın teslim bayrağı açmasını hayretle karşıladığını" belirtti. Trump, "Sizin için çok mücadele ettim. Ticarette bize büyük kayıplar verdirten AB'ye yaptığınız ihracata sonunda vergi ödemeyeceksiniz" sözleri ile tepkisi dile getirdi. ABD Başkanı motosiklet üreticisinin gümrük tarifelerini "bahane" olarak kullandığını belirterek "sabırlı" olunmasını istedi.

Harley-Davidson şirketi AB'nin ek gümrük vergisine tabi tutma kararı nedeniyle üretimi kısmen yurt dışına taşıyacağını ve Avrupa pazarlarında rekabet gücünü koruyabilmek için başka seçenekleri olmadığını duyurmuştu.

Avrupa Birliği, Trump yönetiminin ithal alüminyum ve çeliğe zamlı gümrük tarifesi uygulama kararına tepki olarak, Harley-Davidson'ın ürünleri dışında aralarında yerfıstığı ezmesi, blucin ve viskinin de bulunduğu çeşitli Amerikan ürünlerine cezai gümrük vergisi koymuştu. Bu ürünlerin çoğu Trump taraftarlarının çoğunlukta olduğu eyaletlerden ithal ediliyor.

AVRUPA ÖNEMLİ BİR PAZAR

Harley-Davidson şirketi AB'nin gümrük vergisini yüzde 6'dan yüzde 31'e çıkartması nedeniyle ürünlerinin Avrupa'daki satış fiyatının ortalama 2 bin 200 dolar artacağını ve 1.5 yılda tamamlanması planlanan üretim nakli tamamlanana kadar fiyat farkını üstleneceğini duyurmuştu. Zamlı gümrük tarifesinin yıl sonuna kadar şirkete 30 ila 45 milyon dolarlık ek maliyet çıkaracağı tahmin ediliyor.

Harley-Davidson'ın geçen yıl 40 bin motosiklet sattığı Avrupa şirketin ABD'den sonraki en önemli pazarını oluşturuyor. Genç Amerikalıların motosiklete daha az ilgi duyması Avrupa pazarının önemini arttırıyor. Şirket üretimin kısmen yurt dışına taşınmasının istihdam üzerindeki muhtemel etkisi hakkında açıklama yapmadı. Harley-Davidson'ın Brezilya, Tayland ve Hindistan'da da üretim tesisleri bulunuyor.

Avrupa'yı Kaybetmemek İçin Trump'a Cephe Aldı

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Avrupa'yı Kaybetmemek İçin Trump'a Cephe Aldı - Son Dakika


Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Tuvana Türkay'ın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı Paşinyan'dan skandal Karabağ sözleri: Azerbaycan bölgeyi ele geçirirse soykırım yapacak Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarılmıştı! Sağ kurtarılan bir çocuk hastanede hayatını kaybetti Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler